Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Lecimy w przestworza - zabawy matematyczne

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7418 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Zajęcie poprowadziłam w ramach tematu, który bardzo zainteresował dzieci 4-5 letnie. Ułatwiło to konstruowanie sytuacji edukacyjnych w ten sposób, aby mogły one przyswoić nowe i utrwalić już zdobyte umiejętności matematyczne.

Temat kompleksowy: Kosmiczna przygoda..

Temat szczegółowy: „Lecimy w przestworza” – zabawy matematyczne.

Cele operacyjne
dziecko:
- rozróżnia i nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt,
- wyrabia umiejętność składania figur o różnym kształcie w określoną całość,
- prawidłowo kojarzy cyfry w zakresie 5 z odpowiednią liczbą elementów w zbiorze,
- doskonali umiejętność skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu przez dłuższy czas.

Środki dydaktyczne:
ilustracja kosmosu, nakrywki (do zagadki obrazkowej) z cyframi 1-5, kostka do gry, klocki Dinese´a, mozaika geometryczna, kartoniki z cyframi (1-5) po jednym dla każdego dziecka),
szarfy, karty zadaniowe dla dzieci, arkusz do ewaluacji, tzw. cenki.

Przebieg:

1. „Kosmos” - zagadka obrazkowa.
Na tablicy wisi przykryta nakrywkami z cyframi ilustracja przedstawiająca kosmos. Dzieci rzucają kostką. Liczba wyrzuconych oczek to cyferka na nakrywce odsłaniającej fragment ilustracji. Po każdej odkrytej cyferce dzieci próbują odgadnąć, co przedstawia obrazek.
Sześć kropek – to ponowny rzut.

2. „Planety” – rozmowa z grupą.
Dzieci przy ewentualnej pomocy nauczycielki omawiają wygląd przedstawionych „planet”, mających kształt figur geometrycznych (własności kwadrat, koło, trójkąt, prostokąt)

3. „Rakieta” - manipulowanie figurami geometrycznymi.
Nauczycielka proponuje podróż w kosmiczne przestworza, ale żeby tam polecieć potrzebna jest rakieta. Dzieci układają ją z mozaiki geometrycznej lub klocków Dinese´a według własnego pomysłu. Na koniec wypowiadają się, jakich figur użyli do budowy swojej rakiety.

4. „Centrum lotów kosmicznych” – zabawa ruchowa.
Nauczycielka szarfami wyznacza na sali miejsce bazy kosmicznej. Każde dziecko to astronauta startujący w rakiecie. Rakiety są ponumerowane cyframi od 1 do 5 (indywidualizacja poziomu umiejętności rozpoznawania cyfr). Nauczycielka jest koordynatorem lotów kosmicznych. Ogłasza, które rakiety startują, które lądują.. Rakiety poruszają się, gdy słyszą tamburyno, zatrzymują się na pauzę.

5. „Trening astronauty” - praca indywidualna
a/ wyjaśnienie podane dzieciom na przykładzie:
Na obrazku znajdują się figury geometryczne w różnej liczbie oraz kod, określający zadanie. Według niego dziecko - astronauta ma wykonać zadanie (indywidualizacja poziomu umiejętności): pokolorować figury o wskazanym kształcie i podanej liczbie.

b/ karty zadaniowe dla każdego dziecka. Są one podpisane imionami dzieci oraz przez nie rozdawane pozostałym „astronautom”. Poprawność wykonania zadania potwierdzona zostanie przez koordynatora lotów (nauczycielkę) za pomocą małej (gdy praca nie do końca jest poprawna) lub dużej (gdy praca jest poprawna) pieczęci.

6. Ewaluacja zajęć.
Na arkuszu papieru narysowany jest księżyc – cel podróży naszych astronautów. Jeśli dziecko dostało dużą pieczęć, przykleja „cenkę” (otrzymaną wcześniej od nauczycielki) właśnie na nim. Jeśli małą, to „cenka” ląduje w przestrzeni wokół niego.

Opracowała: Elżbieta Chodnicka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie