Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Turniej - Potyczki Pierwszoklasistów

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1446 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Małgorzatę - koleżankę z dzieciństwa spotkałam któregoś dnia na moim osiedlu. Dowiedziałam się , że tak jak ja jest nauczycielką nauczania zintegrowanego w jednej ze szkół w naszym mieście.Zaczęłyśmy umawiać się na wyprawy rowerowe i rozmawiałyśmy na temat naszej pracy.
Pewnego dnia wpadłam na pomysł, że mogłyby się spotkać "nasze szkolne dzieci" . Obie miałyśmy akurat pierwsze klasy. Zaprosiłam Jej klasę do międzyszkolnego turnieju sportowo-wiedzowego , Potyczki Pierwszoklasistów. Zaproponowałam też udział w turnieju klasie koleżanki Małgorzaty z Jej szkoły oraz klasie koleżanki z mojej szkoły. I tak w Potyczkach Pierwszoklasistów wzięły udział cztery klasy pierwsze, dwie ze szkoły Małgorzaty i dwie z mojej. Zaproszenia wysłałam w lutym. Przedstawiłam też listę konkurencji oraz liczbę uczestników w każdej z nich. Klasy nasze liczyły 24-25 osób, udział całego zespołu w każdej konkurencji to zajęłoby zbyt dużo czasu i byłby rozgardiasz. Zaplanowałam konkurencje dla 10 i 5 osób przewidując rotację oraz konkurencję dla całej klasy i pań.
Ta dla pań nie była przedstawiona przy zaproszeniu. To była niespodzianka - rzut beretem. Przygotowując imprezę dużo wcześniej zarezerwowałam sobie dużą salę gimnastyczną oraz potrzebne mi przybory : woreczki, pachołki, piłki, szarfy, obręcze. Do kilku konkurencji potrzebne były pomoce, które wykonywałam z pomocą komputera : wyrazy z lukami do konkurencji nr 4, działania matematyczne do konkurencji nr 3, wyrazy do konkurencji nr 12. Wykonałam też dyplomy i postarałam się o sponsora na nagrody. Impreza odbyła się na początku czerwca.
Oto kolejność i przebieg konkurencji, potrzebne przybory i liczba startujących. ( Prowadzący daje znak startu gwizdkiem )
1. ZBIERANIE I SADZENIE ZIEMNIAKÓW ( po 5 woreczków i po 1 pachołku ) 10 osób.
Cztery drużyny stoją w rzędach. Pierwszy zawodnik zbiera rozłożone przed nim co 1,5 metra ziemniaki ( wroreczki ), obiega pachołka wraca na start podaje woreczki następnemu zawodnikowi, który sadzi ( rozkłada woreczki ) co 1,5 m , obiega pachołka, wraca na start itd.

2. PRZEZ SZARFĘ I PO PIŁKĘ ( po 1 szarfie, po 1 piłce siatkowej, po 1 obręczy ) 10 osób.
Drużyny stoją w rzędach, przed nimi w odległości 2 m leży szarfa, dalej po 2 m obręcz w niej piłka a po 1 m pachołek. Na sygnał zawodnik podbiega do szarfy " wchodxzi do niej " przekłada przez siebie
podbiega do piłki bierze ją z obręczy obiega pachołka kładzie piłkę w obręczy i wraca, biegnie następny.

3. MATEMATYCZNE OBLICZENIA ( po 1 planszy z pięcioma działaniami typu 10+2-6=, 5+5-9=, 12-4+3=
itp., po 1 mazaku i po 1 pachołku ) 5 osób.
Drużyny stoją w rzędach, przed nimi w odległości 5 m plansza z działaniami zwinięta tak, że odkryte jest jedno działanie, obok leży mazak, za planszą pachołek. Zawodnik oblicza działanie, wpisjue wynik, zostawia mazak obiega pachołka i wraca na start. Następny zawdodnik odwija planszę, oblicza swoje działanie itd.

4. ORTOGRAFICZNE PUIŁAPKI ( po 10 kartoników z wydrukowanymi nazwami roślin i zwierząt, w których są luki na wpisanie u lub ó, po 1 mazaku i po 1 pachołku ) ( zestaw wyrazów był podany w spisie konkurencji przy zaproszeniu ) 10 osób.
W odległości 5 m od każdej drużyny leży 10 kartoników odwróconych napisem do podłogi obok mazak a dalej pachołek. Zawodnik podbiega do kartoników odwraca jeden, czyta, wpisuje u lub ó odkłada, obiega pachołek wraca na start i rusza następny zawodnik.

5. UKŁADANIE FIGURY GEOMETRYCZNEJ ( po jednym zestawie dużych kartonowych protokontów, każdy z nich pocietych na 6 części - puzzle ) 5 osób.
Cały zespół podbiega do odległych o 5 m kartonowych kawałków i współnie układają zapowiedziany prostokąt, kto prędzej i dokładniej.

6 KOLORY WOKÓŁ NAS ( po kartce z bloku podpisanej klasa, szkoła i dwie rubryki Co jest czerwone?, Co jest żółte ?po 1 mazaku ) cała klasa.
Zespoły klasowe siadają wokół siebie w grupie, dostają kartkę z rubrykami i mazak. Słuchają wyjaśnień prowadzącego - proszę napisać, co wokół nas w przyrodzie i w życiu jest przeważnie żółte a co czerwone ? Podajemy przykłąd na niebieskim - woda, niebo, chabry, jeans itd.

7. PIŁKA DOŁEM, PIŁKA GÓRĄ ( Po 1 piłce siatkowej ) 10 osób.
Zespoły stoją w rzędach. Pierwszy zawodnik podaje piłkę do rąk stojącemu w rozkroku następnemu schylonemu zawodnikowi. Ostatni zawodnik podnosi piłkę do góryi piłka wraca podawana sobie tyłem ponad głowami.

8. KTO WIĘCEJ WRZUCI ( Po 5 woreczków, wiaderko ) 5 osób.
Wybrane z klasy osoby otrzymają po 1 woreczku, wrzucają je do wiadra ustawionego w pewnej odległości. ( Prowadzący ustawia wiadro po kolei przed każdym zespołem .

9. KELNERZY ( po 1 tacce / u mnie to była tekturka / po 1 plastikowym kubeczku, po 1 piłeczce ping-pongowej / jako obciążenie do kubeczka / po 4 pachołki ) 10 osób.
Drużyny stoją w rzędach, przed nimi co 1,5 m pachołek, zawodnicy idą slalomem między pachołkami z tacą i kubeczkiem, obiegają ostatniego pachołka i wracają nie slalomem na start, podają tacę z kubeczkiem następnemu.

10. WSPÓLNY SKOK ( kreda ) 5 osób.
Pięcioosobowe zespoły stoją w rzędach przed linią startu. Pierwszy zawodnik skacze obunóż z miejsca, prowadzący rysuje kreskę tuż za jego piętami, drugi zawodnik przykłąda palce do narysowanej kreski i skacze obunóż jak najdalej, zaznaczamy skoki 5 zawodników, z której drużyny ostatni zawodnik znalazł się najdalej ta zwycięża.

11. PIŁECZKA NA ŁYŻCE ( po 2 łyżki stołowe, po 1 piłeczce ping-pong, po 3 pachołki ) 10 osób.
Drużyny stoją w rzędach, pierwszy zawodnik trzyma w ręce łyżkę a na niej piłęczkę, po sygnale rusza slalomem, obiaga ostatni pachołek i wraca slalomem na start. Drugi zawodnik trzymał wcześniej łyżkę, teraz otrzymuje piłeczkę i rusza, a trzeci zawodnik odbiera łyżkę od pierwszego zawodnika i czeka na swoją kolej, itd.

12. CZASOWNIKI I RZECZOWNIK ( po 5 kartoników z wydrukowanymi nazwami rzeczy, roślin, zwierząt, ludzi / rzeczownikami /, po 5 kartoników z nazwami czynności, pachołek ) 10 osób.
Drużyny stoją w rzędach, przed nimi w odległości 5 metrów leżą kupki kartoników napisami do podłogi, za nimi pachołki. Na sygnał pierwszy zawodnik podbiega , bierze jeden kartonik, odczytuje jeżeli jest to rzeczownik to kładzie go po swojej lewej stronie / u mnnie od okna / jeżeli jest to czasownik to kładzie go po swojej prawej stronie / u mnie od drzwi /.

13. RZUT BERETEM ( beret ) wychowawcy.
Wychowawcy poszczególnych klas rzucają po kolei beretem / dowolną techniką / kto dalej.

Pomoce do konkurencji 3, 4, 6, 12 były wcześniej podpisane, która to klasa. Asystentki prowadzącej / moje dawne uczennice / sprawdzały poprawność wykonania zadania. Na tablicji punktowej asystentki zapisywały punkty zgodnie z kolejnością ukończenia konkurencji.
- 4 pkt za 1 miejsce
- 3 pkt za 2 miejsce
- 2 pkt za 3 miejsce
- 1 pkt za 4 miejsce
Po podliczeniu punktów odejmowaliśmy po jednym punkcie za błędy w konkurencji 3, 4, 6 lub 12. Po ostatecznych obliczeniach nastąpiło ogłoszenie wyników. Zostały wręczone dyplomy dla klas za udział w imprezie, lizaki dla każego uczestnika oraz puchary z tabliczkami, które miejsce zajęła klasa w Potyczkach Pierwszoklasistów szkół nr 15 i nr 18 w Zielonej Górze.

Teresa Kornosz
Zielona Góra

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie