Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
To właśnie ja. Tolerancja dla inności

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1552 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Opracowany konspekt zajęć zintegrowanych w kl.II obejmuje treści dotyczące tolerancji i szacunku dla innych. Zajęcia nawiązują do Dnia Dziecka, ale mogą byc przeprowadzone przy innej okazji.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w oparciu o program “ Z Ekoludkiem w szkole ”

OŚRODEK TEMATYCZNY - To my - dzieci.

TEMAT DNIA - To właśnie ja. Tolerancja dla inności.

CZAS TRWANIA - 1 godzina zajęć zintegrowanych

UMIEJĘTNOŚCI MOŻLIWE DO OSIĄGNIĘCIA PRZEZ UCZNIA -
 • umie pisać imiona wielką literą
 • rozumie nazwę Międzynarodowy Dzień Dziecka
 • zna nazwy kontynentów i pisze je wielką literą
 • gestem i ruchem wyraża treść piosenki
 • umie ułożyć krótkie życzenia
 • dostrzega różnice w cechach fizycznych i psychicznych ludzi
 • określa cechy charakterystyczne twarzy
 • pracuje pod kierunkiem N-la
 • obrysowuje kontur postaci na arkuszu papieru
FORMY PRACY - grupowa, indywidualna - jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE - kalendarz UNICEF - Dzieci Świata, papierowe słońce z promieniami, karteczki - kwiatki, duży styropian, nazwy kontynentów, nagrania muzyczne, kredki, mazaki

PRZEBIEG ZAJĘĆ
 1. Wysłuchanie fragmentu piosenki “ Dzieci na łąkach świata ”. Rozmowa kierowana nt. treści. Co to znaczy, że słońce świeci dla wszystkich dzieci ? Ustalenie, że Dzień Dziecka jest świętwm Mię- dzynarodowym i dotyczy dzieci na całej Ziemi.
 2. Pisanie swoich imion oraz imion innych dzieci na paskach papieru - promykach. Przyczepianie ich do słonka na tablicy. Pisownia imion wielką literą.
 3. Praca z książką str. 54. Omówienie wiersza i ilustracji. Dla kogo świeci słońce ? Dlaczego dziew- czynka siedzi na globusie ? Odczytanie życzeń Ekoludka.
 4. Przedstawienie “gości ” z różnych stron świata - zdjęcia dzieci. Próba redagowania życzeń dla tych dzieci. Krótka rozmowa o dzieciach z ilustracji.
 5. Dopasowanie do zdjęć nazw kontynentów, z których mogą pochodzić dzieci. Omówienie cech charakterystycznych każdego dziecka, na przykład czarne włosy, skośne oczy, czarna skóra. Stwierdzenie, że każdy jest inny i dlatego cały świat jest piękny i ciekawy. Każdemu może podobać się coś innego i ma do tego prawo. Rozmowa o tolerancji dla inności w różnym kontekście, nie tylko cech fizycznych.
 6. Zabawa muzyczno - ruchowa “ Burza i słońce ”. Tak jak różna może być pogoda, tak ludzie różnią się między sobą .
 7. Obserwacja twarzy kolegi z ławki. Napisanie na papierowych kwiatkach kilku cech charakterysty- cznych ( jasne włosy, wesoła buzia, duże oczy )
 8. Przyczepienie kwiatków na tablicę ze słonkiem. Odczytanie przykładowych cech .
 9. Praca do domu - Zadanie 1 i 2 str. 55 . Przyjrzyj się swojemu odbicu w lusterku i narysuj a utoportret. Napisz, co lubisz robić ?
 10. Rysowanie na arkuszach papieru konturów dwójki dzieci, różniących się między sobą - chłopiec i dziewczynka. Na następnych zajęciach dzieci pracując w grupach będą wypełniały kontury, rysując brakujące elementy, fragmenty postaci.
 11. Podsumowanie. Ocena pracy dzieci. N-el przyznaje uśmiechnięte słonko dzieciom aktywnym na zajęciach. Dzieci rysują w zeszytach swoje słonka : uśmiechnięte - gdy zajęcia się podobały, smutne-gdy nie były z nich zadowolone. Zaśpiewanie znanej dzieciom piosenki “ Podajmy sobie ręce ”.
opracowała : Anna Jagodzińska, nauczanie zintegrowane kl.II

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie