Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęć metodą ośrodków pracy

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 18775 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zajęcia z uczniami niepełnosprawnymi wymagają odpowiedniego przygotowania i stosowania wielu metod. Jedną z metod stosowanych w kształceniu jest metoda ośrodków pracy.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ METODĄ OŚRODKÓW PRACY – KL.3

UCZNIOWIE UPOŚLEDZENI W STOPNIU UMIARKOWANYM


Temat okresowego Ośrodka Pracy: Jesień

Temat tygodniowego Ośrodka Pracy: Jesień w sadzie

Temat dziennego Ośrodka Pracy: Różnicowanie owoców

Cele ogólne:
  • wygląd sadu jesienią
  • zapoznanie z owocami
  • zasady zachowania się na spacerze i w sadzie
Cele szczegółowe:
  • uczeń potrafi odnaleźć w sadzie owoce: jabłka, śliwki, gruszki
  • umie porównać wielkość owoców
  • potrafi posługiwać się pojęciami: większe, mniejsze, duże, małe
  • umie rozróżniać kolory: żółty, czerwony, fioletowy
  • wie, jakie zasady obowiązują przy spożywaniu owoców
Metody pracy: pokaz, obserwacja, rozmowa, praca plastyczna

Formy pracy: grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: kartki, etykiety ,tablice z kalendarzem pogody i listą obecności, szablony owoców, kredki, kosze ,talerzyki, owoce

Przebieg zajęć:

ZAJĘCIA WSTĘPNE
  1. Powitanie nauczyciela z uczniami
    • podanie każdemu ręki
    • powiedzenie „Dzień dobry”
  2. Ustalenie dnia tygodnia
    • wymawianie całym zdaniem nazwy dnia: Dzisiaj jest…….
    • przypięcie nazwy dnia na planszy
    • utrwalenie pojęć: wczoraj – Wczoraj był……; jutro- Jutro będzie……
  3. Sprawdzenie listy obecności
    • zaznaczenie na listach klasowych poprzez przypięcie kartki
  4. Obserwacja zmian przyrodniczych
    • obserwacja pogody przez okno
    • słowne opisanie pogody
    • wybranie etykiet symbolizujących pogodę adekwatnie do bieżącej i przypięcie na odpowiedniej tablicy
  5. Wyjaśnienie, co czeka dzieci za chwilę.
    • Nauczyciel mówi dzieciom: Idziemy dzisiaj na spacer do sadu. Będziemy obserwować drzewa owocowe. Zabieramy kosze ze sobą i postaramy się przynieść w nich do klasy owoce z sadu.
  6. Przygotowanie do wyjścia.
    • Dzieci ustawiają się parami, nauczyciel przypomina zasady zachowania się na spacerze i w sadzie.
  7. Wyjście do sadu.
OBSERWACJA
  1. Dzieci indywidualnie poruszają się po sadzie i obserwują różne drzewa owocowe.
  2. Całą grupą szukają jabłoni, gruszy i śliwy. Uczą się wymawiać nazwy drzew i ich owoców; powtarzają wszyscy razem, a następnie każdy uczeń samodzielnie.
  3. Dzieci zbierają do koszy owoce jabłoni, gruszy i śliwy.
  4. Nauczyciel może przeprowadzić wybraną zabawę ruchową, jeśli dzieci będą chciały pobyć dłużej w sadzie.
  5. Powrót do klasy.
OPRACOWANIE ZEBRANEGO MATERIAŁU
  1. Rozmowa na temat spaceru:
    • Dzieci odpowiadają na pytania: „ Gdzie byliśmy?; Co widzieliśmy?; Co robiliśmy?; Co przynieśliśmy ze sobą do klasy?;
  2. Obserwowanie koszy z owocami:
    • wymawianie nazw owoców i drzew, z których pochodzą;
    • omawianie wyglądu owoców.
  3. Zabawa w szukanie ukrytych owoców
    • dzieci chodzą po sali, szukają ukrytych owoców i wkładają je do właściwych koszy ( nauczyciel przed zajęciami ukrył w widocznych miejscach kilka owoców)
  4. Próba porównywania owoców: np. duże, małe, średnie, większe, mniejsze, miękkie, twarde, bardziej twarde.
  5. Wdrażanie do rozróżniania wielkości owoców
    • każde dziecko wybiera z kosza jeden owoc, następnie w parach dzieci przyglądają się owocom i zastanawiają się, która osoba z pary ma większy owoc;
    • nauczyciel poleca, aby dziecko z większym owocem stało, a z mniejszym usiadło na dywanie.
  6. Utrwalenie zasad spożywania owoców
    • nauczyciel przypomina o zasadach spożywania owoców i konieczności ich mycia
    • dzieci biorą swoje owoce, podchodzą do umywalki i myją je
  7. Sprawdzanie smaku owoców
    • każde dziecko po spożyciu owoców, w swobodnej rozmowie dzieli się wrażeniami smakowymi
    • w razie potrzeby nauczyciel podpowiada im zwroty: kwaśne, słodkie, dobre, smakowite, miękkie, twarde, pyszne, pachnące, dobre
EKSPRESJA
  1. Praca przy stolikach
    • dzieci otrzymują szablony owoców jabłoni, gruszy i śliwy; wybierają jeden szablon
    • odrysowują go i kolorują na odpowiednie kolory
ZAJĘCIA KOŃCOWE
  1. Samoocena prac
    • wybranie jednej pracy wykonanej najstaranniej
  2. Zorganizowanie wystawki prac
  3. Uporządkowanie miejsc
  4. Podsumowanie Dziennego Ośrodka Pracy
    • omówienie przebiegu zajęć
    • przypomnienie najważniejszych wiadomości i sprawdzenie ich zrozumienia
  5. Ocena zachowania i pracy uczniów
    • pochwały, nagrody
  6. Pożegnanie grupy
    • podanie każdemu ręki
    • powiedzenie „Do widzenia”
mgr Danuta Kociołek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie