Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęć otwartych z okazji Dnia Matki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 11449 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zajęcia otwarte dla rodziców stanowią doskonałą okazję do promowania ciekawych form pracy szkoły oraz podniesienia kultury pedagogicznej rodziców. Okazją do ich przeprowadzenia mogą być uroczystości, np.: Wigilia, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca . Zajęcia takie sprzyjają tworzeniu poczucia emocjonalnych więzi rodziców z dziećmi. Przedstawiam propozycję scenariusza zajęć otwartych dla rodziców z okazji Dnia Matki w klasie III.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z OKAZJI DNIA MATKI

CELE:
- tworzenie poczucia emocjonalnych więzi rodzinnych,
- uświadomienie matkom ich roli i ważności w życiu dziecka,
- kształtowanie umiejętności słuchania dziecka i komunikowania się z nim,
- wytworzenie miłej atmosfery, zaufania do nauczyciela i szkoły,
- rozwijanie u uczniów ekspresji słownej, ruchowej i plastycznej,
- wyrażanie wdzięczności i szacunku wobec mam,
- dostarczanie wiedzy dotyczącej zagadnień dydaktyczno-wychowawczych.
METODY: zabawowa, inscenizacja, dyskusja, rozmowa.
FORMY: zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: rekwizyty, magnetofon, rysunki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. CZĘŚĆ DYDAKTYCZNO - ARTYSTYCZNA

1. Powitanie przez nauczycielkę i uczniów przybyłych gości.

2. Oglądanie przygotowanej wcześniej wystawki portretów mam.

3. Odszukiwanie przez mamy własnych podobizn.

4. Konfrontacja odpowiedzi chętnych mam i ich dzieci.
Przed zajęciem nagrywamy odpowiedzi uczniów na następujące pytania:
- Jaki program telewizyjny mama ogląda najczęściej?
- Ulubione danie dziecka to …
- Co najchętniej robi mama w wolnym czasie?
- Ulubione zajęcia dziecka to …
Mamy mogą zapisywać odpowiedzi na kartce lub odpowiadać ustnie. Wypowiedź dziecka odtwarzamy z magnetofonu.

5. Występ artystyczny uczniów, wręczanie prezentów. (Wybieramy dowolne piosenki o mamie, najlepiej te, które uczymy dzieci w szkole. Tańce mogą przygotować sami uczniowie, np. jeden taniec – dziewczynki, a drugi – chłopcy.)

NARRATOR I- W dniu 26 Maja obchodzone jest najpiękniejsze
w roku święto- Dzień Matki.
Po raz pierwszy obchodzone w 1923roku w Krakowie.

NARRATOR II - Dlaczego właśnie w tym dniu?

NARRATOR I -Może dlatego by wszystkie najpiękniejsze kwiaty
wiosny mogły być jej ofiarowane.

NARRATOR I - Matka to najwspanialsze słowo świata.
Zawiera ono w sobie niewypowiedzianą dobroć.
Słowo matka to po prostu miłość.

NARRATOR II -Powiedzcie ,jaka jest każda mama?

DZIECI- serdeczna, cierpliwa, opiekuńcza,
kochająca, pracowita ,dobra

Dziecko I
Dziękujemy naszymi małymi serduszkami
za twoje ogromne serce i za największy skarb
jaki nam dałaś - ,,za życie"!

Piosenka o mamie
--------------------------------------------------------------------------
Dziecko II
W zielonych oczach matki
świeci wiosenna łąka
Słońce na drzewach śpiewa
i budzi kwiaty na pąkach.

Dziecko III
W niebieskich oczach matki
szepce kwitnący strumień.
Tak opowiadać bajki
to tylko mama umie.

Dziecko IV
W błękitnych oczach matki
pogodne niebo fruwa.
Kiedy zasypiasz - matka
jak gwiazda nad snem czuwa.

Dziecko V
A w czarnych oczach matki
noc od samego świtu
Okrywa cię skrzydłami
ze srebra i błękitu.

Dziecko VI
Przyniosłam z łąki
dla mojej matki
ptasie piosenki
i białe kwiatki.

Dziecko VII
Moja Mama jest jak kwiat,
Kocha mnie i cały świat.
Choćby mnie zezłościła,
Na inną bym nie zamieniła.
Ten model mi się podoba,
Choć nie służy jako ozdoba.
Dałabym jej wszystko,
Choćby tę gwiazdkę srebrzystą.

Dziecko VIII
I wszystko bym dla niej zrobiła,
Jest po prostu kochana,
I przeze mnie uwielbiana.
Kocham ją jak nikogo na świecie,
Zresztą sami o tym wiecie.

Dziecko IX
A jeśli ktoś kiedyś
Zadał Mamie cierpienie,
Niech wie, że najlepszą zemstą
Jest przebaczenie.
Więc niech nikt nigdy nie szuka wielkiej dumy,
I niech nie szuka prostoty,
Bo w zwykłym Matczynym sercu,
Tkwi szczęścia płomyk złoty!!!



Taniec

Dziecko X
Moja mama mieszka na wsi,
i my wszyscy też.
W polu dużo miewa pracy,
chociaż pada deszcz.

Dziecko XI
Rano wstaje i nas pyta
co będziemy jeść ?
My jak zwykle grymasimy,
trudno jej to znieść.

Dziecko XII
Ciągle pierze i gotuje,
sprząta cały czas.
I jedzenie nam szykuje,
chyba lubi nas.

Dziecko XIII
Gdy wracamy już ze szkoły
chętnie wita nas.
Zawsze uśmiech ma wesoły,
nawet w smutku czas.

Dziecko XIV
Choć wieczorem jest zmęczona,
na nic nie ma sił
z każdym chętnie porozmawia
żeby lepszy był.


Dziecko XV
Moja mama co dzień z rana
wstaje bardzo zatroskana.

Dziecko XVI
Czy słoneczko dziś zaświeci?
Czy spokojne będą dzieci?


Dziecko XV
W mig śniadanie naładuje
pyszny obiad ugotuje.
Piecze ciasta i ciasteczka
a wieczorem goni do łóżeczka.

Dziecko XVII
Czasem płacze, czasem goni
kłótnie, spory załagodzi.
A gdy śmieje się wesoło
jaśniej robi się wokoło.
I do pracy też nas goni mówi:

Dziecko XVI
"Chcę żebyście byli uczciwi i porządni.
Tylko uczciwością, ciężką pracą
ludzie w życiu się bogacą!
Ten co się leni i wałkoni
nigdy szczęścia nie dogoni!"



Taniec

Dziecko XVIII
Nasza mama ukochana
szykuje śniadanie z rana
krzyczy, woła:

Dziecko XIX
Wy leniuchy!
Podnoście głowy z poduchy!
Szkolny gimbus po was jedzie,
a wy śpicie tak jak śledzie!
Chyba dzisiaj nie zdążycie
już po ósmej, a wy śpicie!!

Dziecko XVIII
Nie krzycz mamo
dziś Twe święto
miej więc minkę uśmiechniętą!

Dziecko XX
Moja mama od rana pracuje
nawet, gdy się źle czuje,
prawie nigdy nie choruje.
Choć zmęczona - nami się zajmuje.
Mama leczy, bańki stawia,
i cuda z nami wyprawia,

Dziecko XXI
w lekcjach często też pomoże,
tylko z angielskiego jakoś nie może.
Gdy przyniosłem raz jedynkę
miałem bardzo smutną minkę.
Mama mnie skarciła,
ale zaraz pocieszyła


Dziecko XXII
i do głowy tłumaczyła,
że uczyć się trzeba z uporem
a jak przegrywać - to z honorem.
My z bratem Mamę bardzo kochamy
i życzymy wszystkim dzieciom
takiej Mamy jak my mamy!



Piosenka


II. WSPÓLNY POCZĘSTUNEK
Przed zajęciami uczniowie z nauczycielem przygotowują stoły z poczęstunkiem. Po występie dzieci siadają koło swoich mam. W miłej atmosferze toczy się wspólna rozmowa.

III. DYSKUSJA
Po wspólnym posiłku dzieci opuszczają salę. Nauczyciel zostaje z rodzicami; porusza zagadnienia związane z nauką i wychowaniem dzieci w młodszym wieku szkolnym. W formie dyskusji następuje wymiana myśli i doświadczeń. Matki dokonują również oceny przeprowadzonego zajęcia. Nauczyciel dziękuje gościom za przybycie i dyskusję.

IV. INDYWIDUALNE ROZMOWY
Indywidualne rozmowy z nauczycielem odbywają się na życzenie zainteresowanych rodziców, chcących uzyskać dodatkowych informacji na temat swoich dzieci.

mgr Danuta Kociołek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie