Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
"Co trzy głowy, to nie jedna" czyli aktywizujące metody aktywnego uczenia się

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2225 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Z definicji metod wynika, że metoda to "wypróbowany i systematycznie stosowany układ czynności nauczyciela i uczniów, realizowanych świadomie w celu spowodowania założonych zmian w osobowości uczniów".

Uczniowie, których uczymy dzisiaj w szkole, będą dorosłymi, aktywnymi zawodowo ludźmi w początkach trzeciego tysiąclecia. Nie potrafimy przewidzieć jak wtedy będzie wyglądał świat. Możemy tylko przyjąć, że będą im potrzebne takie umiejętności jak umiejętność uczenia się, gromadzenia i oceniania informacji, planowania własnej pracy, twórczego rozwiązywania problemów, komunikacja interpersonalna, praca zespołowa, umiejętność posługiwania się komputerem. Umiejętności uczy się inaczej niż wiedzy. Informacje można przekazać w sposób werbalny natomiast umiejętności trzeba ćwiczyć i trenować. Temu właśnie służą aktywne metody nauczania.

Zmieniająca się nieustannie rzeczywistość oświatowa wymaga ciągłej ewolucji nauczyciela w kierunku zmiany metod oraz warsztatu pracy dostosowując je do oczekiwanych wyników nauczania. Nauczyciel musi dołożyć wszelkich starań, by stworzyć jak najlepsze warunki do aktywności uczniów. Ucząc aktywnie nauczyciel pełni rolę przewodnika, nie zawsze przekazuje gotowe rozwiązania, ale tworzy takie warunki, aby uczniowie wypracowali je sami. Konieczne treści przekazuje w sposób ułatwiający ich zrozumienie i zapamiętanie angażując w ten sposób różne zmysły i emocje uczniów poprzez co są oni kreatywni i otwarci. Ponadto prawidłowo dobrane przykłady uczą pracy zespołowej.

Jak wskazuje literatura uczniowie dzielą się ze względu na preferencje na: "wzrokowców", "słuchowców" i "czuciowców". To tylko jeden z czynników powodujących konieczność zróżnicowania oddziaływań edukacyjnych. Wybór konkretnej metody, a także sposób jej realizacji zależy od tego, z jaką grupa uczniów pracujemy, jak liczebna jest klasa, wcześniejsze doświadczenia uczniów i otoczenie fizyczne.

(...)

mgr Ewa Żerko

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie