Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Moja pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 13360 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam Państwu, a szczególnie bibliotekarzom szkolnym, konspekt lekcji bibliotecznej. Jest bardzo przydatny, gdy zamierzamy zapoznać pierwszoklasistów z ich pierwszą biblioteką. Dzieci wprowadzane są w nowe środowisko, tym samym zachęcane do obcowania się z książkami. To ważne, by zorganizować wyjście maluchów do biblioteki szkolnej, gdyż nie wychowywane w tym kierunku od najmłodszych lat, mogą nie mieć okazji do poznania magii książek, tego pięknego świata, który umożliwia zabawę i naukę zarazem.
KONSPEKT LEKCJI BIBLIOTECZNEJ DLA UCZNIÓW KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CIESZANOWIE


1. Temat: Moja pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej.

2. Cele:

* główny
zapoznanie uczniów z lokalem biblioteki szkolnej, jej księgozbiorem; przedstawienie zasad funkcjonowania biblioteki i obchodzenia się z książką,

* operacyjne – po lekcji
- uczeń umie wyjaśnić pojęcia: biblioteka, wypożyczalnia, czytelnia, katalog, lektura, regulamin,
- uczeń wie, czym są karty czytelnika i karty książek, oraz do czego służą katalogi,
- uczeń zna najważniejsze punkty regulaminu biblioteki, m.in. termin, w jakim powinien zwrócić wypożyczoną książkę,
- uczeń wie, jak obchodzić się z książką,
- uczeń pamięta godziny otwarcia biblioteki szkolnej,
- uczeń potrafi wyjaśnić ogólnie sens istnienia biblioteki, poruszać się po niej.

3. Czas trwania lekcji: 90 minut.

4. Metody nauczania:

a) słowna
- wykład dotyczący struktury, zasobów, katalogów i regulaminu biblioteki szkolnej, zasad obchodzenia się z książkami,
- podanie godzin otwarcia biblioteki,
- pouczenie o celowości istnienia i funkcjonowania biblioteki,
- krótka dyskusja na temat poszanowania książek i obchodzenia się z nimi,

b) oglądowa
- wystawka lektur i książeczek dostosowanych do poziomu uczniów I klasy SP,
- kartony z definicjami: biblioteki, wypożyczalni, czytelni, katalogu, regulaminu, lektury (kartony ozdobione są rysunkami związanymi tematycznie z biblioteką),
- prezentowanie uczniom zasobów biblioteki, jej wyposażenia, oprowadzenie ich po lokalu bibliotecznym; przy tym ogólne omówienie zasad korzystania z katalogu alfabetycznego,
- prezentacja kart książek i kart czytelników,

c) praktyczna
- samodzielna praca uczniów.

5. Środki dydaktyczne:

kartony z definicjami
karty czytelników
karty ćwiczebne
karty książek
katalogi
książki na wystawie i na półkach
rozsypanki
zakładki.

6. Przebieg lekcji:
a) wprowadzenie – przywitanie uczniów w bibliotece; wykład, dyskusja;
- wyjaśnienie z pomocą kartonów definicji: biblioteka, wypożyczalnia, czytelnia, katalog, regulamin, lektura,
- oprowadzenie uczniów po lokalu bibliotecznym; omówienie, jakie zbiory gromadzi biblioteka szkolna i komu je udostępnia; oglądanie wystawki,
- objaśnienie uczniom celu istnienia bibliotek,
- podanie godzin otwarcia biblioteki szkolnej i rozdanie dzieciom barwnych zakładek z tymi informacjami (są na nich też bohaterowie książeczek dla dzieci),
- rozdanie uczniom kart książek i kart czytelników, tłumaczenie ich przeznaczenia
- rozmowa bibliotekarza z uczniami na temat poszanowania książek;

b) samodzielna praca uczniów - uczniowie zakreślają na kartach ćwiczebnych zdania wskazujące na to, co można (na zielono), a czego nie należy robić z książką (na czerwono); uczniowie układają dwie rozsypanki: BIBLIOTEKA SZKOLNA, KSIĄŻKI UCZĄ I BAWIĄ;

c) podsumowanie lekcji bibliotecznej – bibliotekarz odpowiada na zadawane mu pytania, rozstrzyga wątpliwości pierwszoklasistów, sprawdza karty ćwiczebne i rozsypanki. Następnie rozdaje karteczki z omawianymi definicjami, a dzieci wklejają je do zeszytu z języka polskiego. Bibliotekarz zaprasza uczniów do korzystania z księgozbioru biblioteki.

Oprac. Edyta Sokołowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie