Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Liceum Plastyczne

im. Jana Matejki

ul. Bocheńska 6, 32-720 Nowy Wiśnicz
tel. (14) 685-56-50
www:   http://www.wisnickiplastyk.pl
e-mail:   plspnwisnicz@poczta.onet.pl

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 15699 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie

 

LICEUM PLASTYCZNE

- tytuł plastyka
specjalizacje:
  • tkanina artystyczna
  • ceramika
  • renowacja elementów architektury

O nas

Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu jest średnią szkołą plastyczną. Jest to czteroletnie liceum plastyczne umożliwiające uzyskanie tytułu plastyka danej specjalizacji i świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego.

Edukacja w szkole przebiega w dwu blokach przedmiotów: artystycznych i ogólnokształcących.
Blok przedmiotów artystyczno-zawodowych:
historia sztuki, rysunek i malarstwo, rzeźba, podstawy fotografii i filmu, podstawy projektowania i kompozycji, specjalność artystyczna (ceramika, tkanina artystyczna, renowacja elementów architektury).
Blok przedmiotów ogólnokształcących:
język polski, język francuski, język angielski,historia,wiedza o społeczeństwie, matematyka, fizyka z astronomią, chemia, biologia, geografia, podstawy przedsiębiorczości, technologia informacyjna, wychowanie fizyczne, przysposobienie obronne, religia

Liceum stanowi zwarty, otoczony roślinnością i pracami uczniów kompleks obiektów, na który składają się: budynek główny - dawny gmach Sądu Grodzkiego, warsztaty szkolne, sala gimnastyczna i internat. Szkoła zapewnia młodzieży dogodne warunki do wykorzystywania bogatej bazy w zakresie kształcenia plastycznego i zawodowego.

Szkoła, dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych, w czasie roku szkolnego (od poniedziałku do piątku), prowadzi warsztaty malarskie i rzeźbiarskie dla grup do 15 osób po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Równocześnie możliwe jest zwiedzanie szkoły.

Każdego roku szkoła prowadzi nieodpłatne konsultacje dla kandydatów, a w maju przeprowadzany jest wstępny egzamin praktyczny.

Każdego roku szkoła prezentuje dorobek uczniów i nauczycieli na wystawie końcoworocznej (przełom maja i czerwca). Najbardziej wartościowe prace trafiają do archiwów szkolnych - daje to możliwość szerokiej prezentacji dorobku szkoły. Większość prac trafia na doroczną, czerwcową aukcję.

Od 1989 roku w połowie października szkoła organizuje Seminarium dla nauczycieli plastyki gimnazjów i szkół podstawowych województwa małopolskiego. Realizowane są pokazy i warsztaty prezentujące różne techniki plastyczne oraz wykłady pogłębiające wiedzę merytoryczną z zakresu wybranych zagadnień z historii sztuki.

W ponad 60-letniej historii szkoły prace uczniów prezentowane były na licznych prestiżowych wystawach w muzeach, galeriach, domach kultury, szkołach w kraju i za granicą oraz przeglądach i konkursach organizowanych przez Ministerstwo Kultury i inne instytucje.

CHARAKTERYSTYKA SPECJALIZACJI

Dział tkaniny artystycznej daje uczniom możliwość opanowania różnorodnych technik tkackich takich jak: kilim, gobelin, sumak, dywan strzyżony, tkaniny dwu i wielonicielnicowe, tkaniny podwójne oraz żakardowe. Równolegle z poznawaniem technik tkackich uczniowie wykonują projekty tkanin wykorzystując przy tym umiejętności nabyte na lekcjach rysunku , malarstwa i rzeźby.

Dział ceramiki
Zapoznaje uczniów ze sposobami formowania, zdobienia dekoracją malarską i szkliwienia. Uczeń nabywa umiejętności wykonywania modeli na toczkach mechanicznych, form roboczych i matryc oraz odlewów z różnych mas. Według własnych projektów uczniowie wykonują rzeźby ceramiczne, formy plenerowe i galanterię ceramiczną.



Dział renowacji elementów architektury
Zapoznaje uczniów z umiejętnością renowacji i rekonstrukcji zabytków. Uczniowie wykonują prace głównie w gipsie, stiukach i sztucznym kamieniu, poczynając od najprostszych detali architektonicznych (rozeta, kaseton) poprzez ozdobne ramy, dekoracyjne ornamenty, mozaiki po formy rzeźbiarskie i realizacje małej architektury (portale, obramienia okienne, balustrady, kominki, gazony, fontanny, ławki).

Kształceniu kierunkowemu towarzyszy ogólnoplastyczne. Uczniowie mają zajęcia z rysunku i malarstwa, rzeźby, podstaw projektowania i podstaw fotografii i filmu. Edukację artystyczną wspomagają cykliczne plenery malarskie, praktyki zawodowe, wyjazdy do muzeów i galerii poza Nowym Wiśniczem oraz wymiany ze szkołami w Kuopio (Finlandia) i Troisdorfie (Niemcy).

Pracownia rzeźby
Nauka rzeźby w wiśnickim LP trwa trzy lata i obejmuje klasy pierwsze, drugie i trzecie wszystkich specjalności. Często jest to pierwszy kontakt tej młodzieży z problemami tworzenia przestrzeni. W przeciwieństwie do rysunku i malarstwa, praca w glinie wymaga specjalnie stworzonych warunków.

Przedmiot rysunek i malarstwo w systemie średniej szkoły zajmuje wiodące miejsce wśród przedmiotów zawodowych. Istotą działań podejmowanych na przedmiocie jest wprowadzenie ucznia w świat plastyki, zapoznanie z podstawowymi prawami rządzącymi tą sferą oraz poznanie podstawowych technik malarskich i rysunkowych.
Młodzież
przychodząca do naszej szkoły jest w przeważającej mierze młodzieżą zdeklarowaną, stawiającą na plastykę, a przy tym na wrażliwość. Staramy się wykorzystać i rozwijać te naturalne pokłady wrażliwości ucznia, kształtując jednocześnie umiejętności manualne oraz kreatywne myślenie.
Stwarzamy okazje do autoekspresji, samooceny, do rozmów. Uważamy to za równie ważne jak samo przekazywanie wiedzy. Chcemy ośmielać tworzyć bazę i klimat do działań nadprogramowych i eksperymentatorskich, dać satysfakcję najlepszym. Wykorzystujemy w tym celu; wystawy, konkursy, plenery.
Uczymy umiejętności obserwowania natury, jej pojedynczych elementów, np. w martwej naturze, ale też w zespołach bardziej złożonych: studium postaci czy pejzaż.

Podstawy fotografii i filmu
Zajęcia prowadzone są przez trzy lata w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo i obejmuje klasy pierwsze, drugie i trzecie wszystkich specjalności. Uczniowie podczas zajęć poznają podstawowe techniki i technologie fotografii, zasady działania sprzętu analogowego i cyfrowego oraz podstawy obróbki obrazu fotograficznego na profesjonalnych programach graficznych. Uczniowie w poznanych technikach realizują różne tematy np. portret, światło i cień, kontrast w pejzażu, kolaż, przedmiot w przestrzeni. Uczą się też wykorzystywać fotografię i film w innych dziedzinach artystycznych. Doskonalą swoje umiejętności poprzez udział w różnego rodzaju wystawach i konkursach fotograficznych. Ponadto poznają kierunki i trendy w sztuce fotografii, twórczość i dokonania mistrzów fotografii i filmu. Przedmiot ten ma uzmysłowić uczniom że twórcą jest człowiek, a nie aparat.

Pełna prezentacja szkoły pojawi się po zatwierdzeniu oferty przedstawionej szkole.
Jeżeli szkoła nie otrzymała oferty, prosimy o kontakt:

zmiany@szkolnictwo.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X

TO JEST ROBOCZA PREZENTACJA JEDNOSTKI!

Zapraszamy jednostkę edukacyjną do współpracy.

Wypełnij formularz >>>




Od 20tu lat najpopularniejszy
i największy
informator branży edukacyjnej

- przedszkola, szkoły, uczelnie
-kolonie, zielone szkoły
- inne jednostki

OKS www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- ponad 1,5mln użytkowników/mies.


Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostęp do informatora o szkołach.

Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie