Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Boże Narodzenie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1175 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Współczesna szkoła skupiając się na realizacji dwóch nadrzędnych celów, jakimi są kształcenie i wychowanie, uwzględnia przede wszystkim różne sposoby osiągania celów i urozmaicone formy realizacji treści. Są to nie tylko działania na lekcjach, ale także uczestnictwo klasy w imprezach kulturalnych, życiu społeczności lokalnej, wyjazdy do różnego typu placówek społecznych.

W działaniach tego rodzaju należy zwrócić uwagę na wyrabianiu u uczniów szacunku dla wspólnego dziedzictwa kulturowego, utrwalania pozytywnych wzorców zachowań międzyludzkich, kształtowanie umiejętności słuchania innych, rozumienie ich poglądów tolerancji.
Znakomitą okazją do realizacji tych zadań są wszelkiego rodzaju uroczystości i spotkania przedświąteczne. Załączony poniżej scenariusz spotkania uczniów z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Sochaczewie, które odbyło się 16 grudnia 2004 roku zawiera różnorodne kolędy i informacje na temat staropolskich wigilii. Pozwala poznać bliżej tradycje naszych przodków, kształtuje postawę świadomego i czynnego uczestnictwa kultury, a co najważniejsze poprzez wspólne dzielenie się opłatkiem czy też rozmowy z mieszkańcami tej placówki i wyrażoną obustronnie chęcią dalszej współpracy uwrażliwia na istotne wartości moralne i pomaga budować młodemu człowiekowi własną tożsamość, w której inne osoby odgrywają równorzędną rolę.Kolęda: "Wśród nocnej ciszy"

Osoba prowadząca: Nasi przodkowie, podporządkowani rytmowi przyrody, wyznaczającej pory siewów i zbiorów, nie odczuwali potrzeby liczenia lat, nie przywiązywali też zbytniej wagi do nazwy miesięcy i dni. Upływ czasu mierzyli ważniejszymi świętami, okresami je poprzedzającymi i po nich następującymi. Najważniejsze były Gody - "święta rodziny i sąsiedztwa, święta dzieci i służby, wielkie godnie święta"- rozpoczynające się Wigilią.
Radosne i gwarne Gody poprzedzał długi i monotonny adwent. Jeszcze w wigilię św. Andrzeja młodzież się bawiła, dziewczęta wróżyły wylewając na wodę roztopiony wosk, ale potem cichły skoczne melodie, śpiewy, śmiech i swawole. Powiadano, że:
Święta Katarzyna klucze pogubiła, Święty Jędrzej znalazł i zamknął skrzypki zaraz.
Następował czas ciszy, postu i nabożeństw. Ludzie zamykali się przed wichrem i słotą w swoich domostwach, ustawały sąsiedzkie wizyty, jedynie dziewczęta schodziły się, by w długie wieczory wspólnie drzeć pierze, tkać i prząść . Prace umilały sobie śpiewem nabożnych pieśni i opowiadaniem baśni. Im bliżej Godów , tym nastrój stawał się weselszy, a w dzień Wigilii wszystkich ogarniało radosne podniecenie. Od świtu panował wielki ruch. Każdy chciał być przydatny, pomagać w świątecznych przygotowaniach, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku. Mężczyźni szli na łowy lub na polowanie. Dzieci ustawiały w kątach snopy nie młóconego zboża, a niewiasty szykowały w kuchni "delicję za delicją". Potrawy na wieczerzę wigilijną musiały być postne, a ich liczba nieparzysta. Przyrządzano je ze wszystkiego, co rosło w polu, sadzie, ogrodzie, lesie i żyło w wodzie. Mówiono: "Im więcej potraw znajdzie się na stole, tym większej obfitości pokarmów i większych dostatków można spodziewać się w nadchodzącym roku"

Osoba 1:Wszystkim daniom wigilijnym od wieków przypisywano jakieś znaczenie.
 Opłatek symbolizował zgodę i jedność, a chleb - dobrobyt i początek nowego życia.
(Jeden z uczniów kładzie na stoliku opłatek, a drugi chleb).
 Ziarno zbóż oraz wypieki z mąki miały zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. Samo zboże uznawane było za źródło życiodajnej mocy i plenności.
(Na stoliku pojawia się zboże i talerzyk z ciastem).
 Rybie przypisywano przede wszystkim znaczenie religijne: przypominała o chrzcie, zmartwychwstaniu i nieśmiertelności; była też symbolem płodności i odradzania się życia.
( Na stolika pojawia się ryba)
 Kapustę w wieczerzy wigilijnej wiązano z życiodajną siłą sprawiającą, że po zimowym uśpieniu cała przyroda ponownie odrodzi się na wiosnę.
( Uczennica stawia na stoliku słoiczek z kapustą)
 Groch chronił przed chorobami, a zwłaszcza świerzbem; w połączeniu z kapustą gwarantował urodzaj.
 Grzyby według wierzeń ludowych ułatwiały nawiązywanie kontaktu ze światem zmarłych.
(Uczeń stawia na stole talerzyk z grochem i wianuszek suszonych grzybów)
 Mak był symbolem płodności, a potrawy z miodu miały zapewnić biesiadnikom przychylność sił nadprzyrodzonych..
( Na stole pojawiają się kolejno mak i słoiczek miodu)
 Jabłko spożyte podczas wieczerzy wigilijnej chroniło przed bólem gardła, a orzechy eliminowały bóle zębów.
( Uczennica kładzie na stoliku ostatnie eksponaty: paterę jabłek. Stół wigilijny został nakryty)

Osoba prowadząca: Gdy już stół zasłano sianem, nakryto obrusem i czekały półmiski z potrawami, niecierpliwie wypatrywano pierwszej gwiazdki. Gdy ta zajaśniała, zebrani przy wigilijnym stole łamali się opłatkiem, składając sobie życzenia: "Bodaj byśmy na przyszły rok łamali go ze sobą". Potem zasiadano do wieczerzy, przestrzegając zasady, aby liczba biesiadników była parzysta. Głód lub dostatek, w zbliżającym się roku zależało od tego, czy się na Wigilię najadło do syta. Jedno nakrycie na stole i miejsce przy nim należało zostawić wolne dla nieobecnego członka rodziny lub "duszyczki przebywającej z zaświatów" i tak się zachowywać, by jej nie uprzedzić.
Kiedy dopełnione zostały wszystkie związane z wigilijną wieczerzą obrzędy, można było przed wyjściem na Pasterkę, zwaną też "północką", odpocząć, porozmawiać, pośpiewać kolędy.

Osoba 2:Polskie kolędy, często bardzo stare, należą do klejnotów polskiej pieśni ludowej i religijnej. Spotkamy wśród nich melodie taneczne w rytmie mazura, oberka, krakowiaka i poloneza, w tekstach zaś również i akcenty humorystyczne, satyryczne, a nawet i społeczne. Dla wielu Polaków żyjących z daleka od kraju kolędy były i są nadal wzruszającym symbolem polskości. Fryderyk Chopin Wyraził swą wielką tęsknotę za Polską wplatając w tragiczne akcenty Scherza H-moll - pełną słodyczy, kołysankową melodię popularnej polskiej kolędy "Lulajże Jezuniu..."

Kolęda : "Lulajże Jezuniu'

Osoba 3: Ptaki niby dzwoneczki cieszą się kolędą-
Chrystus nam się narodził i nowe dni będą.
Do stajni betlejemskiej aż od brzegów Wisły,
Z ptakami smukłe sarny dziwować się przyszły.
Wiewiórka zęby szczerzy i w niebo się patrzy,
Jak dwa gołębie płyną na błękitnej tarczy.
I kwiaty, choć to zima, czas mroźny i cichy,
Niosą mirrę, kadzidło i złote kielichy.
I prawie przyfrunęły z krajów cudzoziemskich,
By swe pióra przyrównać do skrzydeł anielskich.
A mały Chrystus smutny w drzwi patrzy i czeka,
By pośród witających zobaczyć człowieka....
(Jerzy Liebert Pastorałka)Osoba prowadząca O północy śpieszno na pasterkę. Każdy starał się przyjść lub przyjechać do kościoła jak najrychlej. Ci bowiem, którzy pierwsi przestąpili próg świątyni, mieli też być pierwsi we wszystkich pracach gospodarskich i najlepsze zebrać plony. W czasie uroczystej mszy, przy dźwiękach dzwonków i śpiewie kolęd, oddawano hołd narodzonemu Zbawicielowi, a także witano nowy rok obrzędowy i wegetacyjny. Wierzono, że dla tych, którzy w piękny i niezwykły wigilijny dzień nie zaniedbali niczego z przekazanej przez ojców tradycji, będzie on dostatni i szczęśliwy.

Kolęda: Przybieżeli do Betlejem

Osoba prowadząca: Życzymy Wam wszystkim miłych i serdecznych świąt Bożego Narodzenia.

Anna Siekiera

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie