Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

ul. Wapienna 2, 05-800 Pruszków
tel./fax (22) 758-80-19
www:   http://www.sosw.pruszkow.pl
e-mail:   soswpr75@poczta.onet.pl
sekretariat@sosw.pruszkow.pl

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 10161 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznieSZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA

- dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
  intelektualnie w stopniu lekkim,
  umiarkowanym i znacznym

 

POWIATOWE GIMNAZJUM SPECJALNE Nr 1

- dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
  intelektualnie w stopniu lekkim,
  umiarkowanym i znacznym


ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA SPECJALNA


SZKOŁA SPECJALNA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

- dla młodzieży niepełnosprawnej
  intelektualnie w stopniu umiarkowanym,
  znacznym oraz dla uczniów
  z niepełnosprawnościami sprzężonymi
  po ukończeniu gimnazjum

Specjalny Ośrodki Szkolno-Wychowawczy w Pruszkowie prowadzony jest przez powiat pruszkowski. Prowadzi działalność edukacyjną i wychowawczą dla dzieci z województwa mazowieckiego. Ośrodek jest placówką kształcenia specjalnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Można zapisać do niego ucznia jedynie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z poradni psychologiczno-pedagogicznej na wniosek rodzica.

Zajęcia specjalistyczne w placówce:
 • trening uwagi słuchowej metodą Tomatisa
 • gimnastyka korekcyjna
 • integracja sensoryczna, łóżko magnetyczne
 • dogoterapia
 • hipoterapia
 • zajęci na basenie miejskim "Kapry"
 • specjalistyczne zajęcia logopedyczne
 • suchy basen
 • sala doświadczania świata
 • inne zajęcia rewalidacyjne, psychoedukacyjne i rozwijające zainteresowania uczniów

Nadrzędnym celem, jaki sobie stawiamy, jest zapewnienie bezpiecznego środowiska i rozwoju uczniów zgodnie z ich potrzebami, możliwościami i oczekiwaniami. Osiągamy ten cel poprzez wzajemną współpracę całego środowiska. Wartościami, którymi się kierujemy, jest odpowiedzialność za siebie i innych, wzajemne zrozumienie szacunek dla drugiego człowieka. Wyróżnia nas zaangażowanie i potrzeba ciągłego doskonalenia oraz znakomita baza.

Atuty placówki:
 • mało liczne klasy, życzliwa atmosfera
 • widne, estetyczne klasy i pomieszczenia
 • świetlica
 • kuchnia ze stołówką zapewniająca "domowe wyżywienie"
 • internat koedukacyjny
 • placówka współpracuje z firmą dowożącą dzieci z domu do ośrodka
 • wyjazdy na "zieloną szkołę", wycieczki edukacyjne
 • ośródek usytuowany jest na działce zadrzewionej, sprzyjającej rekreacji i wypoczynkowi

Przy placówce działa Towarzystwo Pomocy Dzieciom Upośledzonym Umysłowo ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, którego celem nadrzędnym jest pomoc dzieciom.

W Ośrodku znajdują się: klasopracownie tematyczne, biblioteka, pracownia komputerowa z dostępem do Internetu, pracownia zajęć technicznych, sala gimnastyczna, sala rehabilitacji ruchu, boisko wielofunkcyjne, a także doskonale wyposażone gabinety: reedukacji, logopedii, integracji sensorycznej, gimnastyki korekcyjnej oraz "suchy basen".

W szkole działa świetlica, do której mogą uczęszczać uczniowie przed i po zakończeniu lekcji. W ramach zajęć świetlicowych prowadzone są zajęcia plastyczne, czytelnicze, rekreacyjne z elementami wychowania fizycznego, umuzykalniające, a także techniczne. Jest także przeznaczony czas na odrabianie lekcji. Szkoła posiada własną stołówkę, w której przyrządzane są dwudaniowe obiady. Wiele miejsc w naszym ośrodku służy rekreacji. Zostało przygotowane miejsce na ognisko oraz grill ogrodowy.

Zajęcia lekcyjne w okresie letnim mogą odbywać się na powietrzu, gdzie została utworzona tzw. "zielona klasa". Uczniowie mogą zamieszkać w przyszkolnym koedukacyjnym internacie, gdzie mają zapewnioną całodobową opiekę.

Najwyższą wartością w naszej szkole jest uczeń, który w atmosferze wzajemnej akceptacji zwiększa swoje szanse na osiągnięcie sukcesów w przebiegu kariery szkolnej, zawodowej i społecznej. Uczniowie SOSW uczęszczają na zajęcia reedukacyjne, na których pod okiem nauczyciela utrwalają wiadomości i wyrównują braki edukacyjne. Biorą udział także w programach profilaktycznych organizowanych przez Policję, Straż Miejską i Straż Pożarną. Ważnym celem naszych oddziaływań jest dbałość o rozwój zdolności artystycznych naszych podopiecznych, wyrażanie siebie: w śpiewie, tańcu, muzyce oraz przedstawieniach teatralnych. Bierzemy udział w "Przeglądach Artystycznych", podczas których odnosimy wiele sukcesów. Aby zwiększyć szanse naszych uczniów na rynku pracy szkoła zapewnia im lekcje języka angielskiego (od 4 klasy szkoły podstawowej do końca szkoły zawodowej).

INTERNAT

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zapewnia wychowankom całodobową opiekę w internacie koedukacyjnym. Grupą wychowawczą opiekują się wychowawcy, również w porze nocnej. Internat prowadzi działalność przez cały rok szkolny, włącznie z okresem ferii.

Każda grupa ma do dyspozycji swoje piętro , które wyposażone jest w pokoje dwu, trzy-osobowe, łazienkę, świetlicę w której spędza popołudnia i wieczory. Wychowankowie korzystają również z dużej wspólnej świetlicy internackiej z nowoczesnym sprzętem RTV (gdzie odbywają się rożne przedsięwzięcia), z sali komputerowej ze stałym łączem internetowym, z sali gimnastycznej z pełnym wyposażeniem, do dyspozycji wychowanków jest także: aneks kuchenny, bilard, siłownia, biblioteka, gry stolikowe.

Grupą wychowawczą opiekuje w pełni wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Wychowawcy przeprowadzają systematycznie zajęcia tematyczne, które mają na celu kształtowanie osobowości wychowanków i rozwijanie ich zainteresowań. Organizują zajęcia rekreacyjno-sportowe, zajęcia plastyczne, zajęcia kulinarne, wyjścia grupowe i inne

ZAJĘCIA INDYWIDUALNE

Stymulacja metodą Tomatisa
Terapia ta polega na słuchaniu odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego przez specjalne słuchawki, gdzie dźwięki podawane są drogą powietrzną oraz kostną. Metodę tą stosuje się u dzieci z zaburzeniami mowy (jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy), z zaburzeniami głosu (np. chrypki dziecięce będące rezultatem nadużywania głosu przez dziecko), z dysleksją, u dzieci z trudnościami szkolnymi, zaburzeniami koncentracji, autyzmem.

Dogoterapia
Gry i zabawy z udziałem psów prowadzą terapeuci z Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PRZYJACIEL. "Jedna z metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która wykorzystuje psy jako terapeutów i jest dostosowana do indywidualnych możliwości dziecka. Zwierzęta, a w szczególności psy wywierają bardzo pozytywny wpływ na ludzi. Ich obecność uspokaja i relaksuje, dlatego też coraz częściej są wykorzystywane do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Ich spokój, ciepło, pogoda oraz chęć pracy z człowiekiem to cechy, które są niezastąpione w rehabilitacji i leczeniu osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo." (cyt. www.przyjaciel.pl).

Hipoterapia
Jest jedną z form wieloprofilowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych, której specyfika związana jest z obecnością konia jako współterapeuty. Jest to metoda, która dzięki oddziałującym wielopłaszczyznowo właściwościom terapeutycznym konia pozwala na poprawę stanu zdrowia i funkcjonowania u osób z różnymi schorzeniami. Zajęcia dla osób niepełnosprawnych prowadzona jest przez terapeutów i instruktorów ze Szkoły Jazdy Konnej PA-TA-TAJ z Kań k/Otrębus.

Gimnastyka korekcyjna
Zajęcia w zależności od potrzeb dzieci odbywają się w siłowni, małej sali gimnastycznej, basenie z piłkami lub na boisku szkolnym. Gimnastyka korekcyjna jest częścią wychowania fizycznego i obowiązują w niej zasady metodyki wychowania fizycznego. Jednocześnie gimnastyka korekcyjna jest specyficzną formą ćwiczeń fizycznych, w których ruch został w pewnej mierze podporządkowany celom terapeutycznym. Stosowane tu ćwiczenia mają przede wszystkim do korekcji postawy ciała.

Logopedia
Nasz Ośrodek posiada własny gabinet, wyposażony w nowoczesny sprzęt logopedyczny m.in. wibrator logopedyczny, stymulator logopedyczny z funkcją elektrostymulacji, profesjonalny pakiet programów multimedialnych do diagnozy i terapii logopedycznej.

Integracja sensoryczna
Ośrodek posiada własny gabinet do prowadzenia zajęć z integracji sensorycznej, wyposażony w specjalistyczny sprzęt m.in. w huśtawki, równoważnie, deskorolki, hamaki, platformy i wiele innych.
Zajęcia z integracji sensorycznej mają za zadanie wykształcić prawidłowe odruchy na informacje zewnętrzne odbierane przez mózg ze wszystkich zmysłów. Informacje te w postaci bodźców są przez mózg segregowane, rozpoznawane, interpretowane oraz integrowane ze sobą i z wcześniejszymi doświadczeniami i prowadzą do adekwatnej reakcji.

Nauczanie indywidualne
Nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Pruszkowie pracują także z dziećmi mieszkającymi w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci mieszczącym się przy ul. Żbikowskiej. Nasza praca z dziećmi mieszkającymi tam to zajęcia indywidualne polegające na zapewnieniu rozwoju dzieciom zgodnie z ich możliwościami fizycznymi i psychicznymi. Nauczyciele prowadzą zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze. Ich praca opiera się na różnych metodach min. "Komunikacja i Dotyk" J. Kielina, "Stymulacja polisensoryczna – Porany krąg", ćw. z elementami ruchu rozwijającego W. Sherborne.

Stymulacja polisensoryczna – Poranny krąg
Stymulacja polisensoryczna obejmuje swym zasięgiem dotyk, wzrok, słuch, węch, smak. Podstawą tworzenia "porannego kręgu" jest świat przyrody. Ten świat jest źródłem symboli podstawowych: żywiołów, barw, zapachów, smaków, wrażeń dotykowych i termicznych.

Pełna prezentacja szkoły pojawi się po zatwierdzeniu oferty przedstawionej szkole.
Jeżeli szkoła nie otrzymała oferty, prosimy o kontakt:

zmiany@szkolnictwo.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X

TO JEST ROBOCZA PREZENTACJA JEDNOSTKI!

Zapraszamy placówkę do skorzystania z pełnej reklamy.
Skontaktuj się z redakcją katalogu,
ustal atrakcyjne warunki współpracy.
Ilość odwiedzin katalogu szkół:
wrzesień 2014 - 1.760.993
październik 2014 - 1.807.983
listopad 2014 - 1.782.702
styczeń 2015 - 2.003.589

OKS www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- ponad 1,5mln użytkowników/mies.


Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostęp do informatora o szkołach.

Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie