Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Powtórzenie wiadomości o procentach

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5155 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt jest przeznaczony dla klasy VI. Został przygotowany pod kątem hospitacji diagnozującej z działu obliczenia procentowe w zakresie standardu rozumowanie.

 
Data:
Prowadząca:

Dział programu: Obliczenia procentowe

Temat: Powtórzenie wiadomości o procentach.
Cel ogólny: wdrażanie uczniów do wykorzystania zdobytej wiedzy w życiu codziennym.
Cele szczegółowe:

- uczeń potrafi zamienić procenty na ułamek

- uczeń potrafi zamienić ułamek na procent

- uczeń potrafi obliczyć procent danej liczby

- uczeń potrafi odczytywać dane zapisane na diagramie procentowym

- uczeń potrafi wykonać diagram procentowy

- uczeń potrafi stosować obliczenia procentowe w różnych zadaniach

- uczeń czyta tekst ze zrozumieniem

- uczeń potrafi współpracować w grupie

Czas trwania lekcji: 45 minut
Formy pracy: indywidualna, praca w grupach
Metody pracy: praca z tekstem, pokaz-prezentacja zadań
Środki dydaktyczne: rysunki, oferta banku, karty pracy, domino, diagramy, magnesy, tablica, kreda

Planowany przebieg lekcji:

I. Część wstępna:

  • Powitanie uczniów.
  • Sprawy organizacyjne.
  • Podanie celu i tematu lekcji.
  • Przedstawienie zasad pracy zespołowej.
II. Realizacja tematu lekcji:

  • Rozgrzewka – ułożenie domina na tablicy przez wszystkich uczniów.
  • Praca w zespołach 3 osobowych, rozwiązywanie zadań z kart pracy.
  • Prezentacja rozwiązań.
  • Praca domowa.
III. Ocena pracy uczniów.

OBSERWACJA LEKCJI POD KĄTEM HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ



Nr standardu – standard



Osiągnięcia ucznia.

Uczeń:

Większość


Niektórzy


Prawie nikt



Uwagi


I.4.f - Odczytuje dane z diagramu oraz odpowiada na proste pytania.


III.5.a - Opisuje sytuację przedstawioną w zadaniu wyrażeniem arytmetycznym.



- odczytuje dane z diagramów procentowych

- zamienia procenty na ułamek

- oblicza procent danej liczby



( zadanie 1)







I.1.c - Odczytuje różne teksty użytkowe (oferta banku).


III.8 - Ustala sposób rozwiązania zadania.


V.3.g - Wykonuje obliczenia dotyczące pieniędzy.


- oblicza pozostałą ilość pieniędzy do wydania

- wykorzystuje odczytane wiadomości z ofert do obliczeń

- oblicza cenę towaru po obniżce

- odczytuje z oferty bankowej oprocentowanie lokat

- oblicza kwotę pieniędzy po roku oszczędzania

( zadanie 2)







III.5.f - Opisuje sytuację przedstawioną w zadaniu za pomocą diagramu.


- wykonuje diagram (kwadratowy, słupkowy, prostokątny) na podstawie danych z zadania

( zadanie 3)







Przykładowe zadania
Zadanie 1: Na diagramie procentowym słupkowym przedstawiono zestawienie ocen z matematyki na koniec roku w pewnej szkole podstawowej liczącej 600 uczniów.

  1. Ile procent uczniów nie otrzymało promocji z matematyki?
  2. Ilu uczniów otrzymało ocenę dobrą z tego przedmiotu?
  3. Ile razy więcej jest ocen dobrych niż celujących?
Zadanie 2: Państwo Kowalscy zarobili w miesiącu lutym 4000zł. 10% swojej pensji przeznaczyli na opłaty (energia, czynsz, telefon i inne). 25% swojej pensji przeznaczyli na żywność. W sklepie postanowili kupić książki. Pozostałą kwotę wpłacili do banku na rok.


a) Oblicz jaką kwotę przeznaczono na opłaty.
b) Oblicz jaką kwotę przeznaczono na żywność.
c) Oblicz cenę zakupionego towaru po obniżce.
d) Jaką kwotę przeznaczono na lokatę.
e) Ile wynosi oprocentowanie?
f) Jaką kwotę pieniędzy będą mieli państwo Kowalscy po roku oszczędzania?


Zadanie 3: Przedstaw na diagramie prostokątnym podział procentowy wszystkich lądów, jeżeli wiadomo, że: 7% przypada na Europę, 30% na Azję, 20% na Afrykę, 28% na Amerykę, 6% na Australię, a reszta na Antarktydę.




Opracowała: Jolanta Minkina

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie