Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Program kółka matematycznego dla klas II i III

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1705 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

"Dziecko jest zdolne rozwiązywać każde trudne zadanie,
jeżeli tylko potrafimy przełożyć je na język dziecka."

Nauczanie matematyki ma służyć rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, aktywności matematycznej uczniów oraz ich zaangażowaniu w proces dydaktyczny. Obliczenia matematyczne ustne i pisemne, rozwijają umiejętności wypowiadania, czytania i pisania. W celu wdrażania dzieci do ścisłego i poprawnego wyrażania się zalecane jest przestrzeganie dokładności w ustnym opisie czynności matematycznych wykonywanych przez dziecko.

W procesie tym niezmiernie ważną rolę spełniają zadania matematyczne. Wszystkie dotychczasowe programy nauczania na szczeblu klas początkowych podkreślają dużą rolę zadań matematycznych w nauczaniu tego przedmiotu. Szczególnie wyraźnie akcentowane są zadania tekstowe. Inne rodzaje zadań określane są mianem ćwiczeń.

Zadania tekstowe powinny stanowić podstawę pracy na lekcjach matematyki zarówno przy wprowadzaniu nowego materiału, jak i przy zastosowaniu nabytych wiadomości. Poprzez rozwiązywanie zadań tekstowych uczniowie wdrażają się do logicznego myślenia, wyrabiają umiejętność spostrzegania i rozumienia związków między wielkościami. Ważne jest również rozwiązywanie zadań kilkoma sposobami oraz rozwiązywanie zadań układanych przez uczniów. Trudniejsze zadania tekstowe powinno poprzedzać rozwiązywanie odpowiednio dobranych zadań pomocniczych i łatwiejszych tego samego typu. Podstawę pracy na lekcjach matematyki stanowią różne typy problemów prostych lub złożonych � zaczerpnięte z życia codziennego i najbliższego otoczenia oraz skorelowane z materiałem nauczania innych przedmiotów.

Inną formą pracy oprócz zadań matematycznych są ćwiczenia w rachunku pamięciowym. Ćwiczenia wykonywane przez uczniów powinny być urozmaicone. Powinny naświetlać poznawane pojęcia z różnych punktów widzenia, umożliwiając zrozumienie wzajemnych związków między różnymi zagadnieniami, służąc jednocześnie pogłębianiu i utrwalaniu podstawowych wiadomości.

Na zajęciach kółka matematycznego rozwiązywane są zadania o nieco podwyższonym poziomie trudności. Trudność ta może wystąpić już w samym sposobie sformułowania zadania ale i w różnym sposobie rozwiązywania zadań czy nawet w sposobie formułowania odpowiedzi. Zadania te pobudzają uczniów do znacznego wysiłku umysłowego, do logicznego rozumowania, ale także rozbudzają ich matematyczne zainteresowania. Rozwiązywanie zadań uczy matematycznej dociekliwości, precyzji, dostrzegania zasad i analogii, ale i ostrożności przed zbyt pochopnym rozwiązywaniem.

(...)

Barbara Masłowska
Monika Sobczyńska
Szkoła Podstawowa nr 67
z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie