Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Historia poligrafii w Miejscu Piastowym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2226 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Historia poligrafii w Miejscu Piastowym sięga roku 1910, kiedy pierwszą drukarnię założył błogosławiony ksiądz Bronisław Markiewicz. Obecnie w szkole prowadzonej przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła istnieje technikum poligraficzne, a przy warsztatach szkolnych działa drukarnia wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia do druku oraz system CTP przygotowania form do druku.

Miejsce Piastowe to wieś położona ok. 5 km na południowy wschód od Krosna w województwie podkarpackim. Pierwsze wzmianki o Miejscu pochodzą z roku 1359. To przez Miejsce przebiegał szlak handlowy na południe Europy nazywany Traktem Węgierskim. Nazwa wsi w swej ponad 650 letniej historii przybierała różne formy, od Meszcze, Meyszcze, Miejsce po współczesne Miejsce Piastowe. Obecną swoją nazwę zawdzięcza wielkiej postaci Podkarpacia jaką był błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz.


Błogosławiony Bronisław Markiewicz
Do Miejsca Piastowego przybył wiosną 1892 roku by objąć posadę proboszcza. Ksiądz Bronisław noszący w sercu ideę ks. Bosko przystąpił do tworzenia zakładu wychowawczego dla dzieci biednych i opuszczonych. Myśl przewodnia wychowania dzieci, które gromadził ks. Markiewicz to POWŚCIĄGLIWOŚĆ I PRACA. Aby realizować te ideę wychowankowie zakładu uczyli się: ogrodnictwa, sadownictwa, koszykarstwa, szewstwa, krawiectwa, stolarstwa ślusarstwa, introligatorstwa i muzyki na instrumentach dętych. Jak wielka jest siła słowa drukowanego, jaką pozycję zajmuje przekaz informacji w postaci zadrukowanych stron gazety czy książki dostrzegał ks. Bronisław Markiewicz. W 1898 roku drukowane są pierwsze numery gazety wydawanej w Miejscu Piastowym - Powściągliwość i Praca. Z powodu braku własnej oficyny wydawniczej periodyk drukowany jest w prywatnej drukarni Wojciecha Lenika w Krośnie. Pierwsza drukarnia Wielkim marzeniem ks. Markiewicza było uruchomienie własnej drukarni. Poszukiwanie odpowiednich środków oraz zabiegi o uzyskanie wymaganego zezwolenia doprowadziły do uruchomienia pierwszej w Miejscu Piastowym drukarni w roku 1910. Pierwsze maszyny zostały sprowadzone z Wiednia i choć nie najnowsze, pozwalały spełnić marzenia ks. Markiewicza. Otwarcie własnej oficyny wydawniczej było również krokiem do zabezpieczenia materialnego bytu borykających się z trudnościami finansowymi zakładów wychowawczych. Wydawnictwo stało się jednym ze źródeł dochodów przeznaczonych na utrzymanie i wychowanie ubogich dzieci. Oczywiście głównym celem wydawnictwa było szerzenie oświaty chrześcijańskiej poprzez wydawanie książek i czasopism dostępnych dla szerokiej grupy osób zamieszkałych tereny okolic Miejsca Piastowego. Rozwój wydawnictwa i drukarni został zahamowany wybuchem I wojny światowej. Dopiero po roku 1925 do drukarni sprowadzono nowoczesne maszyny drukujące i introligatorskie. Rozwój drukarni i możliwość wydawania różnych publikacji pozwalał głosić tak wspaniałe idee ks. Markiewicza, z których warte zapamiętania są min.:
Taki będzie wkrótce naród, jaką sobie wychowamy młodzież.

Szkoła bez wiary w Boga - to hodowla roślin i kwiatów bez słońca.

Kraj bez wiary - to siedziba milionerów, u których progu nędzarze z głodu umierają.

Czyńmy, co nam sumienie mówi, a nie zważajmy na próżne gadanie świata.

Troska o wychowanie dzieci i młodzieży szczególnie potrzebującej odmieni oblicze ziemi.


Była to również szansa dla młodych chłopców, którzy mogli zdobywać nowe umiejętności, rozwijać się i kształcić. Wielu z tych, którzy pierwsze swoje kroki w poligrafii stawiało w zakładzie ks. Markiewicza tworzyło późniejsze zakłady graficzne na Podkarpaciu i w innych rejonach Polski.

Zarządzajacy drukarnią
Za czasów ks. Bronisława Markiewicza drukarnia przyjęła nazwę: Drukarnia Towarzystwa Powściągliwość i Praca, kierował nią Stanisław Trojan. Jego następca Tadeusz Rzepa Birecki, urzędujący od 1924 roku, zmienił jej nazwę na: Drukarnia Towarzystwa św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym. W roku 1929 dyrektorem zostaje ks. Jan Górecki, który pełnił tą funkcję do wybuchu II wojny światowej. Administrację wydawnictwa przekazano kl. Stanisławowi Duminowi, a kierowanie drukarnią ks. Józefowi Sołtysowi. W roku 1945 ks. Sołtys został przeniesiony do Pawlikowic, a jego miejsce zajął ks. Władysław Moroz, którego z kolei po roku zastąpił ks. Wincenty Stachowski. W roku 1948 kierowanie drukarnią powierzono br. Sebastianowi Rożkowi. Wówczas to z rozporządzenia władzy komunistycznej zaczęła w drukarni proces kasacyjny specjalna komisja likwidacyjna. W wyniku jej prac w 1950 roku drukarnia przestała istnieć.

Odrodzenie poligrafii w Miejscu Piastowym
Minęło wiele lat by w Miejscu Piastowym zaczęły drukować maszyny poligraficzne. Najpierw jednak w Zespole Szkół Zawodowych kierowanym przez Stanisława Zajdla powstało technikum poligraficzne. Grupa nauczycieli wraz z dyrektorem szkoły uczyniła wszystko by kierunek ten zaistniał w szkole, którą zakładał kiedyś ks. Markiewicz i która w 1990 roku przyjęła jego imię. Minęło kilka lat i przy szkole, która w 2000 roku wróciła do księży Michalitów, uruchomiona została drukarnia, i tak jak w 1910 roku znów pracują maszyny drukujące. Nazwa szkoły i jej charakter zmieniał się tak jak historia Polski, szkoła założona przez ks. Markiewicza nosiła nazwę Szkoły Przemysłowej a po wybuchu I wojny światowej Szkoły Rzemiosł. Od 1926 roku nabrała praw publicznych jako Szkoła Dokształcająca - Zawodowa. Po zmianach ustrojowych szkołę przejęły ówczesne władze i przyjęła nazwę Zespół Szkół Zawodowych. Od 1 września organem prowadzącym szkołę jest Zgromadzenie Św. Michała Archanioła a pełna nazwa szkoły to Michalicki Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych. Dyrektorem szkoły zostaje ks. Jerzy Sosiński, który do współpracy przy kształceniu zawodowym przyszłych poligrafów zaprasza przedsiębiorców z okolicznych zakładów. W roku 2004 przy warsztatach szkolnych rozpoczyna pracę drukarnia ComNet. Po blisko 60 latach od zamknięcia drukarni michalickiej w Miejscu Piastowym znowu działają maszyny poligraficzne. Drukarnia się rozwija, drukuje techniką offsetową i sitową, w pracowni druku znajdują się czterokolorowe maszyny offsetowe o formatach zadruku A2 i B3. W przygotowalni zainstalowano system CTP oraz niskonakładowe urządzenie do druku cyfrowego. Introligatornia wyposażona w urządzenia do krojenia, zbierania i gięcia oraz uszlachetniania druku umożliwia wykonywanie szerokiej gamy wyrobów poligraficznych. Uczniowie, którzy uczęszczają do technikum poligraficznego mają do dyspozycji dwie pracownie komputerowe, na których zdobywają umiejętności komputerowego składu i łamania tekstu, przetwarzania grafiki i tworzenia publikacji. W drukarni zapoznają się z przebiegiem kolejnych procesów: przygotowania form do druku, drukowania i introligatorskich.

Autor:
Wojciech Kilar - MZSP w Miejscu Piastowym

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie