Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Lekcja ekonomii

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 754 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Bursa Szkolnictwa Zawodowego w Bydgoszczy jest placówką, której działania daleko wybiegają poza zabezpieczanie podstawowych potrzeb opiekuńczo-wychowawczych. Placówka nasza uwzględnia zaspokajanie oczekiwań i wyzwala aktywność własną wychowanek, rodziców i wychowawców. Proces wychowania podporządkowany jest dążeniom do optymalnego przygotowania wychowanek w zakresie samodzielnego życia. Dziewczęta uzupełniają tutaj wiedzę szkolną, uczą się współżycia i współdziałania w zespole, kształtują właściwe postawy społeczne oraz rozwijają przydatne w życiu umiejętności. Mogą tutaj zaspakajać różnorodne potrzeby. Powstają też u nas nowe formy działania, bo przecież trzeba iść z "duchem czasu", jak np. pracownia socjoterapeutyczna, logopedyczna i oczywiście komputerowa z dostępem do internetu.

Jednak nigdzie w artykułach nie spotkałam się z działalnością jaką ja prowadzę z wychowankami w ramach tzw. Pracowni Ekonomiczno-Handlowej "Dusigrosz".

Wszędzie w placówkach oświatowych, po wejściu w życie prywatyzacji, padły uczniowskie sklepiki a w ich miejsce weszły atrakcyjnie wyglądające prywatne sklepiki dzierżawiące pomieszczenia szkolne, z asortymentem znajdującym szeroki popyt wśród młodzieży. Mój sklepik pozostał, zmieniał tylko swoje oblicze.

Z czasem sklepik zamienił się na pracownię szkoleniową ekonomiczno-handlową.

Obecnie dziewczęta uczą się tutaj sztuki marketingu, miłej obsługi klienta, właściwej ekspozycji, reklamy i kontroli towarów oraz podstaw ewidencji księgowej. Razem ze mną a często już same dokonują zakupu towarów poznając coraz to nowych dostawców i wybierając najniższe ceny. Na planszach przed pracownią reklamują nowości pojawiające się w sprzedaży oraz informują koleżanki o świętach i dniach okolicznościowych, z którymi związane są zakupy towarów specjalnych.

Pracownia prowadzi sprzedaż dużego asortymentu towarów. Są przede wszystkim artykuły spożywcze, ale oprócz tego szereg towarów higieniczno-kosmetycznych, papierniczych, upominkowych oraz bilety MZK, znaczki pocztowe, karty telefoniczne itp. Zaspakajamy więc bardzo liczne potrzeby wychowanek i często taniej niż w normalnym obrocie towarowym. Wielkim uznaniem wśród wychowanek cieszy się działalność komisowa, ograniczająca wewnętrzną sprzedaż w pokojach. W ramach tej działalności prowadzi się sprzedaż podręczników , odzieży, obuwia oraz wyrobów własnych wychowanek. Ponadto propagując zdrowe żywienie prowadzimy w pracowni sprzedaż tzw. towarów ekologicznych, informując kupujących o ich zastosowaniu i walorach.

Działalność w pracowni ekonomiczno-handlowej bardzo rozwija aktywność wychowanek wyzwalając ich inicjatywę i samodzielność oraz odpowiedzialność za powierzone mienie a dla wychowanek z Zespołu Szkół Handlowych i Ekonomicznych jest to dodatkowo praktyczna nauka zawodu.

Zaletą naszej działalności jest dobre rozpoznanie gustów i przyzwyczajeń społeczności bursowej, familijna atmosfera panująca w pracowni, w której wychowanki dokonują codziennych zakupów i znają się nawzajem, bliskość pomieszczenia oraz niskie ceny. Żeby zaspokoić oczekiwania bursowych klientów otrzymaliśmy lodówkę, co umożliwiło nam sprzedaż jogurtów, deserów i innych artykułów wymagających niskiej temperatury przechowywania.

Ciągle uatrakcyjniamy sprzedaż promocjami, dbamy o dobrą jakość i ważność towarów oraz jesteśmy otwarci na wprowadzanie nowości, aby zadowolić naszych klientów. Ponieważ są wychowanki które pozostają w bursie na weekendy (a nie ma wówczas posiłków), dlatego mogą w pracowni zakupić wiele artykułów do sporządzania posiłków we własnym zakresie w pracowni kulinarnej.

Pracownia włącza się także w działalność ogólnobursową poprzez finansowanie potrzeb grup i sekcji, wspieranie Młodzieżowej Rady Bursy, sponsorowanie drobnych nagród, obsługę dyskotek, dofinansowanie wyjść wychowanek na imprezy kulturalne czy też finansowanie napoi i słodkich upominków dla uczestników imprez sportowych (bursowych i międzyinternackich). Do tradycji naszej pracowni należy przygotowanie co roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzeń z upominkami dla wszystkich pracowników bursy oraz niespodzianek wigilijnych, a także organizowanie "Mikołajek" dla wychowanek i pracowników. Również na koniec roku "Dusigrosz" finansuje nagrody dla wyróżniających się wychowanek w pracy kół i sekcji. Jako opiekun nie zapominam oczywiście o wychowankach działających w pracowni, które otrzymują upominki świąteczne i nagrody na koniec roku.

Wychodzimy też z naszą działalnością poza bursę, przekazując niewielkie wypracowane środki na cele charytatywne. Przygotowaliśmy np. upominki dla dzieci z rodzin patologicznych uczestniczących w obozie socjoteraupetycznym, w którym brał udział nasz wychowawca. W tym roku zasponsorowaliśmy słodycze na "Mikołaja" organizowanego przez naszą placówkę dla dzieci w Szpitalu Dziecięcym. Ta działalność kulturalna jest dla nas przyjemnością i ciągle nowym wyzwaniem, handlowa natomiast działalność to ciężka, codzienna praca (również fizyczna). Ale lubię swoją pracę wychowawcy i opiekuna pracowni. Mam też swoje małe radości i satysfakcje, kiedy wychowanki po ukończeniu szkoły pracują w sklepie i miło wspominają praktyki w "Dusigroszu".

Grażyna Kuzimska-Juraszewska
Bursa Szkolnictwa Zawodowego w Bydgoszczy

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie