Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Windows Me

Windows Me

Windows Me
Rodzina systemów operacyjnych Microsoft Windows
Producent Microsoft
Pierwsze wydanie 14 września 2000
Aktualna wersja4.90.3000
Jądro hybrydowe
Środowisko pracy GUI
Licencja Microsoft - EULA
Poprzednik Microsoft Windows 98
Następca( Windows Tiger - nigdy nie wydany)
Koniec linii 9x (następca 
Windows XP
)

Windows Me (Millennium Edition, Windows ME, nazwa kodowa Georgia) - hybrydowy[1] 16/32-bitowy system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika ( GUI ), wyprodukowany przez firmę Microsoft . Jego premiera miała miejsce 14 września 2000 roku.

Spis treści

Windows Me a poprzednie Windows

Windows Me to kontynuacja linii 95/98. Zmiany w stosunku do poprzednich wersji Windows polegają m.in. na dołączeniu programu Internet Explorer i Outlook Express w wersji 5.5 oraz pakietu Windows Media, w którego skład wchodzą: Windows Media Player 7 (wmplayer.exe), Windows Movie Maker (moviemk.exe) i Windows DVD Player (dvdplay.exe). Wraz z tymi programami użytkownik otrzymywał przewodniki po dodatku Windows Media (stworzone w technologii HTA), dostępne przez łatwe w obsłudze Centrum pomocy i obsługi technicznej (helpctr.exe dostępnym w menu Start lub jako lokacja hcp:/// w przeglądarce Internet Explorer). Większość tych programów można było ściągnąć za darmo z Internetu . W systemie duży nacisk położono na wygodę i łatwość obsługi systemu, lecz często z miernym rezultatem - Centrum Pomocy nieco niedopracowanym programem (nie zawsze było w stanie znaleźć rozwiązanie problemu użytkownika, a na dodatek wykryto w nim lukę bezpieczeństwa).

Zmiany

Największą i najbardziej kontrowersyjną zmianą w stosunku do poprzednich wersji było ukrycie dostępu do DOS-u w trybie rzeczywistym (brak opcji "Tylko wiersz poleceń" w menu startowym). Dopiero za pomocą nieoficjalnych łatek dostępnych w Internecie można było przywrócić ten dostęp. Miało to świadczyć o dojrzewaniu systemu Windows, uważanego przez wielu sceptyków za prymitywną nakładkę graficzną na system DOS i jednocześnie scalić system. System nie oferował zaawansowanych narzędzi administracyjnych (w porównaniu z Windows 2000 ). Zaopatrzono go natomiast w mechanizm SSDP (Universal Plug and Play), nieobecny w poprzednich wersjach (w którym szybko odkryto luki w zabezpieczeniach) i nie instalowany podczas domyślnej instalacji (pliki SSDPSRV.EXE i Upnp.dll).

Nowy system odziedziczył po Windows 98 program Windows Update , lecz rozszerzono go o przydatną dla początkujących użytkowników funkcję - Aktualizacje Automatyczne (pliki wupdmgr.exe, wuauboot.exe, wuauclt.exe, wuaures.dll i wuaucpl.cpl). W Panelu Sterowania pojawiła się ikona ustawień aktualizacji, gdzie użytkownik wybierał czy aktualizacje krytyczne mają być pobierane w tle. Domyślne ustawienie to "włącz Aktualizacje Automatyczne". Rozwiązanie miało zwiększyć bezpieczeństwo systemu, lecz producent z biegiem czasu wydawał coraz mniej aktualizacji dla Windows Me. Funkcja Aktualizacji automatycznych została wprowadzona do systemu Windows XP i dodana do systemu Windows 2000 wraz z Service Packiem.

Rozszerzono także obsługę skanerów i aparatów fotograficznych, uporządkowaną w systemie Windows 2000 . Odtąd można było eksplorować zawartość aparatu cyfrowego i pobierać z niego obrazy, domyślnie zapisywane w folderze Moje obrazy. Obsługa aparatów była realizowana przez model sterownika WIA - Windows Image Acquisition, zaprojektowanego dla Windows Me. Rozwiązanie to zostało zastąpione bardziej uniwersalnym mechanizmem PTP - Picture Transfer Protocol, zaimplementowanym w Windows XP . Co ciekawe, już Windows Me oferował interfejs okienek z pytaniem typu "Co chcesz zrobić?". Pojawiało się ono właśnie przy podpięciu aparatu cyfrowego i umożliwiało wybór między Kreatorem pobierania zdjęć, programem Kodak Imaging (obecnym w Windows Me programie do obróbki zdjęć - bardzo ubogim w funkcje) i ewentualnie innymi zainstalowanymi programami. Podobny interfejs został rozwinięty na dobre dopiero podczas prac nad Windows XP. Podczas początków pracy z Me użytkownik może zauważyć mechanizm personalizacji Menu Start, w którym rzadziej używane programy zostają ukrywane. Eksplorator Windows udostępniał od teraz opcję kompresowania plików znana pod nazwą Foldery Skompresowane (zipfldr.dll). W mechanizmie tym wykryto błędy stabilności i krytyczną lukę bezpieczeństwa (załataną). Nowy system zawierał także nowy mechanizm zarządzania energią - narzędzie Rozwiązywania problemów z zarządzaniem energią (pmres.exe).

Jedną z wad systemu Windows Me, była słaba możliwość na rozdział kont, brak grup użytkowników takich jak administratorzy i z ograniczeniami (funkcja wprowadzona już w Windows 2000), można było jedynie narzędziami administracyjnymi tworzyć typy kont i tworzyć do nich hasła, lecz specjalnych uprawnień to nie dawało.

Opinie krytyków

Mimo kilku innowacji, m.in. mechanizmu przywracania stanu systemu, krytycy, podobnie jak w przypadku poprzednika ( Windows 98 ), uznali Me za niewielkie uaktualnienie, będące posunięciem marketingowym[].

Nowe opcje

Millennium to także pierwszy system Microsoftu posiadający opcję Przywracanie systemu, dzięki czemu system można było odtworzyć do poprzedniego stanu. Mechanizm ten tworzył punkty kontrolne systemu, zawierające kopię zapasową niektórych plików systemu. Kopie były zapisywane w katalogu C:\_RESTORE. Niektórzy użytkownicy narzekali na "znikające" miejsce na dysku, zajmowane przez te pliki. Zdarzało się też, że pliki w folderze _RESTORE były rozpoznawane przez oprogramowanie antywirusowe jako wirusy . Pakiet Panda Antivirus oferował w związku z tym wykluczenie z przeszukiwania tego folderu. Millennium to także ostatni system Windows, który w ogóle nie wymaga aktywacji.

Wymagania sprzętowe

Minimalne[2]Zalecane
Procesor Intel Pentium 300Procesor Intel Pentium II 500 MHz lub szybszy
64 MB pamięci RAM128 MB pamięci RAM
700 MB wolnego miejsca na dysku4 GB wolnego miejsca na dysku
Karta VGA (640*480) 16 kolorówKarta grafiki z rozdzielczością 1024*768 i 16 bitowym kolorem
Napęd CD-ROM lub DVD-ROMNapęd CD-ROM lub DVD-ROM
Klawiatura oraz urządzenie wskazujące (np. mysz)Klawiatura oraz urządzenie wskazujące (np. mysz)

Za pomocą opcji setup /nm można zainstalować Windows Me na komputerze nie spełniającym wymagań minimalnych.

Następcy

Windows Millennium Edition był ostatnim systemem operacyjnym Windows z rodziny 9x i nie ma bezpośredniego następcy opartego na tej architekturze. Kolejny system operacyjny przeznaczony dla domowych użytkowników to Microsoft Windows XP Home Edition - pierwszy system dla użytkowników domowych oparty na jądrze Microsoft Windows NT , uznawany przez producenta jako oficjalny następca Windows Me[3].

Zakończenie udzielania pomocy technicznej

W dniu 11 lipca 2006 oficjalnie zakończono udzielania wsparcia technicznego dla tego systemu[4]. Oznacza to, że niedostępna jest pomoc telefoniczna i nie zostaną opublikowane żadne aktualizacje krytyczne, nawet w wypadku wykrycia bardzo poważnej, nowej luki w bezpieczeństwie. Producent zaleca aktualizację systemu do wersji Windows XP . Strona domowa systemu w wersji angielskiej przekierowuje do Bazy Pomocy Techniczej, lub Strony Głównej Windows.

Przypisy

Linki zewnętrzne

  • RIPLing Windows Millennium Edition - minimalizacje Windows Me oparte na trybach tekstowym i graficznym oraz wprowadzenie oddzielnej opcji startu DOS 8.00 w trybie rzeczywistym do Windows Me


Inne hasła zawierające informacje o "Windows Me":

Lata 90. XX wieku ...

1998 ...

2006 Włosi wygrali 5:3. 11 lipca Microsoft zakończył wsparcie techniczne dla systemów Windows 98 i Windows Me .papież Benedykt XVI powołał na stanowisko rzecznika Stolicy Apostolskiej 64-letniego jezuitę ...

Hrywna ...

2000 Samaranch przestał być po 20 lat przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego .premiera systemu operacyjnego Windows Me . 15 września – rozpoczęły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Sydney . 16 września ...

Euro ...

System operacyjny ...

Asembler ...

Omega ...

Horus ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Windows Me":

Historia informatyki część II (plansza 22) ...

Historia informatyki część II (plansza 20) ...

Historia informatyki część II (plansza 21) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie