Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Tworzenie dekoracji -mozaika

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5082 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Świetlica Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach autorski projekt zajęć plastycznych “Piękniejszy świat”. Przedstawiony konspekt zapoznaje z dekoracyjną techniką plastyczną – mozaiką. Zachęca do twórczości własnej i wskazuje, że może ona pozytywnie wpływać na samopoczucie twórcy.

KONSPEKT ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH

DLA GRUPY ZRÓŻNICOWANEJ WIEKOWO KL.III-IV,V-VI

TEMAT: TWORZENIE DEKORACJI-MOZAIKA

TWORZENIE DEKORACJI-MOZAIKA  
CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z nową techniką plastyczną i wykorzystywanie twórczości

Zapoznanie z nową techniką plastyczną i wykorzystywanie twórczości
plastycznej do wpływania na swoje samopoczucie.

 CELE OPERACYJNE - uczeń:
       
    • Zna pojęcie mozaiki jako techniki dekoracyjnej w architekturze i potrafi wymienić przykłady,
       
    • Zna niektóre sposoby wpływania na swoje samopoczucie,
       
    • Rozwija swoją wyobraźnię plastyczną,
       
    • Potrafi wyrazić środkami malarskimi swoje przeżycia, uczucia.
 METODY: pogadanka, pokaz, miniwykład, malowanie farbami wodnymi i za pomocą
stempli drewnianych, rysowanie węglem, metoda informacji zwrotnych.

 
FORMY: indywidualna, grupowa jednolita, grupowa-zróżnicowana wiekowo

( kl.: III-IV, V-VI ).

 
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: albumy, zdjęcia, kasety z muzyką relaksacyjną, magnetofon,

materiały i przybory malarskie.

albumy, zdjęcia, kasety z muzyką relaksacyjną, magnetofon,  
PRZEBIEG ZAJĘCIA:

     
  1. Rozmowa wprowadzająca na temat aktualnej pory roku – jesieni.
     
  2. Wyjaśnienie pojęć: muzykoterapia i chromoterapia.
    Włączenie muzyki relaksacyjnej, która towarzyszy dzieciom podczas zajęcia.

     
  3. Wyjaśnienie, w jaki sposób barwy oddziaływują na psychikę i układ nerwowy człowieka i podanie przykładów, jak można to wykorzystać w praktyce.
    Czerwień – pobudza układ nerwowy,

    owy,
    Różowy, żółty, pomarańczowy – odprężają, wpływają radośnie,

    Pomarańczowy – wpływa na dobre trawienie,

    Zielony – odpręża, łagodzi migrenę, uspokaja, pomaga zasnąć,

    Jasnozielony, jasnobłękitny – odprężają, rozluźniają psychikę,

    Błękit – łagodzi uczucie bólu, działa hamująco na układ nerwowy,

    Fiolet – może powodować depresję,

    Szary, czarny – nastrajają pesymistycznie.

     
  4. Oglądanie zdjęć z albumów przedstawiających technikę dekoracyjną w architekturze –
    mozaikę. Omówienie na czym polega ta technika i zwrócenie uwagi na różnorodną tematykę.

     
  5. Wyjaśnienie zastosowania techniki plastycznej zróżnicowanej w zależności od grupy wiekowej. Uczniowie z klas III-IV wykonują mozaikę drewnianymi stemplami o podstawie kwadratu. Wystarczy 3-4 stemple, jeden do barw ciepłych, drugi do zimnych i ewentualnie trzeci do barwy czarnej lub brązowej. Na każdy kwadrat stempla nakłada się pędzlem farbę plakatową i odbija się w rytmicznym układzie na papierze.
    Uczniowie z klas V-VI malują mozaikę pędzlem. Na kartonie szkicuje się węglem kompozycję mozaiki. Poszczególne elementy kompozycji mają oddziaływać swoją sylwetką i barwą, aby były dekoracyjne. Następnie płaskim pędzlem nanosi się farbę plakatową wypełniając wszystkie płaszczyzny malowanymi kwadracikami, jeden obok drugiego z małymi, wolnymi odstępami. Przez odpowiednie kładzenie kwadracików można podkreślić kształt przedmiotu i charakter sylwety, np. koła. Uczniowie sami wybierają tematykę wykonywanej mozaiki.

    g  
  6. Samodzielna praca uczniów.
     
  7. Korekta indywidualna według potrzeby.eby.
     
  8. Naklejanie prac o mniejszym formacie papieru na większy. Zawieszenie wykonanych prac na tablicy w świetlicy.
     
  9. Oglądanie wykonanych prac.
     
  10. Ewaluacja zajęć.
    Uczniowie kończą zdania rozpoczęte przez nauczyciela:

         
      • Kiedy malowałem mozaikę, czułem ……………………………………………
         
      • Największą trudność miałem przy………………………………………………
         
      • W swojej pracy najlepiej udało mi się przedstawić …………………………….
owy,geby.………………   
OPRACOWAŁA: LIDIA MAJEWSKA

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie