Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy I z bloku Polska naszą Ojczyzną, mający za zadanie sprowokować wypowiedzi uczniów na temat Ojczyzny, symboli narodowych.
Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy I
Temat bloku: Polska naszą Ojczyzną.
Temat dnia: Symbole narodowe.
Temat edukacji polonistycznej: Wypowiedzi uczniów na temat Polski i jej symboli narodowych na podstawie własnych obserwacji oraz wierszy „ Kto Ty jesteś?” i „ Co to jest polska?”. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej. Poszanowanie symboli narodowych i sposób zachowania się podczas słuchania hymnu.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- umie czytać głośno, płynnie zwracając uwagę na znaki interpunkcyjne wiersz „ Kto Ty jesteś?”,
- umie wypowiadać się na temat swojej ojczyzny,
- wskazuje w tekście zdania pytające i wykrzyknikowe,
- wie o kim jest mowa w wierszu,
- wie, że zdanie zaczynamy pisać wielka literą,
- potrafi uważnie słuchać poleceń nauczyciela,
- wypowiada się pełnymi zdaniami,
- umie wypowiadać się na temat ilustracji,
- zna symbole narodowe i potrafi je opisać,
- wie, jak zachować się podczas słuchania hymnu narodowego,
- potrafi wskazać na mapie góry, morza, rzeki,
- potrafi układać zdania z rozsypanki wyrazowej,
- samodzielnie sprawdza poprawność wykonania zadania.
Metody:
- słowna- pogadanka, praca z tekstem, rozmowa,
- burza mózgów,
- metoda niedokończonych zdań,
- praktycznego działania,
- czynnościowa.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- indywidualna zróżnicowana,
- grupowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik „ Wesoła szkoła” cz. V , str. 5,
- wiersz „ Co to jest Polska?”,
- ilustracje przedstawiające piękno Polski ( góry, morze, pole, miasto, wieś, szkołę, łąkę),
- karteczki do zapisywania,
- rozsypanka wyrazowa,
- symbole narodowe ( godło, flaga, hymn narodowy),
- kaseta z nagraniem hymnu narodowego.
Przebieg zajęć
1. Czytanie przez nauczyciela wiersza „ Co to jest Polska?”
Co to jest Polska ?
spytał Jaś w przedszkolu.
Polska to wieś
i las, i zboże w polu
i szosa, którą pędzi
do miasta autobus,
i samolot, co leci
wysoko nad tobą.
Polska- to miasto,
strumień, rzeka
i komin fabryczny,
co dymi z daleka,
a nawet obłoki ,
gdy nad nimi mkną.
Polska to jest także
Twój rodzinny dom.
Jaś był w przedszkolu i niezbyt jeszcze wiedział, co to jest Polska, ale wy już jesteście pierwszakami i myślę, że doskonale wyjaśnicie mi: Co to jest Polska?
2. Nauczyciel zapisuje propozycje na karteczkach i dzieci naklejają je na konturze Polski.
3.Rozmowa kierowana na temat: Czym jest dla nas Polska i kim my jesteśmy dla niej.
Doprowadzenie do stwierdzenia, że Polska to nasza Ojczyzna, nasza matka, którą bardzo kochamy. Tu się urodziliśmy, tu żyjemy i posługujemy się językiem polskim.
4. Praca w grupach.
Rozpoznawanie symboli narodowych i przyporządkowywanie im właściwych nazw. Przypinanie symboli na tablicy dydaktycznej i wypowiedzi uczniów na ich temat.
5. Wyjaśnienie: Co to jest hymn i jak należy zachować się słuchając go.
Słuchanie hymnu narodowego.
6. Czytanie z podziałem na role wiersza „ Kto Ty jesteś?”
Wskazywanie w wierszu zdań pytających i wykrzyknikowych.
7. Układanie zdań z rozsypanki zdaniowej i przepisywanie ich z utrudnieniami do zeszytu- praca indywidualna zróżnicowana.
Polska jest naszą Ojczyzną.
Orzeł biały jest naszym godłem.
8. Zadanie pracy domowej.
Pokoloruj godło Polski i wklej godło zeszytu.
9.Ewaluacja zajęć
Elżbieta Bartnicka