Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Trzecie spotkanie z cyklu Psy i My-grupa czterolatków- - rok 2000

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1231 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Pozwolę sobie zaprezetować trzecie spotkanie z cyklu Psy i My- 2000. Na spotkaniu tym 4- latki miały okazję zobaczyć co potrafi pies wyszkolony do zadań specjalnych (Psy w służbie człowieka).

Scenariusz zajęcia otwartego w grupie 4-latków z cyklu „Psy i my” prowadzonego przez mgr Elżbietę Kawszyniec.

Temat: Spotkanie III- psy pokazują, co potrafią.

Cel główny: Obserwowanie i poznanie umiejętności psa tropiącego Elroya rasy labrador pod kierunkiem starszego chorążego Pawła Borowca.

Cele szczegółowe:
  • dziecko rozumie zasady, według których działa pies tropiący
  • dziecko zna i docenia znaczenie funkcji, jakie spełniają psy w służbie człowieka.
  • dziecko zostaje uwrażliwione na znaczenie odpowiednich relacji psa z człowiekiem-przewodnikiem, na ich wzajemny szacunek, przyjaźń, i współpracę.
Metody:
  • słowna: opowiadanie, rozmowa z dziećmi
  • czynna: ruchowa ilustracja, wykorzystanie zmysłu węchu
  • oglądowa: bezpośrednia obserwacja.
Formy: praca z grupą, praca indywidualna.

Pomoce: próbki zapachowe dla psa Elroya, próbki zapachowe dla dzieci.

Przebieg zajęcia

I. Nauczycielka wita przybyłych na zajęcia rodziców. Rodzicom i dzieciom przedstawia starszego chorążego Pawła Borowca, funkcjonariusza przejścia granicznego w Hrebennem. Pan Paweł jest przewodnikiem służbowego psa tropiącego rasy labrador, który również jest obecny na naszym spotkaniu. Pan chorąży opowiada dzieciom opowiada o psie Elroyu, z którym pracuje.

II. Opowiadanie pana chorążego:

     Elroy jest psem rasy labrador. Spróbujcie powtórzyć: labrador. Elroy przeszedł szkolenie na psa tropiącego we Włoszech. Psy, żeby nauczyć się różnych pożytecznych rzeczy, chodzą do specjalnej psiej szkoły, tak jak wy chodzicie do przedszkola. Elroy skończył szkolenie z wynikiem bardzo dobrym. Jego umiejętności polegają na wykrywaniu węchem obecności ukrytych w bagażach narkotyków lub broni, ładunków wybuchowych itp. Znakomity węch Elroya sprawdza się tam, gzie zawodzi czujność i spostrzegawczość człowieka. Pomagając nam wykryć ukryte narkotyki lub broń na przejściu granicznym, Elroy pomaga zapobiegać niebezpieczeństwu, które by nam groziło. Takim niebezpieczeństwem jest zażywanie narkotyków. Człowiek, który zażywa narkotyki traci zdrowie, a czasem życie. Ludzie, którzy celują z broni do innych ludzi i podkładają bomby w miejscach publicznych, to terroryści. Używają broni: pistoletów i karabinów, żeby zastraszyć innych. To jest złe. Kiedy wybucha bomba w szkole lub w miejscach publicznych, wielu niewinnych ludzi ponosi śmierć. To również jest złe. Nie wolno nam dopuścić do tego, aby nasi bliscy umierali od bomby lub narkotyków. Dlatego robimy wszystko, aby wykryć w porę takie rzeczy i nie pozwolić nikomu na przewiezienie ich do naszego kraju. Elroy nam w tym pomaga. A jak to robi? Zaraz wam pokażę.

III. Pan chorąży wyprowadza na chwilę Elroya na korytarz i tam każe mu zostać. Następnie pokazuje dzieciom i rodzicom, jak wyglądają próbki zapachowe, na których pies ćwiczy tropienie.

Pan chorąży wybiera trzy próbki zapachowe i chowa je w różnych miejscach:
  • w pudełku na klocki
  • w domku dla lalek
  • w łazience(w woreczku na przybory toaletowe)
  • w kieszeni przedszkolaka Przemka.
Wprowadza Elroya na smyczy i wydaje psu komendę: „SZUKAJ!” (pan Paweł wydaje komendy po włosku).

Elroy zaczyna węszyć i szukać próbek. Po chwili siada przy żółtym pudełku z zieloną pokrywką. Znalazł, zostaje pochwalony i dostaje smakołyk.

N: - Dlaczego nie szczeka w chwili, kiedy znajduje próbkę?

     Pan Paweł tłumaczy, że niektóre zapalniki ładunków wybuchowych reagują na sygnały dźwiękowe. Gdyby w takiej sytuacji Elroy zaszczekał, on i wszyscy w jego pobliżu pewnie by zginęli od wybuchu. Cichy sygnał Elroya- właśnie taki siad zapobiega takiej ewentualności. Tak właśnie szkolony był Elroy.

W podobny sposób Elroy znajduje drugą próbkę: siada przy domku dla lalek.

Trzecią próbkę Elroy znajduje w łazience.

     Kolej na czwartą i ostatnią próbkę. Elroy obwąchuje całą salę. Począwszy od ścian i sprzętów porusza się po spirali aż na środek. Jest już przy dzieciach, siedzących po środku dywanu. Elroy obwąchuje po kolei dzieci. Siada przed Przemkiem. Znalazł! Wszyscy bijemy brawo Elroyowi i jego przewodnikowi- starszemu chorążemu- Pawłowi Borowcowi.
Nauczycielka dziękuje dzieciom za grzeczne zachowanie, rodzicom za przybycie. Wraz z dziećmi dziękuje przewodnikowi i jego psu za piękny pokaz.

     Dzieci za zgodą pana chorążego wygłaskały Elroya, a pan chorąży powiedział na pożegnanie, że w porozumieniu z panią dyrektor obejdzie jeszcze z psem budynek przedszkolny w środku i na zewnątrz, aby pies lepiej zapoznał się z obiektem na wypadek, gdyby w przyszłości musiałby czegoś szukać. Pan Paweł wyraził jednak nadzieję, że nigdy nie dojdzie w naszym przedszkolu do sytuacji, w której będziemy musieli przymusowo ewakuować się z budynku.

IV. Po pożegnaniu gości dzieci pod kierunkiem nauczycielki bawią się w wykrywanie próbek zapachowych. Wąchają chusteczki higieniczne nasączone różnymi intensywnymi zapachami: zapachem chloru, amoniaku, czosnku, kwiatowych perfum. Zabawa polega na tym, że dziecko najpierw wącha próbkę wyjściową a potem wącha cztery następne. Ma za zadanie wybrać próbkę o takim samym zapachu, jak zapach wyjściowy.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie