Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Andrzejki-wieczór wróżb i zabaw

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 11932 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Wieczór Andrzejkowy to impreza, która odbywa się co roku w MDK w Mrągowie. Jestem jej współorganizatorem. Cieszy się ona zainteresowaniem uczestników zajęć oraz ich rodziców.

ANDRZEJKI





Cel główny:

Kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego

Cele operacyjne:

Uczestnik:

• zna tradycje i obrzędy ludowe związane z wigilią św. Andrzeja

• doskonali umiejętności logicznego myślenia l kojarzenia

• poszerza zasób słownictwa integruje się w zabawie i umie współdziałać z grupą nowych kolegów, starszych i młodszych



Przygotowanie scenerii:

Przed spotkaniem należy przygotować dekorację, zgromadzić materiały i przedmioty, a także zadbać o odpowiednie oświetlenie sali, najlepiej świece we własnoręcznie wykonanych lampionach. Sala udekorowana plakatami, rysunkami przedstawiającymi wizerunki diabłów, czarownic, znakami zodiaku.

Rekwizyty do wróżb:

wosk, miska z wodą, klucz, karty oznaczone różnymi symbolami i liczbami, papierowe statki, serca z imionami dziewcząt i chłopców.

Przebieg andrzejkowego spotkania:

Wybrani uczestnicy z kół: teatralnego i rękodzielniczego, przebrani za wróżbitów wprowadzają w tematykę spotkania. Może to wyglądać tak:

Wśród wielu zwyczajów ludowych, znanych od dawna w całej chrześcijańskiej Europie był andrzejkowy wieczór wróżb, organizowany w wigilię świętego Andrzeja. Dzień 29 listopada był dniem szczególnym, magicznym i tajemniczym. Kim był święty Andrzej?

Święty Andrzej pochodził z Betsaidy w Galilei. Początkowo był rybakiem i uczniem Jana Chrzciciela. Potem wybrał drogę za Chrystusem. Podczas swych wielu podróży po świecie rozpowszechniał nauki Chrystusa, zaś pogan nakłaniał do wiary. W Bizancjum założył kościół. Zginął ukrzyżowany w Achai. Podobno, dziewczęta często za pomocą modlitw l postów starały się zaskarbić łaskę swojego patrona, świętego Andrzeja. Młode panny w jesienny, listopadowy wieczór z wróżb chciały się dowiedzieć, co je czeka w przyszłości. Podczas dzisiejszego wieczoru przeniesiemy się do krainy zabawy, fantazji i marzeń.

Życzymy wszystkim wesołej zabawy.



Wróżba 1. Lanie wosku (wróżba tradycyjna)

Należy przygotować naczynie z wodą i roztopić w garnuszku wosk. Każdy uczestnik leje rozgrzany wosk do wody przez ucho od klucza (wg tradycji klucz zamyka wszelkie sekrety i tajemnice). Gdy wosk zastygnie, wyjmujemy go z naczynia i ustawiamy między źródłem światła, a ścianą i tak długo obracamy na wszystkie strony, aż cień na ścianie przybierze kształt nasuwający jakieś skojarzenia. Oczywiście fantazja wróżących doskonale ułatwi interpretację wróżby.

Wróżba 2. Wychodzenie butów za próg (wróżba tradycyjna)

Najpierw dziewczynki zdejmują po jednym bucie i układają po kolei, jeden za drugim tak, aby nosek każdego buta dotykał pięty poprzedniego. W ten sposób rząd butów posuwa się ku drzwiom tak długo, aż jeden przekroczy próg. To samo robią ze swoimi butami chłopcy. Para, której buty pierwsze przekroczą próg, w nagrodę tańczy pierwszy taniec. W dawnych czasach dziewczęta za pomocą tej wróżby próbowały się dowiedzieć, która pierwsza z nich wyjdzie za mąż.

Wróżba 3. Najdłuższa obierzyna.

Chętni uczniowie obierają duże, dorodne jabłka. Robią to tak, aby obierzyna była jak najdłuższa. Później rzucają ją za siebie. Kształt, w jaki ułożyła się obierzyna, miał wskazać pierwszą literę imienia przyszłej wybranki lub narzeczonego.

Wróżba 4. Symboliczne daty (zabawa)

Uczniowie odczytują z daty urodzenia nie tylko swoją przyszłość, ale i cechy charakteru. Podstawą do wyliczeń jest data urodzenia. Musi być ona wyrażona jedną cyfrą. Dlatego osoby, które urodziły się np. dwudziestego dziewiątego muszą tę datę dwukrotnie sumować: 2+9=11 i 1+1=2 cyfra 2 jest podstawą wróżby.

Znaczenie cyfr:

Słońce - urodzeni pod tą cyfrą są ambitni i pewni siebie. Jedynki są osobami upartymi, wytrwałymi w dążeniu do celu, godnymi zaufania, ale lubiącymi dominować. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Kamień - bursztyn.

Księżyc - osoby spod znaku dwójki" są łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Szczęśliwymi kolorami „dwójek" są odcienie zieleni, barwy jasnożółte, biel. Kamień - perła.

Jowisz - osoby spod tej cyfry są dynamiczne i godne zaufania. „Trójki" są bardzo ambitne, czują się pokrzywdzone, gdy muszą się komuś podporządkować. Szczęśliwe kolory to: fiolety, błękit, czerwień. Kamień: ametyst.

Uran - urodzeni pod znakiem czwórki" są uparci i sentymentalni, chętnie płyną pod prąd. Mają duże poczucie sprawiedliwości. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości, szarosrebrzystości. Kamienie - szafir, opal.



Merkury - ludzie spod znaku „ piątki" są: pogodni, impulsywni, żywotni, inteligentni, mają wrodzoną zdolność kojarzenia. Szczęśliwy kolor - biały. Kamień - diament.

Wenus szóstki" są serdeczne, spokojne, towarzyskie, wspaniałomyślne. Najszczęśliwszymi kamieniami - turkusy, a kolorami - odcienie niebieskiego, fioletu, czerwonego.

Neptun siódemki" to romantyczne, niespokojne duchy, tęsknią za przygodą. Szczęśliwe kolory tej cyfry - to zielenie, kamienie - opal i agat.

Saturn ósemki są zamknięte w sobie i przez to często niedoceniane. Nieustannie prześladuje je uczucie, że są nielubiane. Kolory: ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Szczęśliwe kamienie - czarny onyks i granatowy szafir.

Mars dziewiątki" są niezależne i pełne pasji. To natury wojownicze, niebojące się konfliktów. Szczęśliwe kolory to wszystkie odcienie czerwieni. Kamienie - rubin, granat.

Wróżba 5. „ Magiczne" talerzyki

Nauczyciel przygotowuje 3 talerzyki. Pod pierwszy kładzie obrączkę, pod drugi liść, pod trzeci różaniec. Uczniowie losują talerzyki. Obrączka zwiastuje szybkie zamążpójście (ożenek), różaniec - życie w klasztorze, liść - staropanieństwo, (starokawalerstwo).

Wróżba 6. Żaglówki

Chłopcy i dziewczynki wkładają do miednicy z wodą żaglówki z papieru z wypisanymi imionami. Jeśli statki dopłyną do siebie, wróżą swym właścicielom w przyszłości małżeństwo.

Wróżba 7. Symboliczne karty

Nauczyciel bierze talię 24 kart, dokładnie ją tasuje i uczeń wybiera dowolne 3 karty. Znaczenie kart:

as kierowy - wielka miłość, powodzenie, życzliwość,

as karowy - pieniądze, bogactwo,

as pikowy - pomyślność, podróże, podarki,

as treflowy - kłopoty, trudności materialne, nieprzyjemność w domu,

król kierowy - sympatyczne towarzystwo, przyjazna pomoc,

król pikowy - nową znajomość, życzliwość, pokonanie przeszkód,
król treflowy - oznacza, że w twoim otoczeniu znajduje się niebezpieczny człowiek, kłopoty w domu lub w szkole,

król karowy - powodzenie, dobre nowiny, uśmiech losu,

dama kierowa - blisko ciebie jest ktoś sympatyczny i życzliwy, oznacza także wierność, miłość, pomoc

dama karowa - znajomość, która skomplikuje ci życie, także spełnienie ambicji,

dama pikowa - ktoś szczery i miły poda ci rękę w trudnej sytuacji, możesz liczyć na szczerą przyjaźń,

dama treflowa - strzeż się nieprzyjaznych ludzi,

walet kierowy - przyjaciel, człowiek, na którym można polegać,

walet karowy - najbliższa znajomość okaże się bardzo ważna w twoim życiu,

walet pikowy - ktoś nowy lub odnowiona znajomość, także odwiedziny, przyjazd,

walet treflowy - lekkomyślny chłopak, kłopoty towarzyskie, niepowodzenie sercowe,

dziesiątka kierowa - wzajemna miłość, oświadczyny,

dziesiątka karowa - list, pieniądze, sukcesy w szkole, przygoda,

dziesiątka pikowa - podarki, niespodziewana pomoc,

dziesiątka treflowa - może oznaczać chorobę, kłopoty,

dziewiątka kierowa - sympatyczna znajomość, powodzenie towarzyskie,

dziewiątka karowa - małe pieniądze, list, dobre nowiny,

dziewiątka pikowa - życzliwe grono przyjaciół, niedaleka podróż,

dziewiątka treflowa - niespokojne dni, drobne, dokuczliwe kłopoty,



W trakcie wróżb trwa również zabawa przy muzyce. Jest ona przeplatana konkursami.

Konkurs 1. Taniec z balonami
W konkursie bierze udział od kilku do kilkunastu par. Nadmuchany balon tańcząca para trzyma pomiędzy głowami, ręce trzymając za plecami. Wygrywa ta para, której balon utrzyma się najdłużej.

Konkurs 2. Taniec na gazecie
W konkursie bierze udział od kilku do kilkunastu par. Para stojąc na gazecie tańczy w rytm muzyki, uważając aby stopy nie dotykały połogi. W czasie pauzy uczestnicy konkursu składają gazetę zmniejszając powierzchnię przeznaczoną do tańca.

Konkurs 3. Taniec z krzesłami
W konkursie może brać udział dowolna ilość osób. Ustawia się krąg krzeseł, ilość dzieci wynosi tyle ile krzeseł + 1. Uczestnicy konkursu tańczą dookoła kręgu, w czasie pauzy w muzyce szukają miejsca siedzącego. Osoba, która nie znajdzie miejsca siedzącego odchodzi zabierając krzesło.

Konkurs 4. Plastyczny (z zawiązanymi oczami)

W konkursie może brać udział 5-8 osób. Rysują mazakiem na kartce z bloku np. ludzką postać.



Opracowała:
Iwona Krapa
Bibliografia:

R. Hryń-Kuśmierek, Z. Śliwa: Encyklopedia tradycji polskich. Poznań 2002.

W. Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury. Warszawa 1985.

J. Kamocki: Od andrzejek do dożynek. Warszawa 1986.

W. Śliwerski: Andrzejki. Wróżby. Kraków 1996.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie