Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Armia Czerwona

Pomnik Armii Czerwonej

Armia Czerwona - właściwie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, od 1946 Armia Radziecka, radziecka formacja zbrojna tworząca, wraz z Czerwoną Marynarką Wojenną i wydzielonymi jednostkami policji bezpieczeństwa, siły zbrojne ZSRR. Powołana na podstawie dekretu Rady Komisarzy Ludowych z I 1918, początkowo ochotnicza, o ściśle klasowym charakterze, z obieralnymi dowódcami, bez stopni i rang. Podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wojskowych i Morskich, na którego czele 1918-1925 stał L.D. Trocki. W 1918 wprowadzono powszechny obowiązek służby wojskowej oraz stanowisko komisarza politycznego we wszystkich jednostkach od kompanii w górę, zniesiono wybieralność dowódców; sprawy wojskowe należały do kompetencji głównodowodzącego siłami zbrojnymi Republiki Radzieckiej, J. Vacetisa. Korpus oficerski liczącej 3 mln żołnierzy (1920) A. Cz. stanowili byli oficerowie carscy.
1922-1933 prowadziła współpracę szkoleniową z wojskami Republiki Weimarskiej. Zredukowana po utrwaleniu władzy przez bolszewików do 600 tys. (1925), 10 lat później, wobec antykomunistycznej polityki A. Hitlera i ataków Japończyków na Mandżurię, powiększona do 1250 tys. 1934 dowództwo nad nią objął Ludowy Komisarz Obrony. 1935 utworzono zawodowy korpus oficerski wraz z odpowiednimi rangami wojskowymi. Silne upolityczniona. Niepowodzenia w wojnie z Finlandią (1939-1940) spowodowały wstrzymanie represji politycznych w jej szeregach i powołanie na stanowiska dowódcze kompetentnych oficerów z generałem G. K. Żukowem jako szefem Sztabu Generalnego na czele. W czasie II wojny światowej A. Cz. poniosła straty szacowane na około 7-10 mln osób. Po 1945 liczba żołnierzy wahała się, w zależności od przyjmowanych tendencji w polityce zagranicznej, od 2 do 5 mln. Od 1953 stale wzrastały wpływy wyższej kadry oficerskiej Armii Radzieckiej na mechanizmy władzy w ZSRR, doprowadzając do powstania specyficznego lobby wojskowego obok ugrupowań partii komunistycznej. W 1991 brak poparcia ze strony Armii Radzieckiej dla organizatorów zamachu stanu przeciwko prezydentowi ZSRR M. S. Gorbaczowowi rozstrzygnął o niepowodzeniu tzw. puczu moskiewskiego. Kryzys Armii Radzieckiej i jej struktur dowódczych potwierdziła wojna w Afganistanie (1979-1989) oraz przeciwko Czeczenii (1994-1995).


Inne hasła zawierające informacje o "Armia Czerwona":

Mieszko II Lambert ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1677 ...

1777 ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Aleksandr Suworow ...

Głowacz białopłetwy ...

Turzyca patagońska ...

Wyprawy krzyżowe ...

1878 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Armia Czerwona":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

010a. Rzym (plansza 11) ...

009. Imperium Macedońskie (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie