Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Milcząca Zgoda

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 685 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

  Przyswaja ich język , którego niejednokrotnie nie rozumie i utożsamia się z nimi w trakcie zabaw w grupach koleżeńskich - przemoc staje się dla niego wzorem do naśladowania.
     Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym charakteryzuje się brakiem przewidywania skutków podejmowanych działań, silną koncentracją na zachowaniu " tu i teraz " słabą kontrolą własnych emocji i duże uzależnienie od grupy rówieśników, a przy tym nie zawsze potrafi odróżnić rzeczywistość od fikcji .
      Dlatego do nas dorosłych – należy zapewnienie " małemu człowiekowi " zdrowia , bezpieczeństwa i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach codziennego życia , aby "dorastanie " go nie przeraziło . Bowiem bierne obserwowanie codziennych niekontrolowanych zachowań dzieci , prowadzi do nagromadzenia się różnorodnych , przeważnie negatywnych emocji .
     Ujawnia się ono w psychice m.in. pod postacią lęków, zaburzeń snu, nadpobudliwości... Odbija się też na kontaktach społecznych, uczuciu egoizmu i konsumpcyjnego stosunku do życia , a co za tym idzie szeregu następujących po sobie nieprzewidywalnych w skutkach sytuacji zagrażających jego życiu pośrednio i bezpośrednio .
     Konieczne jest, zatem jak najwcześniejsze wyposażenie dziecka w paszport do racjonalnego i twórczego życia w sensie " nie czyń drugiemu tego , co tobie nie miłe " - " zgoda buduje niezgoda rujnuje "
     " Nie można zmusić ziarna do rozwoju i kiełkowania , jedynie stworzyć Telewizja i komputer to cudowne zabawki współczesnego dziecka poczynając od momentu, kiedy tylko wyrazi ono chęć patrzenia w szklany ekran. Dziecko jest dobrym obserwatorem, widzi i naśladuje to, co robią i jak się zachowują bohaterowie filmów i gier komputerowych przesyconych brutalnością , agresją... warunki zezwalające na to , aby ziarno rozwinęło wszystkie tkwiące w nim możliwości ... ( Carl Rogers ) .
      Bardzo ważną rolą w tej sytuacji może spełnić zarówno w domu rodzinnym dziecka jak i w szkole umiejętność komunikowania się z drugim człowiekiem za pomocą dialogu , który w swej treści obejmuje wiele płaszczyzn życia ludzkiego, w którym odbywa się dwukierunkowy przepływ informacji . Rozmowa z członkami rodziny wymaga jednak specjalnych starań , a także przyjaźni , miłości , taktu , delikatności oraz poszanowania racji rozmówcy .
     Dialog często przez rodziców mylony jest z monologiem - mama mówi , tato mówi - a dziecko musi tylko słuchać . Dialog to sprawa trudna , jest procesem złożonym i długotrwałym dlatego rodzice muszą nauczyć go własne dzieci , dając przykład w trakcie małżeńskich rozmów . Zdarza się jednak , że rodzice nie radzą sobie w tym zakresie gdyż brak im czasu i doświadczenia na ten temat . Jeśli pojawi się taki problem , można , a nawet trzeba , zasięgnąć porady fachowca . Gdzie szukać pomocy ? Jedną z najbardziej dostępnych form pomocy są poradnie psychologiczno – pedagogiczne . Znajdują się w każdej dzielnicy większych miast , działają również w mniejszych miejscowościach , a udzielana w nich pomoc jest bezpłatna .
      Dzieci pozostawione samym sobie nie uczą się celowego i odpowiedzialnego zachowania a nie ukierunkowana ciekawość , nierozwinięte zdolności , nie rozbudzone motywacje , brak otwartości są często przyczyną późniejszych problemów wychowawczych i niepowodzeń szkolnych . Możemy temu zaradzić , zaczynając rozmowę z dzieckiem , jak tylko pojawi się w naszej rodzinie . A potem zgodnie z rozwojem i wiekiem dziecka , uczyć go wspólnych z nami rozmów na przeróżne tematy i wspólnie z nimi uczestniczyć w jego codziennym życiu ( razem oglądamy smutne bajki , wybieramy gry komputerowe , razem naradzamy się jak spędzić wolny czas , gdy prosi nas o rzeczy nie możliwe dyskutujemy do momentu uzyskania kompromisu , gdy nie chce odejść od telewizora a ty musisz przygotować kolację , poproś je i pozwól by ci pomogło w kuchni a może dasz mu propozycje zabawy z plastelina to co , że jakiś kawałek przyklei się do podłogi ... Można by mnoży przykłady jak należy postępować z dzieckiem aby nauczyło się dobrze egzystować w świecie dorosłych i kierując się za ich przykładem , umiało komunikować się ze swoją grupą rówieśników . Ale kierowanie się tyko przykładami bez wprowadzania ich w codzienną fabułę życia zarówno w rodzinie jak i w szkole , nie prowadzi do pozytywnych rozwiązań zaistniałych problemów .
     Prawdziwy dialog jak już pisałam wcześniej , musi być oparty na wzajemnym zaufaniu i miłości człowieka do człowieka , bowiem warunkuje on w dużym stopniu i zakresie życia ludzi we wspólnocie rodzinnej , dziecięcej , lokalnej ... Dialog umożliwia jednostce zachowanie własnej tożsamości , pośród innych jednostek i w różnych zbiorowościach , a przede wszystkim prowadzi do rozwiązania problemów na drodze wzajemnych kompromisów bez używania przemocy wobec siebie i innych i oto chodzi wszystkim tym , którzy szanują każdy przejaw życia .
     Nie pozwólmy więc aby nasze dzieci rozmawiały ze szklanymi ekranami i z nich czerpały wiedze i sposób na życie . Odejdźmy na chwilę od pracy i porozmawiajmy z naszymi dziećmi , one tego potrzebują tak jak i my dorośli . Niech dobro naszych DZIECI będzie po części naszym udziałem.

Opracowała : Ewa Konieczko

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie