Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Śnieżnobiały Uśmiech

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2761 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz przedstawia spotkanie w ramach programu "Śnieżnobiały Uśmiech", którego celem jest pomoc dzieciom w ukształtowaniu i utrwaleniu korzystnych nawyków higienicznych


Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie, że należy co najmniej dwa razy dziennie myć zęby;
- stosuje pasty do zębów zawierające fluor;
- wie, jakie znaczenie mają fluorki dla zachowania zdrowych zębów;
- dba o przybory do mycia zębów;
- wie, że zużytą szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2-3 miesiące;
- potrafi prawidłowo myć zęby;
- rozumie znaczenie właściwej diety dla zachowania zdrowych zębów;
- wie, na czym polega rola lekarzy stomatologów oraz dlaczego należy regularnie przeprowadzać badania kontrolne;


Dekoracja: na kotarze głównej sceny zawieszone są wycięte z kartonu ząbki z różnymi minami: radosne, wesołe, smutne, plansza pt. „Szczotkowanie zębów”; na bocznych kotarach zawieszone słońce i księżyc; na stoliku przygotowane są: model szczęki, szczoteczka do zębów, sylwety: szczoteczki do zębów, kubka, pasty do zębów, „wesołe” ząbki z kartonu.

Przebieg:

Inscenizacja „Elinka” w wykonaniu nauczycielki przebranej za myszkę.
Nazywają mnie Myszką Elinką,
Bo zawsze mam wesołą minkę.
Szczoteczkę w prawą rączkę ujmuję
I przed lusterkiem ząbki szczotkuję.
I zawsze o tym pamiętam,
Aby codziennie, nie tylko od święta,
Myć swoje ząbki, gdy idę spać,
A także rano, gdy pora wstać.
By ząbki były zdrowe i białe
Gotowa jestem myć ząbki małe:
I po śniadaniu i po kolacji,
I po obiedzie- czy nie mam racji?
Najpierw te z lewej pastę dostają,
Potem te z prawej- bo też czekają.
Ząbki na górze dokładnie myję,
I tych na dole też nie ominę.
Bo aby ząbki przepiękne mieć
Trzeba po prostu umieć i chcieć.

Rozmowa Myszki z dziećmi:
- Kiedy Elinka myje swoje ząbki?
- Ile razy w ciągu dnia Myszka myje zęby?
- Co jest potrzebne do pielęgnacji ząbków?
- Jaką minkę ma Elinka? Dlaczego?
Prezentacja plakatu „Szczotkowanie zębów”- omówienie przez chętne dzieci poszczególnych obrazków.
„Mycie zębów”- krótka inscenizacja z użyciem kartonowych sylwet.

Szczotka:
Jestem szczotka.
Tuba: Jestem tuba.
Szczotka: Pani tuba jest za gruba.
Tuba: Jestem gruba, ale schudnę, bo to wcale nie jest trudne.
Szczotka: Buzia sama się otwiera- mycie zębów będzie teraz.
Będę myła zęby póty, aż umyję w dwie minuty!
Kubek: Teraz pora na mój występ- dam ci trochę wody czystej.
Wypłucz buzię, umyj szczotkę i piosenki zanuć zwrotkę.
„Myję zęby”- śpiew piosenki inscenizowanej ruchem- ( wszystkie dzieci ). Wielkie szczotkowanie „zębów olbrzyma”- pokaz prawidłowego sposobu szczotkowania zębów z wykorzystaniem modelu zębów:
- pokaz przez nauczyciela;
- czyszczenie zębów przez dzieci z użyciem swoich szczoteczek;
- przegląd szczoteczek do zębów, przypomnienie, że należy je wymieniać przynajmniej jeden raz na dwa miesiące;

Krótki quiz: nagrodą za prawidłową odpowiedź grupy jest kartonowy model uśmiechniętego ząbka.

Grupa II:
Siedzę sobie w tubie, bo to bardzo lubię.
Gdy mnie dziecko do mycia ząbków potrzebuje, to wtedy z tuby wyskakuję.
- Jak należy nakładać pastę na szczoteczkę?(pokaz i omówienie)
- Jakich past najlepiej używać? Co robią fluorki?
Grupa III:
Co to jest, na pewno wiesz. Najeżona jest jak jeż.
Lecz nikogo nie kłuje, tylko zęby szczotkuje.
- Jak należy dbać o swoją szczoteczkę?
- Jak często należy wymieniać zużytą szczoteczkę?
Grupa IV:
Jestem naczynie ciekawe. Można wlać do mnie mleko, kawę.
Ale można też wlać ciepłą wodę, aby wypłukać ząbki młode.
- Jak należy dbać o swój kubek?(dokładne mycie, suszenie)
- Jakiej wody używamy do mycia zębów?(ciepłej)
Gr.II- Jak nazywa się lekarz, który leczy nasze zęby?
Gr.III- Czy do stomatologa chodzimy tylko wtedy, gdy bolą nas zęby?
Gr.IV- Czy wiecie co to są ubytki w zębach i co je powoduje?
Gr.II- Czy jest zdrowe dla naszych zębów jedzenie dużej ilości słodyczy?
Gr.III- Wymieńcie białe produkty zdrowe dla naszych zębów.
Gr.IV- Wymieńcie inne produkty zdrowe dla naszych zębów.
Wiersz M. Strzałkowskiej pt. „Zęby”, deklamowany przez nauczycielkę, a inscenizowany ruchem przez dzieci.
Zdrowe zęby to fortuna!
Gdy dbasz o nie należycie,
Są ci wdzięczne i z radością
Służą ci przez całe życie-
gdy się śmiejesz – do szczerzenia,
gdy się boisz- do szczękania,
gdy zajadasz- do gryzienia,
gdy się złościsz- do zgrzytania.(…)
Szoruj zęby na okrągło,
szoruj w górę, szoruj na dół,
szoruj z przodu, szoruj z boków
i płucz z siłą wodospadu!
Wręczenie dzieciom „Dzienniczków szczotkowania” celem zaznaczania każdego mycia zębów w domu.


Opracowanie i prowadzenie:
mgr B. Kaczmarczyk

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie