Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Kapliczki jaworznickie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 999 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Jaworznickie kapliczki posiadają swoją historię. Dla wędrujących po tych okolicach są dowodem wydarzeń historycznych . Budowane były przez ludzi prostych, którzy modlili się o powrót bliskich z wygnań, powstań, wojen. Kapliczki we wcześniejszych wiekach spełniały rolę kościołów. W Jaworznie jest jeszcze 40 obiektów. Pozwoliłam sobie opisać najstarsze kapliczki istniejące do dnia dzisiejszego.

Najstarszą kapliczką jest kapliczka na Srebrniku w dzielnicy Długoszy. Istnieje ona podobno od XIII w. Po wzgórzach wędrowali poszukiwacze galeny. Historia tej dzielnicy jest bardzo ciekawa. Jak podają źródła Długoszynem interesował się Kazimierz Jagiellończyk, a w czasie potopu szwedzkiego Szwedzi zabierali długoszyńskich kopaczy do podkopywania Jasnej Góry. Właściciel miejsca, na którym znajduje się kapliczka nazywał się Drab, był kopaczem. Właściciele zmieniali się wraz z zawieruchami historycznymi. Jeszcze w 1990 roku odbywały się nabożeństwa majowe i różańcowe.

Drugim obiektem jest słupowa kapliczka na Bagienku. Bagienko znajduje się w dzielnicy Ciężkowice. Kapliczka zbudowana została w XVI w. przez kopaczy z rodu Grabaniów. Jeden z członków rodu był wójtem łokietkowym. W 1820 r. kapliczkę przerobiono i umieszczono w niej rzeźbę św. Barbary. W czasie okupacji rzeźba zniknęła. Po 1945 kapliczka została odnowiona.

OD 1680r. istnieje kapliczka-kościółek pod wezwaniem św. Barbary w Dąbrowie Narodowej. W ołtarzyku barokowym znajduje się stary obraz olejny św. Barbary, a niżej większy obraz Matki Bożej Bolesnej z mieczami. Obok stoją rzeźby polskich patronów: św. Wojciecha i św. Stanisława. Całość jest cennym zabytkiem z XVII w.

Wzgórze z kapliczką znajduje się pomiędzy Jaworznem a Byczyną. Istnieje od 1680 r. Obiekt był drogowskazem dla kupców jadących z Krakowa na Śląsk. Kapliczka zaznaczona jest na dawnych austriackich mapach.

Następny omawiany zabytek to kapliczka na Równej Górce. Już w 1794 r. zbierali się tu powstańcy, idący do Powstania Kościuszkowskiego. Tu odbyło się zaprzysiężenie oddziału powstańczego. Legenda głosi, że w 1864 do tutejszych górników przemawiał emisariusz powstańczy Edward Dembowski.

W Jeleniu-Łęgu stoi zabytkowa kapliczka Matki Boskiej Piekarskiej. Powstała w 1800 r. w miejscu gdzie dawniej stała kapliczka drewniana z XVI w. Posiada ołtarzyk z wizerunkiem Matki Boskiej Piekarskiej. We wnętrzu znajdowały się rzeźby Feliksa Pawlaka. Od 1920 r. górnicy pielgrzymowali z tego miejsca do Piekar.

Ok. 1804 roku powstała kapliczka św. Franciszka. We wnętrzu budowli znajdowała się do 1950 r. cenna rzeźba św. Franciszka i kilka wiedeńskich oleodruków. Według relacji najstarszych mieszkańców tej okolicy, w tym miejscu zbierali się powstańcy w 1864 r. Inni twierdzą, że są tu pochowani powstańcy z jednej z jaworznickich rodzin.

Kolejny obiekt to kapliczka Langiewicza pod Pietrusową Górą. To historyczny obiekt z 1820 r. Jak powiadają najstarsi mieszkańcy ukrywał się w niej generał Langiewicz.

Stąd wzięła się nazwa. Istnieje prawdopodobieństwo, że kapliczka istniała już w 1800 r. i była budowlą drewnianą. We wnętrzu znajdują się: mały, zabytkowy ołtarzyk, obrazy wiedeńskiego pochodzenia. Do niedawna znajdowała się jeszcze rzeźba św. Stanisława, ale niestety została skradziona.

W Jaworznie znajduje się jeszcze jeden zabytkowy obiekt o charakterze sakralnym. Jest to kapliczka z 1830 r. Jak twierdzą tutejsi mieszkańcy w czasie powstania gromadzili się tutaj górnicy. Stąd nazwa kapliczka górników z Dąbrowy. Górnicy zbudowali podobno w tym miejscu w 1780 kapliczkę drewnianą, potem w tym miejscu powstała murowana, która istnieje do dnia dzisiejszego.

Ostatnia z opisywanych kapliczek to obiekt zbudowany przez jaworznicką rodzinę Byrczków. Jedna z wersji głosi, że wybudowano ją w 1831 r. w podziękowaniu za szczęśliwy powrót z powstania listopadowego członków rodziny. Druga wersja głosi, że w 1864 r. rozegrała się tu potyczka z Austriakami, w wyniku której zginęli członkowie rodziny Byrczków. W miejscu gdzie stoi kapliczka, miałoby się znajdować cmentarz powstańców.

mgr Anita Złocka
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4
im. Królowej Jadwigi w Jaworznie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie