Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rola wychowania muzycznego w procesie adaptacji dziecka w wieku przedszkolnym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2284 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Jednym z ważniejszych problemów związanych z jakością życia dziecka w okresie przedszkolnym jest niewątpliwie przebieg procesu adaptacyjnego. Problem ten pojawia się wraz z przekroczeniem po raz pierwszy progu przedszkola.
     Nauczyciel może w znacznym stopniu ułatwić dziecku pokonywanie trudności adaptacyjnych chociażby w stymulowaniu aktywności muzycznej dziecka , która posiada zarówno cechy zabawy , jak i cechy działalności artystycznej.
     Do podstawowych form aktywności muzycznej zalicza się : śpiew , słuchanie muzyki i śpiewu , ruch przy muzyce , grę na instrumentach oraz tworzenie (improwizacje). Formy te przejawiają się w czasie zabaw podejmowanych przez dzieci spontanicznie , mogą też być inspirowane lub kierowane przez nauczyciela. Ciepły , czysty głos wychowawczyni , umiejętne korzystanie z instrumentu muzycznego i prowadzenie zabaw muzyczno – ruchowych sprawiają dzieciom wiele radości i dają poczucie bezpieczeństwa.
     Na zajęciach rytmicznych , które prowadzę od kilku lat w naszym Przedszkolu Samorządowym w Sławie staram się by aktywność muzyczna polegała na twórczym kontakcie poprzez ruch , dźwięk i słowo.
     W zabawach w kole , przy śpiewie nauczyciela lub przy muzyce , zaspokajane są podstawowe potrzeby psychiczne i społeczne dziecka. Każde dziecko pragnie znaleźć się w środku koła , bo wtedy czuje się wyróżnione i docenione. Trzymanie się w kole za ręce daje dzieciom poczucie wspólnoty i zapewnia przepływ energii witalnej.
     Terapeutyczną rolę w procesie adaptacyjnym odgrywa niewątpliwie słuchanie muzyki instrumentalnej , najlepiej żywej , ale i muzyki mechanicznej , którą dzieci lubią , chcą i mogą słuchać. Ważny jest jednak odpowiedni dobór repertuaru i umiejętne udostępnienie utworów.
     Inną formą aktywności muzycznej jest śpiewanie piosenek przez dzieci , co sprawia im ogromną przyjemność. Terapeutyczny wpływ odgrywają tu elementy pozamuzyczne czyli treści piosenek bliskie emocjonalnie dzieciom np. piosenki pt. "Przedszkole drugi dom" , "Przyjaciel".
     Walory terapeutyczne można odnaleźć w grze na instrumentach. Forma ta pobudza myślenie dziecka , a także daje mu satysfakcję z działalności słuchowo-werbalnej. Na zajęciach rytmicznych udało mi się stworzyć grupę flażolecistów. Swój zapał i umiejętności dzieci przedstawiały na wszystkich uroczystościach przedszkolnych.
     Niektóre z dzieci preferują formy twórcze aktywności muzycznej. Zainspirowane śpiewem wychowawczyni układają słowa na podobny temat i wyśpiewują je najczęściej na dwóch lub więcej dźwiękach.
     W swoich "kompozycjach" opowiadają o domu , o mamie oraz o innych bliskich im sprawach. Terapeutyczna funkcja tej formy polega głównie na uzewnętrznieniu uczuć przez dziecko , a także na zaspokojeniu potrzeby uznania , ponieważ śpiewa się dla pani i dla całej grupy.
     Przedstawione powyżej przykłady wskazują możliwości wniesienia pomocy dzieciom w pokonywaniu trudności adaptacyjnych przez stymulowanie ich aktywności muzycznej.

Anna Kościesza

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie