
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im Jana Pawła II
w Tczewie jest placówką zajmującą się dziećmi i młodzieżą upośledzoną umysłowo.
W internacie staramy się stworzyć dom dla ok. 60 dzieci.
Nasi wychowankowie uczestniczą w wielu imprezach szkolnych, regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych, gdzie odnoszą sukcesy. Uczniowie szkoły zawodowej przygotowują się do podjęcia pracy w zawodach: ogrodnik, kucharz małej gastronomii, krawiec, stolarz, murarz, cukiernik, monter urządzeń sanitarnych.
Do dyspozycji uczniów jest także sala gimnastyczna, pracownia komputerowa, sala doświadczania świata (multisensory room) oraz biblioteka szkolna.
W szkole uczniami zajmuje się wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna nauczycieli i terapeutów oraz pedagog i psycholog.
Dzieci prócz zajęć dydaktyczno – wychowawczych, mogą korzystać z szeregu form pracy pozalekcyjnej:
- koła zainteresowań
- chór
- zespół sportowy
- gazetka szkolna
- zespół teatralny
- sklepik szkolny
- drużyna harcerska i inne

Aby wyjść naprzeciw zmieniającym się realiom społecznym,
a przede wszystkim chcąc zapobiegać izolacji środowiskowej dzieci upośledzonych umysłowo, a jednocześnie pragnąc wpajać młodym ludziom wartości związane z humanizmem, równością
i tolerancją uruchomiliśmy
Świetlicę Integracyjną. Zadaniem tej formy pracy z osobami niepełnosprawnymi jest wprowadzenie ich do środowiska lokalnego oraz wypracowanie pozytywnego nastawienia społeczeństwa do problemów ludzi w odmiennym położeniu życiowym, które pozwoli obu grupom na wspólne kreowanie codziennej rzeczywistości i zachęci dzieci i młodzież do rezygnacji z „życia na ulicy” na rzecz uczestnictwa w grupie świetlicowej.
Posiadamy:
- gabinet masażu i hydromasażu
- gabinet fizjoterapii
- gabinet neurologopedyczny
- gabinet terapii pedagogicznej
- multisensory room - sala doświadczania świata
- specjalistyczne sprzęty i wyposażenie umożliwiające dzieciom pomimo ich niepełnosprawności na pełny udział w działalności przedszkola
- specjalistyczne oprogramowanie oraz urządzenia komputerowe wspomagające proces rozwoju intelektualnego
Nasi wychowankowie poznają swój kraj w trakcie wielu tygodniowych wyjazdów terapeutycznych. Były w Tatrach, Karkonoszach, Bieszczadach, w Warszawie, Krakowie, na Mazurach i Kaszubach. Staramy się zapewniać im choć odrobinę radości w nasyconym szarością życiu codziennym. Bardzo aktywnie pracuje drużyna harcerska.
Zbiory biblioteki szkolnej to nie tylko blisko 7 tyś pozycji książkowych – to także czasopisma
i filmy. Nasi wychowankowie uczestniczą w szeregu zajęć kompensacyjno – rewalidacyjnych.
Więcej informacji na naszej stronie Internetowej