Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
U Jędrzeja Czarodzieja- scenariusz zabawy andrzejkowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1419 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zabawa to fantastyczna terapia oraz dobry sposób na integrację." U Jędrzeja Czarodzieja" to prosty scenariusz zabawy andrzejkowej ,przeprowadzony z dziećmi głębiej upośledzonymi.

Scenariusz zabawy andrzejkowej
1.Wprowadzenie uczestników w temat spotkania.
Późną jesienią , po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni były coraz krótsze , a wieczory dłuższe , rozpoczynała się niegdyś na wsi pora kojarzenia małżeństw . Następował wtedy okres wróżb , a dniem o szczególnej mocy był 29 listopada .Wróżby praktykowane w tym dniu znalazły się pod protektoratem Św . Andrzeja , a dziewczęta za pomocą modlitw , postów i innych umartwień starały się zaskarbić jego łaskę . Znaczenie Św . Andrzeja , jako patrona dziewcząt , podkreślone było przysłowiami : „ Na Św . Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja „
„ Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego „
Wróżby dokonywane w wieczór wigilijny Św. Andrzeja były niezwykle różnorodne i bogate .W nielicznym zwykle gronie dziewczęta wróżyły sobie w najrozmaitszy sposób czy , kiedy i za kogo wyjdą za mąż .
2.Wróżby :
a) Ustawienie zdjętych z lewej nogi butów jeden za drugim w kierunku drzwi . Który but pierwszy przekroczy próg drzwi tego właściciel jako pierwszy zmieni stan cywilny .
b) Dziewczynki ,stojąc tyłem do drzwi ,rzucają poza siebie swój but . Jeśli czubek buta będzie skierowany na zewnątrz oznacza to , że jego właścicielka wyjdzie za mąż , a jeśli zwrócony będzie do wewnątrz-pozostanie w domu .
c) „Tajemniczy nieznajomy , tajemnicza nieznajoma „
Na białych , czystych kartkach dziewczynki wypisują imiona chłopców, a chłopcy imiona dziewczynek . Na każdej karteczce wpisujemy tylko jedno imię ,używając do tego pędzelka , za atrament ocet lub mleko .Kartki mieszamy i losujemy .Teraz następuje kulminacyjny punkt wróżby . Każdy kolejno podchodzi do płonącej świecy i ogrzewa nad nią swoją kartkę tak , by jej nie spalić. W niedługim czasie oczom ciekawych ukaże się wywołane ciepłem świecy imię przyszłego męża, przyszłej żony .
3. Zabawy sprawnościowe i ruchowe :
a) Karmienie kolegi –pary zawodników otrzymują ciastko na talerzyku oraz łyżeczkę .Następnie zawodnicy z zawiązanymi oczami siadają przy stoliku naprzeciw siebie. Na sygnał jeden zawodnik zaczyna karmić swojego partnera .Wygrywa ta para , która szybciej opróżni zawartość talerzyka .
b) „Wędrujący gwizdek”- kilku uczniów wychodzi z klasy , a pozostali zaznajamiają się z regułami zabawy .Prowadzący zabawę przypina na plecach gwizdek ,uczniowie stojący w kole gwiżdżą , gdy do nich podejdzie .Do klasy wchodzą pojedynczy uczniowie i mają odgadnąć gdzie jest gwizdek , który wędruje po kole .
c) „Parzący worek” – dzieci siedzą w kole i do muzyki podają sobie worek .Na przerwę w muzyce osoba ,która otrzymała worek wyciąga piłeczkę z poleceniem i wykonuje go . Zabawa trwa do wyczerpania piłeczek z poleceniami .
4. Wróżby c.d.
a) Ciągnięcie różnych przedmiotów przykrytych miseczkami :
-obrączka- wróżyła małżeństwo ,
-pierścionek – zaręczyny , powodzenie u mężczyzn ,
-kwiatek – staropanieństwo ,
-różaniec- zakon ,
-chleb – dobrobyt ,
-cukier- dobre , słodkie życie ,
-chusteczka- ciężkie i opłakane życie .
b) „Tajemnicze karty „-prowadzący tasuje dwie talie złożone z 16 kart
. Pierwsza talia zawiera karty numerowane od 1 do 16 ,a druga – barwne karty z wypisanymi na nich słowami przybliżającymi dany kolor . Każdy z uczestników losuje po jednej karcie . Liczba na karcie z pierwszej talii zdradzi nam nasze odkryte marzenia , a słowa wypisane na kartach drugiej talii odpowiedzą na pytanie -co czeka nas w przyszłości .
c)„Ankietowa wróżba ‘’-każda z dziewczynek podaje pięć liczb z przedziału od 1 do 15 ,a prowadzący odczytuje z kart dane o przyszłym mężu-imię , jak wygląda „na oko’’ ,zawód , jaki jest , co lubi
5. Mini turniej-„Kto szybciej „
Zawodnicy parami siadają na krzesłach plecami do siebie . Pod krzesłem leży chusta . Na sygnał obydwaj zawodnicy starają się uchwycić i wyszarpnąć do siebie leżącą chustę .Komu się to uda otrzymuje punkt .Osoba , która zbierze najwięcej punktów wygrywa .

6 . Zabawy przy muzyce :
a) „ Taniec z miotłą „ - Osoby tańczą parami w takt melodii .Jedna osoba tańczy z miotłą . Na przerwę w muzyce wszyscy zmieniają pary , dla kogo braknie partnera tańczy z miotłą .
b) „ Taniec na gazecie „-osoby tańczą parami , w takt melodii , na rozłożonej gazecie .Co pewien czas składamy gazetę , zmniejszając powierzchnię do tańczenia .Para , która wyjdzie poza gazetę odpada . Wygrywa para , która najdłużej będzie tańczyć na gazecie .
c) Swobodne tańce i pląsy przy muzyce .

LITERATURA:
1. KOMNDA KRAKOWSKIEJ CHORĄGWI ZHP IM. T. KOSCIUSZKI"GRY I ZABAWY DLA DRUZYN NS" ,
2. J.Michułowicz "Wesołe zawody" ,
3. W.Śliwerski " Święta, tradycje i obrzędy ludowe w harcerstwie".

Opracowała : Iwona Fijałka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie