Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przyrodnicza zagduj-zgadula!

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1583 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konkurs przyrodniczy z wykorzystaniem rymowanek. Uczeń zgaduje nazwy zwierząt ukryte w tekscie.

ZGADUJ – ZGADULA
1. To kociak, tylko wielki. Na uszach ma pędzelki. Gdyby nie miał takich uszek byłby całkiem jak nasz „Kłębuszk”. ( ryś )
2. „Dziwny jest ten ród, że tak bardzo lubi miód” ( niedźwiedź )
3. Co bobry budują kiedy odczuwają brak wody, ( tamy )
4. „Czy to młody jest krokodyl co przed chwilą wyszedł z wody? Czy to smoka miniaturka. Nie, to przecież jest ………”. ( jaszczurka )
5. „Czarną maską kryje oczy, na wyprawę rusza w nocy, za to we dnie siedzi w norze, bo go ktoś rozpoznać może.” ( borsuk )
6. „Ujrzysz to w leśnej głuszy, jak tokując w bój wyruszy, lecz gdy odda życie duchom to o nim w głuszy głucho” ( głuszec )
7. „Kitę ma lepszą niż ogon koński, wybiera zawsze najlepsze kąski.” ( lis )
8. „Nosi z rogów wieniec, bo waleczny jest szalenie. Gdyby miał laurowe liście toby zjadł je oczywiście.” ( jeleń )
9. „Czy to koń jest rosochaty, co ma rogi jak łopaty. Ja bym chyba go nie dosiadł…” ( łoś )
10. „Coś z architekta ma i coś z drwala, żeby wznieść tamę, drzewa obala”. ( bóbr )
11. „W ładnym futrze władca puszczy jest największy i najtłustszy, choć nakarmić trudno jego, lepiej żywic go niż ubrać”. ( żubr )
12. „Co w trawie puszczy?” ( żubr )
13. „To żarłok i śpioch wspaniały. Je: trzy miesiące, śpi trzy kwartały. Górale mówią, że to artysta. Nikt tak, ze strachu jak on nie śwista”. ( świstak )
14. „To zwinny urwis, skacze odważnie wśród stromych urwisk. Wśród skał wyniosłych, dobrze się miewa. Nic dla niej pochyłe drzewa”. ( kozica )
15. Smukła, zręcznie wspina się i skacze po drzewach. Jest naszym największym gryzoniem leśnym, ale spotykamy ją również w parkach. Głównym jej pożywieniem są szyszki, orzechy i żołędzie. ( wiewiórka )
16. Potężny dziób służy mu do kucia dziupli w drzewie, wyjadania nasion szyszek i korników spod kory drzewa. ( dzięcioł )
17. Pospolity w lasach i na łąkach, zawsze z wyraźnie widocznym białym krzyżem na odwłoku. Czatuje na ofiary w swojej kunsztownej kolistej pułapce. ( pająk krzyżak )
18. Owad ten żyje w zorganizowanej społeczności i nie wie co to odpoczynek. Królowa tego owada osiąga długość 9 – 11 mm i żyje do 20 lat. ( pszczoła )
19. „Znajdziesz go w parku, znajdziesz go w lesie, a w święta znajdziesz w domu. Nosi z igiełek krótką sukienkę i zawsze jest zielony. ( świerk )
20. Jak świeczki ustawiła szyszki na smukłych swych ramionach. Smutne by były bez niej góry, bo nikt tak nie szumi jak ona”. ( jodła )
21. Zgubiłem igły, gdy przyszła zima i czuję się taki goły. Dobrze, że wiosną nowe wyrosną i znowu będę wesoły”. ( modrzew )
22. „Po całym parku wirują skrzydełka, kręcą się jak szalone. Popatrz do góry, czy wiesz, że siedzisz pod pięknym zielonym……”. ( klon )
23. „Jestem ogromny i mam muskuły. Wyrosłem przed wiekami, a gdy mam humor, wtedy częstuję zwierzęta żołędziami”. ( dąb )
24. „Przyleciała młoda pszczoła. Zawisła nad jej żółtym kwiatem. Hmm, ciekawe co wybierze, miodek, czy herbatę?” ( lipa )
25. „Czy to drzewo zwariowało, żeby latem watę białą rozrzucać po parku całym? Apsik! Wiatr drzewem trzęsie. Apsik! Aż mnie w nosie kręci. Apsik! Puchu coraz więcej”. ( topola )
26. „Czyżby wybierał się na bal? Czy robi się dla drzew bale? Wygląda super, a skąd wziął te śliczne, czerwone korale? ( jarzębina – jarząb )


Opracowanie: Ewa Kondratowicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie