Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Plan Pracy Opiekuńczo - Wychowawczy

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2245 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Plan Pracy Opiekuńczo - Wychowawczy Domu Dziecka nr l w Warszawie mówi o konieczności zapewnienia potrzeb rozwojowych wychowanków. Czynione jest to między innymi poprzez tworzenie indywidualnych planów rozwoju dziecka. Plany te zakładają dokumentowanie historii życia dziecka. Zgodnie z tymi wytycznymi opracowałam Program "Twórczość czyli Księga Moje Sprawy". Został on wdrożony do praktyki pedagogicznej w 2004r. i kontynuowany w latach 2005 - 2006.

Geneza powstania
W życiu każdego człowieka ważne jest nie tylko rejestrowanie wydarzeń ze swojego życia, istotne jest również utrwalanie przeżyć, jakie towarzyszyły tym zdarzeniom. Takie możliwości daje program Twórczość. Ideą programu było utrwalenie przez dzieci za pomocą  słów, obrazów swoich doznań we własnej książce, nazwanej dla uwypuklenia jej doniosłości i ważności Księgą Moje Sprawy. Przeżywane przez dzieci uczucia stanowiły punkt wyjścia do dyskusji na temat dobra, zła, przyjemności i powinności.
Celami programu było:

l. Umożliwienie dzieciom realizacji potrzeby wypowiadania się, wyrażania siebie poprzez akt   twórczy.
2. Utrwalenie doznań, przeżyć  powstałych pod wpływem różnych wydarzeń w życiu dziecka.
3. Przeżycie uczucia dumy z odnoszonych sukcesów.
4. Wdrażanie do stałego analizowania własnego postępowania i swoich uczuć.

Zastosowane w programie metody pracy zakładały odwoływanie się wyłącznie do pozytywnych przeżyć, doświadczeń z życia dziecka oraz wykorzystanie dwóch  technik pracy: opowiadania (opis przeżyć, wydarzeń) oraz rysunku (ilustracja problemu poruszanego w opowiadaniu).
Realizacja programu przyniosła ważne efekty:

stworzenie przez każde dziecko objęte programem własnej księgi życia  ,,Moje Sprawy";

  wzbogacenie psychicznego rozwoju dziecka dzięki własnej twórczej działalności i analizie uczuć, emocji towarzyszących przeżytym doznaniom;

-   zdobycie wiedzy dotyczących właściwych zachowań uwzględniających poczucie obowiązku, odpowiedzialności, dobra własnego i innych.


Ewaluację programu stanowiła ankieta. Wyniki jej pozwalają stwierdzić, ze cele programu zostały osiągnięte.
Wszystkie ankietowane dzieci prowadziły własne Księgi "Moje Sprawy". Dzieci najchętniej pisały o swoich zdolnościach, umiejętnościach. Ulubionymi tematami były również sprawy zdrowotne i marzenia dziecięce.
Powody, dla których dzieci chciały pisać o swoich sprawach to chęć zabrania ksiązki do domu, pokazania jej najbliższym, przyjemność pisania o sobie. Jedno z dzieci napisało: "...mam talent i to będzie moja pierwsza ksiązka, potem ją sprzedam i zarobię dużo pieniędzy".
Ankieta wykazała, ze dzieci dobrze wiedzą co to jest obowiązek i jakie są ich powinności. Dzieci mają wiedzę na temat podejmowania właściwych wyborów w różnych dziedzinach życia, takich jak zdrowie, obowiązki domowe, szkolne.


Monika Grudzińska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie