Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Pasowanie uczniów klasy I na czytelników

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6963 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz uroczystego pasowania na czytelnika uczniów klasy I
Scenariusz uroczystego pasowania
na czytelnika uczniów klasy I

Opracowała Ewa Kałużna
nauczyciel w Szkole Podstawowej
i Gimnazjum w Kowalach Pańskich

Cel główny:
Przygotowanie uczniów do samodzielnego, swobodnego korzystania z pomieszczeń i zbiorów bibliotecznych.

Cele operacyjne:
• Na poziomie wiadomości uczeń powinien po lekcji:
zapamiętać:
- rozkład pomieszczeń bibliotecznych,
- godziny pracy biblioteki,
- termin zwrotu wypożyczonych książek,
- zasady ich poszanowania,
rozumieć:
- pojęcia: biblioteka, wypożyczalnia, czytelnia, opracowanie zbiorów, karta książki, karta czytelnika.
• Na poziomie umiejętności uczeń powinien umieć:
w sytuacjach typowych:
- skierować kroki do odpowiedniego pomieszczenia,
- stosować na co dzień obowiązki czytelnika,
- dokonać wyboru książek do czytania,
- wymienić znane tytuły książek,
- rozwiązywać łamigłówki, uczestniczyć we wspólnej zabawie,
w sytuacjach problemowych:
- rozróżnić książkę z biblioteki szkolnej od innych książek, zwracając uwagę na ich oznakowanie,
- wyrazić opinię na temat wizyty w bibliotece,
- samodzielnie zredagować życzenia książki.

Formy pracy:
zespołowa, indywidualna.

Pomoce:
kostiumy dla postaci bajkowych, wystawka książek, zakładka do pasowania, plansze z zagadkami, książki z różnych bibliotek, kserokopie „Próśb książki”, plansza „Co sądzę…”, dyplom dla wychowawcy.








Przebieg uroczystości

Bibliotekarz
Witam wszystkich bardzo serdecznie na uroczystości pasowania uczniów klasy pierwszej na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Przez pół roku pilnie uczyliście się literek, znacie cały alfabet i teraz na pewno umiecie już czytać. Czy umiecie już czytać? ( uczniowie odpowiadają ).Świetnie, możecie więc samodzielnie poznawać zaczarowany świat bajek i baśni, do którego was zapraszam. A świat ten poznacie w książkach, które znajdują się w naszej bibliotece. Zanim zostaniecie pasowani na czytelników, zobaczycie specjalnie dla was przygotowany program, w którym weźmiecie też udział. Życzę miłej zabawy i oddaję głos dziewczętom.

Prowadzące
Cześć pierwszaki. Ja jestem…… Ja mam na imię…… A ja……….

Prowadząca I
Mamy nadzieję ,że razem spędzimy miłe i wesołe chwile.

Prowadząca II
W naszej bibliotece są bajki, bajeczki, lektury, książki o zwierzętach, przygodach i podróżach.

Prowadząca III
Czy chcecie poznać zaczarowany świat bajek i baśni? (uczniowie odpowiadają).
Bardzo się cieszę i zapraszam was do naszej biblioteki.

Czerwony Kapturek
Dzień dobry dzieci , witam Was!
Już na teatrzyk przyszedł czas,
więc nie zwlekajmy ani chwili,
wygodnie siądźmy moi mili.
( Nagle wbiega zziajany Kot w Butach.)
Kocie w butach , gdzie ty byłeś?
Znowu dzisiaj się spóźniłeś!!!

Kot
Oj, spóźniłem się dlatego,
Ze spotkałem Pytalskiego,
który mnie o wszystko pytał,
Jakby nigdy nic nie czytał.
Więc wybaczcie me spóźnienie,
zaczynamy przedstawienie.

Wróżka I
Ile bajek powiedziano?
Ile myśli zapisano?
Ile baśni usłyszano?
Kto to zliczyć może?
A historia ta choć dziwna,
Wydarzyła się na dworze.
Zapytacie , a dlaczego?
Bo historia ta jest zimna,
Wietrzna, mroźna i przedziwna.
Mały chłopiec zaczarowany,
Przez Królową będzie zabrany,
W krainę lodów nieznanąTylko przez wiatr odwiedzaną.
Czy wiecie, kto tam króluje? (uczniowie odpowiadają)

Chór
Śpiewa piosenkę ,,Królowa Śniegu”.
1. Zamroziła pola, zamroziła lasy,
wszystko na biało spowiła.
Ośnieżyła chaty, ośnieżyła ganki,
Wszędzie są srebrne malowanki.

Ref. To Królowa Śniegu tutaj króluje,
To Królowa Śniegu tutaj pełni straż.
To Królowa Śniegu tutaj króluje,
To Królowa Śniegu tutaj pełni straż.

2. Oszroniła szyby, rzeki i jeziora,
Drzewa zastygły w bezruchu.
Ptaki leniwie po niebie latają,
Ostoi na białych drzewach szukają.

Ref. […]

3. Zabieliła choinki, zabieliła świat,
Stary wicher jest jej przyjacielem.
Mróz jest stałym gościem w jej śniegowym domu,
Wiatr świszcze po świecie tylko jej piosenki.

Ref. […]

Królowa Śniegu
Kto serce mieć może!
Temu je zamrożę!!!
Na lód, na kamień, jak skałę,
Nic nie poczuje, istota mała.
Będzie mi ona posłuszna,
Bo taka jest wola ma bezduszna,
Ha! Ha! Ha!!!
Co znaczy potęga ma!
( W tym momencie Królowa Śniegu zamraża serce Kaya.)

Wróżka I
Kto zna odpowiedź szybko podnosi palec do góry.
Komu Królowa Śniegu zamroziła serce? ( uczniowie odpowiadają).


Kay
Jest mi dziwnie błogo,
Jest mi bardzo zimno,
W sercu chłód,
W duszy lód,
Co za chłód?
Co za chłód?


Królowa Śniegu
Chodź, Kayu, do sani,
Pojedziemy parami,
Do krainy lodów nieznanej,
Tylko przez wiatr odwiedzanej.

Gerda
(Gerda szuka Kaya. Ubranie ma porwane, buty zniszczone.
Idąc śpiewa piosenkę pt. ,,Tęsknota”).

1. Gdzie mój Kay ukochany ?
Mój przyjaciel oddany,
Najwierniejszy towarzysz zabaw?
Gdzie go szukać mogę?
W którą ruszać drogę?
W którą ruszać drogę?

Ref. Kayu, Kayu kochany!
Przez Królową zabrany,
W krainę lodów nieznaną,
Tylko przez wiatr odwiedzaną.

2. Gdzie mam szukać pomocy?
Jak wypełnić zadanie?
Kiedy daleko do krainy nocy,
Wiatr tak mocno wieje,
Tracę na zawsze nadzieję!
Tracę na zawsze nadzieję!

Ref. […]

Wiatr rwie moje ubranie,
Strach zagląda mi w oczy,
Nie wiem czy starczy mi sił,
Tak ciężko wędrować,
By Kaya ratować!
By Kaya ratować!

Ref. […]


Wróżka I
Jak myślicie, czyim pragnieniem jest odnalezienie Kaya?

Kay
Co to za hałasy?
Jest mi tu dobrze!
Jest mi tu miło!

(Gerda podchodzi i całuje Kaya. W tej samej chwili z jego serca spada chłód.
Kay poznaje Gerdę.)
Kay
Gerdo, przyjaciółko!
Gdzie jestem?

Gerda
Jesteś u Królowej Śniegu!
Zaczarowała Ciebie i zamroziła Ci serce.
Wracamy do domu!

(Dzieci uciekają, siadają wśród uczniów klasy I. Królowa goni ich, następnie zwraca się z pytaniem do pierwszoklasistów.)

Królowa Śniegu
Czy widzieliście Kaya i Gerdę?
Może wiecie, gdzie się ukryli?
(Uczniowie odpowiadają. Chór cicho śpiewa piosenkę o Królowej Śniegu.)

WróżkaII
Bajka wędruje po świecie,
dzisiaj do nas zawitała!
Drogie dzieci, dobrze wiecie,
że was bajka pokochała.
Dzieci przyjrzą się uważnie
posłuchają i powiedzą,
z jakiej bajki są postacie.

Kopciuszek
Z balu wybiegłam zdyszana,
północ właśnie wybiła,
bucik po drodze zgubiłam.
Szuka mnie pewien królewicz,
wraz z nim dworzanie i służba cała.
Czy będę u was mile widziała?
( dzieci odpowiadają )






Dziewczynka z zapałkami
Byłam głodna i zmarznięta.
Nikt mi nie dał kromki chleba.
Smutna moja jest historia
o dziewczynce z zapałkami,
wkrótce, dzieci, ją poznacie,
kiedy książkę przeczytacie.
( dzieci podają tytuł baśni)

Plastuś
Jestem malutki ludzik z plasteliny,
Mam duży czerwony nos, odstające
uszy i zielone majteczki.
Mam małą przyjaciółkę Tosię
i siedzę z nią razem w ławce.
Poznacie moje przygody czytając książeczkę
Jaką? ( dzieci odgadują tytuł książeczki ).

Wróżka I
Jest taka bajka – ciemna noc, tajemniczy las,
o, jaka cudowna chatka, ściany ma z cukru,
okna cukrowej waty, a dach cały z piernika.
Któż to zbliża się do chatki? ( wychodzi Jaś z Małgosia )
To Jaś i ……( dzieci odpowiadają ).
Ach , uważajcie , tam mieszka zła czarownica.

Wróżka II
I tu las. Ktoś wesoło śpiewa. ( wychodzi Czerwony Kapturek )
To leśną ścieżką idzie Czerwony… ( dzieci odpowiadają )
Wilk skrył się za drzewem.
Ach, strzeż się Kapturku groźnego wilczyska!

Wróżka I
Czy wiesz, Czerwony Kapturku, że dzieci
z pierwszej klasy znają już wszystkie literki
i potrafią pięknie czytać?

Czerwony Kapturek
Ale na pewno nie znają wszystkich lektur
pierwszoklasisty!...

Prowadząca I
Spróbujcie poprawić przekręcone tytuły.
„Psotki i psoty”
„Pisarz dzieciom”
„Lotnik i ja”
„Na poziomki”
„Plastelinowy pamiętnik”
„Co księżyc widział”
„Najmłodsi”
„Kukuryku na patyku”
,,Słoń Bimbalski”
„Jak Wojtek został pilotem”
„Placek, Wacek i Pankracek”
„Czarna kózka”
( Dzieci rozwiązują krzyżówkę. Na jednej planszy – niepełne tytuły ułożone w krzyżówkę. Na drugiej – „rozrzucone” paski z brakującymi wyrazami).

Psotki i
dzieciom
i ja
Na
pamiętnik
Co widziało

Kukuryku na
Słoń
Jak Wojtek został

Czarna
Wacek i Pankracek




Ś M I E S Z K I
B R Z E C H W A
P I L O T
J A G O D Y
P L A S T U S I O W Y
S Ł O N K O
N A J M I L S I
R Ę C Z N I K U
T R Ą B A L S K I
S T R A Ż A K I E M
J A C E K
O W I E C Z K A

Prowadząca II
Spisaliście się pięknie.
W świecie książek, w bibliotece,
o czym już zapewne wiecie,
książka zawsze na Was czeka
i przyzywa Was z daleka…

Prowadząca III
Patrzcie, patrzcie, oto idzie nasza królowa!...
( Wchodzi Książka, trochę poplamiona i potargana ).

Książka
Jestem książka, mądra księga,
każdy chętnie po mnie sięga,
wszyscy często pożyczają,
lecz, w jakim stanie oddają?!
Dzieci niszczą mnie, targają,
plamią, gubią, potrącają…
Mam już dość tej strasznej męki,
kiedy przyjdzie kres udręki?

Prowadząca I
Myślę, Książko, że nasi nowi czytelnicy
będą bardzo dbali o Ciebie i na pewno
spełnią wszystkie Twoje życzenia!

Książka
Tak? W takim razie zostanę i przekonam się,
czy spełnią te oto życzenia:
( Książka zawiesza planszę ze swoimi życzeniami i prosi dzieci,
aby razem z nią je przeczytały).

ŻYCZENIA KSIĄŻKI


Nie pisz i nie rysuj tuszem na mych kartkach,
bowiem wkrótce będę prawie nic nie warta.

Nie zaginaj rogów, używaj zakładki,
na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.

Kiedy moje kartki wyrwiesz i wyrzucisz,
wiedz, że wtedy nigdy do nich nie powrócisz.

Gdy się ze starości zacznę rozlatywać,
spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.

Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami,
to ci będę służyć całymi latami.





Książka
Teraz nauczę Was krótkiego wierszyka.
Szanuj książki z biblioteki czy lato czy zima.
Dwa tygodnie każdą książkę w domu możesz trzymać.
(Dzieci kilkakrotnie powtarzają wierszyk, a później chętne
osoby recytują same).

Prowadząca II
A oto następna zagadka.
Jest trudna, więc dobrze się zastanówcie nad odpowiedzią.

Jak nazywa się miejsce, gdzie:

1- gromadzi się książki
2- wypożycza się książki
3- czyta się książki i czasopisma
4- kupuje się książki

czytelnia księgarnia biblioteka wypożyczalnia


Kopciuszek
A teraz chętne osoby podejdą do tej wystawki, na której są różne książki,
i powiedzą, które, z nich są książkami z naszej biblioteki i po czym można je rozpoznać. ( Uczniowie szukają książek opieczętowanych, odczytują treść pieczęci i wskazują odpowiednie książki ).


Książka
Cieszę się, że tak ładnie odpowiadaliście na wszystkie pytania. Myślę, że mogę spokojnie przyjąć Was w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki.

Prowadząca II
Uwaga, uwaga!
Proszę wszystkich o powstanie –
odbędzie się pasowanie!

Książka I
Podnieście w górę dwa palce i powtarzajcie za mną:
My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie Książko, przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.

Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad i mądrości
korzystać dziś usilnie!
Przyrzekamy!

( Uczniowie powtarzają słowa przyrzeczenia ).





Książka
Teraz prosimy Panią Dyrektor o dokonanie aktu pasowania
pierwszoklasistów na czytelników naszej biblioteki.
( Pani Dyrektor podchodzi do każdego ucznia i uderzając
go w ramię zakładką powtarza słowa: Pasuję Cię na
rycerza książki.)

Bibliotekarz
Od tej chwili jesteście przyjaciółmi książek i czytelnikami biblioteki.
Na pamiątkę otrzymacie zakładki do książek, a Pani Wychowawczyni
wręczę dyplom dla całej klasy. ( Bibliotekarka wręcza dyplom
wychowawczyni klasy, a uczniowie prowadzący program wręczają
zakładki pierwszoklasistom ).
Czas naszego spotkania dobiega końca. Przedstawię Wam teraz wszystkich wykonawców. Program prowadziły ( tu następują imiona i nazwiska uczniów ).
Na koniec życzę Wam wspaniałych przygód w świecie książek i zapraszam
do biblioteki, gdzie zawsze będziecie mile widziani.

Wszyscy prowadzący
Dziś żegnamy się już z Wami,
wszystkim pięknie się kłaniamy.
Do odwiedzin w szkolnej bibliotece
wszystkich zapraszamy!



Literatura:

Biblioteka w Szkole 1998, nr 4.
Biblioteka w Szkole 1999, nr 9.
Biblioteka w Szkole 2000, nr 1.
Ciarkowska U., Sienkiewicz M., Wilczewski A., Baśniowy świat na scenie, 1999.
Wszystko dla Szkoły 2003, nr 9.


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie