Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Cykl zajęć świetlicowych "Sprawne ręce"

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1479 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Chyba każdy z nas pamięta babcię, mamę lub ciocię, która potrafiła domowymi sposobami zrobić coś z niczego. Takie proste domowe robótki w dzisiejszych czasach zastępowane są przez masowa produkcję produktów dostępnych w hipermarketach. I właśnie ta unikalność domowych wyrobów posunęła mi pomysł na cykl zajęć "Sprawne ręce". Miały to być zajęcia w czasie których dzieci zaznajamiane są z prostymi czynnościami domowymi. Okazało się, że to strzał w dziesiątkę!

Już pierwsze zajęcia - wypiek faworków - pokazały, że w wielu domach dzieci nie mają kontaktu z pracami w kuchni. Była to więc nie lada atrakcja: wyrabianie ciasta, wykrawanie ciasteczek, a potem wspólna konsumpcja.

Drugie spotkanie poświęciłam na szydełkowanie. Dzieci (głównie dziewczynki) uczyły się łańcuszka, słupków i półsłupków. Oglądaliśmy również wyroby koronczarek z Koniakowa, a potem próbowaliśmy przygotować "łapkę" do garnków dla naszych babć. Próby w niektórych przypadkach trwały wiele godzin, a nawet dni - nie jedna lala wzbogaciła się o jakiś modny wydziergany ciuch.

W trosce o naszych skrzydlatych przyjaciół wykonaliśmy karmniki dla sikorek. Wystarczyło smalec wymieszać z różnymi gatunkami ziarna, włożyć do kubeczka po jogurcie, do którego wcześniej zamocowaliśmy sznureczek i zamrozić. Po wyjęciu z zamrażalnika powstawał wiszący karmnik dla sikorek, który należało tylko powiesić gdzieś na gałęzi.

W ramach przygotowań do wiosny przesadzaliśmy kwiatki świetlicowe do wcześniej odnowionych i pomalowanych we wszelkie fantazyjna wzory doniczek (szablony wzorów + farby plakatowe + lakier bezbarwny). I nawet ta prosta czynność wzbudzała entuzjazm dzieci i ich ogromne zaangażowanie.

Trudno opisać co działo się na naszej świetlicy gdy zaczęliśmy pracę z masą papierową (rozmoczone stare gazety + klej do tapet) oraz gipsem! Z masy papierowej i kubeczkach po jogurtach przygotowaliśmy wazoniki: rozmoczone gazety układamy warstwami na kubeczku całość wzmacniając klejem do tapet lub klejem z wody i mąki. Po wyschnięciu kolorujemy.

Formy do odlewów gipsowych dzieci przygotowywały same w plastelinie poprzez odciśnięcie jakiegoś wzoru, który wypełniany był następnie gipsem budowlanym. Gips ten bardzo szybko zastyga i już po chwili gotowe były figurki do pokolorowania. Tą metodą przygotowaliśmy wiele prac na świetlicowy kiermasz świąteczny.

Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia, w czasie których dzieci uczyły robić się kwiaty z papieru i różne bibułkowe kompozycje. Inspiracje czerpaliśmy z pomysłów przekazanych nam kiedyś przez prowadzącą w naszej szkole kurs bibułkarstwa Rozalię Kastelik - beskidzkiego twórcę ludowego oraz z własnej wyobraźni i pomysłowości.

Prowadzone zajęcia w dużej mierze oparte zostały na prostych i popularnych niegdyś pracach domowych, które dziś, jak uczy doświadczenie dla wielu dzieci stanowiły nie lada atrakcję. Prawdopodobnie nie mają okazji wspólnie z rodzicami przygotować jakiś posiłek, czy dekoracje świąteczne. Mam tylko nadzieje, że zabawa w świetlicy zainspirowała je do kontynuowania podobnych działań w domach rodzinnych. Może narodzi się tam jakaś miła, nowa, świecka tradycja...

Anna Sawicka
Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych
w Bielsku-Białej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie