Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przez jakie substancje przepływa prąd?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6063 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz lekcji umożliwia, za pomocą prostych doświadczeń,  przybliżenie uczniom  zjawisk elektrycznych. Pokazuje zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz konsekwencje wynikające z  nie przestrzegania tych zasad.

SCENARIUSZ  LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

OPRACOWAŁA
mgr Dorota Sobala
nauczyciel przyrody
w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszowie

TEMAT : PRZEZ JAKIE SUBSTANCJE PRZEPŁYWA PRĄD?

Cele ogólne :
·        Pogłębianie rozumienia zjawisk elektrycznych

·        Opanowanie umiejętności wykonywania doświadczeń

·        Zachowanie zasad bezpieczeństwa w kontakcie z urządzeniami elektrycznymi

·        Zrozumienie wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne

·        Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w lekcji

·        Wdrażanie do samodyscypliny


Cele operacyjne :

Wiadomości – uczeń zna :

-         pojęcia przewodnik i izolator

-         zasady budowania obwodów elektrycznych

-         zagrożenia wynikające z nieprawidłowego użytkowania urządzeń elektrycznych

-         zasady udzielania pierwszej pomocy przy porażeniu prądem

-         zasady zachowania się w czasie burzy

-         konwencjonalne i niekonwencjonalne źródła prądu

Umiejętności – uczeń umie :

-         zbudować prosty obwód elektryczny

-         sprawdzić czy badana substancja przewodzi prąd

-         wykonać proste doświadczenie według instrukcji

-         zapisać obserwacje

-         wyciągać wnioski z przeprowadzonych doświadczeń

Postawy – uczeń potrafi :

-         pracować z zaangażowaniem na lekcji

-         współpracować w grupie

-         ponosić odpowiedzialność za efekty pracy zespołowej


Formy pracy : - praca grupowa, zbiorowa, indywidualna


Metody pracy : doświadczenia, pogadanka, dyskusja, pokaz


Materiały środki dydaktyczne : miernik uniwersalny, płaskie baterie, żarówki, przewody, przedmioty wykonane z różnych metali : gwóźdź stalowy, łyżeczka aluminiowa, drut miedziany, nożyczki, moneta oraz papier, , plastikowa linijka, gumka, drewniany patyczek, pręcik szklany, karty pracy, komputer, program multimedialny „Przyroda dla klasy VI”


Realizacja ścieżek edukacyjnych : edukacja prozdrowotna, edukacja ekologiczna


Przebieg zajęć :

I. FAZA WPROWADZAJĄCA

1.Powitanie uczniów.

2. Sprawy organizacyjno – porządkowe.

3. Podzielenie uczniów na zespoły.

4. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć.

Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat zjawisk elektrycznych.

5. Nawiązanie do tematu lekcji.

Zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach.


 II. FAZA REALIZACYJNA

  1. Uczniowie wykonują w grupach doświadczenie 1 zgodnie z instrukcją zawartą w karcie pracy. ZAŁĄCZNIK NR 1
  2. Uczniowie zapisują obserwacje, a następnie liderzy grup przedstawiają wyniki.
  3. Uczniowie oglądają krótki film o przewodnikach i izolatorach.
  4. Wspólnie formułują i zapisują wniosek do przeprowadzonych doświadczeń.
  5. Uczniowie, razem z nauczycielem, zastanawiają się, gdzie w codziennym życiu można wykorzystać właściwości przewodników i izolatorów.
  6. Nauczyciel przeprowadza doświadczenie pokazujące przepływ prądu przez ciało człowieka. ZAŁĄCZNIK NR 2
  7. Pogadanka na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.
  8. Pokaz udzielania pierwszej pomocy w wypadku porażenia prądem przygotowany przez członków szkolnego koła PCK.
  9. Omówienie zasad zachowania się w czasie burzy.
  10. Konwencjonalne i niekonwencjonalne źródła prądu i ich wpływ na środowisko- pogadanka , krótki film.

III FAZA PODSUMOWUJĄCA

  1. Podsumowanie i powtórzenie omawianego na lekcji materiału.
  2. Ocena pracy uczniów.
  3. Zadanie pracy domowej.
-         Napisz jak należy się zachować w czasie burzy?

-         Jak powinienem postępować, aby przyczynić się do oszczędzania energii elektrycznej?

  1. Pożegnanie.
KARTA PRACY                                      ZAŁĄCZNIK 1

Doświadczenie 1.
Przygotuj : Płaską baterię, żarówkę, 3 przewody, pręcik szklany, gwóźdź stalowy, papier, łyżeczkę aluminiową, drut miedziany, nożyczki, monetę , plastikową linijka, gumkę, drewniany patyczek.

Zbuduj obwód składający się z baterii i żarówki. W jednym miejscu zrób przerwę w postaci zakończeń przewodów. Przyłączaj do obwodu za pomocą wolnych zakończeń przewodów przygotowane przedmioty. Obserwuj za każdym razem, czy żarówka zaświeci się . Wyniki obserwacji zapisz w tabelce.


Obserwacje :


Przedmioty przez które przepływa prąd i żarówka świeci

Przedmioty przez które nie płynie prąd i żarówka nie świeci











Wniosek :

Prąd przewodzą przedmioty wykonane z różnych ..metalach...........

Substancje które przewodzą prąd elektryczny to .......przewodniki............

Prądu nie przewodzą przedmioty wykonane z ..........papieru.............. ,

..........drewna............... , .........szkła........................ , ...........gumy....................

i .......plastiku... Substancje , które nie przewodzą prądu elektrycznego to .......izolatory.......... .

                    
                                                                                                      ZAŁĄCZNIK 2


Doświadczenie 2   Czy ciało człowieka przewodzi prąd?

Przygotuj : miernik do mierzenia bardzo małych prądów, płaską baterię, przewody.

Zbuduj obwód jak w poprzednim doświadczeniu, ale żarówkę zastąp miernikiem. Weź w ręce końce przewodów. Obserwuj wskazówkę miernika. Teraz zwilż dłonie wodą i powtórz doświadczenie. Jak teraz zachowa się wskazówka miernika?

Obserwacje :

.....Po zwilżeniu dłoni wodą wskazówka miernika  bardziej się wychyla  ............... .......................................................................................................................................................

Wniosek :


...........Ciało człowieka przewodzi prąd . Woda jest dobrym przewodnikiem. ....... .......................................................................................................................................................



PAMIĘTAJ ! Nigdy nie dotykaj urządzeń elektrycznych mokrymi rękami !


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie