Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Uzależnienia problem współczesnej młodzieży

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1772 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Referat zawiera opis rodzajów uzależnień współczesnej młodzieży oraz rady jak zwalczać problem uzależnienia.

UZALEŻNIENIA PROBLEM WSPÓŁCZESNEJ MŁODZIEŻY.

     Nikt nie musi wam mówić, ile robicie dla swoich dzieci. Nie trzeba udowadniać ile ciężkiej pracy, czasu i wysiłku- żeby nie wspomnieć o nieskończonej cierpliwości- wymaga wychowanie każdego dziecka , a szczególnie dziecka niepełnosprawnego. Dbacie, by dostatecznie długo spało i dobrze się odżywiało. Tulicie gdy ma koszmarne sny, bandażujecie przecięty palec, pocieszacie z powodu niepowodzeń. Jak w życiu każdej rodziny może się jednak pojawić coś, że poczujecie się bezradni. Może to być alkohol.
     Pewnie niektórzy z was pomyślą, że przecież ten problem nie dotyczy waszych dzieci. Ale w/g najnowszych badań wynika , iż 70% niepełnoletnich miało kontakt z alkoholem, z czego ponad połowa pije alkohol systematycznie, to znaczy co najmniej raz w tygodniu. Wraz ze zmianą wzorów konsumpcji
     w Polsce oraz obfitym zaopatrzeniem sklepów, młodzi ludzie coraz częściej systematycznie piją piwo. Na dodatek żyją w przekonaniu , że piwo to nie alkohol. Ta nowa moda dotyczy zarówno dziewcząt jak i chłopców. Alkohol jest tym bardziej niebezpieczny, że jako środek uzależniający otwiera drogę innym silniejszym narkotykom.
     Młodzi ludzie po alkoholu tracą kontrolę nad swoimi decyzjami łatwiej im powiedzieć "tak" na propozycje spróbowania czegoś mocniejszego. Piciu towarzyszy często palenie. Papierosy i alkohol otwierają furtkę dla narkotyków, zwłaszcza gdy picie i palenie rozpoczyna się bardzo wcześnie. Jest wiele powodów z jakich dzieci sięgają po alkohol, czy narkotyki : chęć przynależności do grupy, poczucia się dorosłym, bycia na luzie, osiągnąć lepsze samopoczucie, przestać być nieśmiałym lub tylko po to aby zaspokoić ciekawość. Niestety nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiego zachowania. Przede wszystkim brakuje im wiedzy na temat działania alkoholu na organizm i psychikę człowieka.
     Ich informacje są nierzetelne i oparte na mitach. Alkohol to środek odurzający , zmieniający świadomość. Zakłóca funkcjonowanie komórek nerwowych i mózgu, powoduje zaburzenia pamięci, utrudnia przypominanie sobie czegoś i zapamiętywanie nowych informacji, osłabia refleks, zaburza równowagę, uniemożliwia koncentrację, a przede wszystkim szybko i łatwo uzależnia młodych ludzi. W im młodszym wieku sięga się po alkohol tym szybciej następuje uzależnienie. Chorobę alkoholową można zaleczyć, choć nie da się jej całkowicie wyleczyć. Oznacza to , że alkoholikiem zostaje się do końca życia i każda próba kontrolowanego picia przynieść musi powrót do nałogu. Gdy człowiek zaczyna dużo pić, bardzo trudno jest mu się odzwyczaić od alkoholu. Najłatwiej po prostu nigdy nie zaczynać. Przyczyny dla których jedni ludzie zostają alkoholikami, a drudzy nie, nie zostały dotąd wyjaśnione.
     Czy my rodzice możemy w ogóle zrobić coś w tej sprawie jeśli nasze dzieci są po prostu w takim głupim wieku i chcą wszystko same sprawdzić? Co gorsze są też okropnie przewrażliwione i każde nasze słowo może wywołać reakcję wybuchową lub pogardliwą uwagę w rodzaju: „W ogóle nie rozumiesz o co chodzi!" albo po prostu niechętne wzruszenie ramionami. Niełatwo sobie z tym poradzić. Porozumiewanie się rodzica z dzieckiem to ciężka praca. Czasami wydaje się nawet , że mówimy do siebie dwoma językami.
     Oczywiście nikt państwu nie powie jak macie wychowywać własne dziecko. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, by utrzymać z nim dobry kontakt. Ważne jest, by porozumiewać się w sposób szczery i by komunikaty płynęły w obie strony, czyli mówiąc inaczej aby rodzic nie tylko nadawał, ale także słuchał tego, co chce mu przekazać syn czy córka. Wtedy dziecko ma szansę przyjść ze swoimi problemami do rodziców, nie musi ich ukrywać. Podstawą dobrego porozumienia z dzieckiem jest jego zaufanie.
Kilka dobrych rad jak to osiągnąć :
  • Rozmawiaj z dzieckiem, także na tematy "zakazane ";
  • Słuchaj także tego co dziecko mówi między wierszami;
  • Nie oceniaj bez przerwy tego , co robi twoje dziecko;
  • Nie dawaj zbyt wielu dobrych rad;
  • Nie krytykuj , nie wyśmiewaj;
  • Nie lekceważ problemów, z jakimi przychodzi do ciebie dziecko;
  • Staraj się nie zaczynać rozmowy z dzieckiem od słów "Kiedy ja byłem w twoim wieku....";
     Jeśli jednak zdarzy się popełnić któryś z tych błędów nie ma co robić tragedii. Wystarczy przyznać się do błędu, a wasze dzieci na pewno kochają was na tyle mocno aby wam wybaczyć.
     Nikt z nas nie jest doskonały, naszym dzieciom też daleko do doskonałości. Popełniamy błędy, ale nie ma to znaczenia, dopóki dziecko wie ,że jest kochane. Może się jednak zdarzyć, że mimo troski jaką okazujecie dziecku i staraniom , syn czy córka zaczynają podejmować ryzykowne decyzje, przestaje z tobą rozmawiać. Wydaje ci się nawet , że popija. Co można wówczas zrobić ? Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę.
      Może to być tylko zwykła próba sprawdzenia jak to smakuje. Zamiast robić aferę najlepiej porozmawiać z dzieckiem, oczywiście gdy będzie trzeźwe. Zapytaj jak to się stało. Nie udawaj, że nic się nie wydarzyło. Jasno i wyraźnie przedstaw swoje stanowisko w sprawie picia alkoholu. Niech jasne będą zasady i konsekwencje ich łamania.
      Młodzi ludzie , którzy piją, kaleczą siebie samych i ranią innych. To ich sposób pokazywania , że potrzebują zrozumienia i pomocy. Dotyczy to wszystkich dzieci, także tych nieśmiałych czy agresywnych. Gdy wydaje ci się , ze dziecko popija, nie należy go odrzucać, a raczej zaproponować mu pomoc. Ważne by dziecko zrozumiało, że picie to tylko przykrywka dla innych problemów, które można rozwiązać.

Zebrała i opracowała : Anna Drozdowska

Bibliografia :
  1. A. Pacewicz " Jak pomóc dziecku nie pić." Warszawa 1994
  2. " Dziecko z problemem alkoholowym ", Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 1992

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie