Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Austro-Węgry

arcyksiążę Franciszek Ferdynand,
austriacki następca tronu
zamordowany w Sarajewie w 1914

Austro-Węgry - państwo powstałe na przełomie 1867 - 1868 roku z przekształcenia cesarstwa austriackiego, na zasadzie równouprawnienia Austrii i Węgier, połączonych ze sobą unią realną pod dynastią Habsburgów. Państwo posiadało wspólną osobę monarchy (cesarz Austrii i król Węgier), politykę zagraniczną, wojsko, finanse, walutę i obszar celny. Odrębne natomiast pozostały konstytucje, rządy i parlamenty. Austriacka część monarchii nosiła oficjalną nazwę: Królestwa i Kraje reprezentowane w Radzie Państwa, potocznie Przedlitaiwa (Cislitawia), natomiast część węgierska nosiła nazwę Kraje Korony św. Stefana, zwana Zalitawią (Translitawia).

Monarchia austro-węgierska składała się:

  1. z krajów cesarstwa austriackiego: Dolna i Górna Austria, Salzburg, Styria, Karyntia, Kraina, Tyrol, Vorarlberg, Gorycja, Gradiska, Triest, Istria, Dalmacja, Czechy, Morawy, Śląsk, Galicja i Lodomeria, Bukowina
  2. z krajów Korony węgierskiej: Węgry, Siedmiogród, Chorwacja, Slawonia, Fiume (Rijeka)
  3. z okupowanych od 1878 roku, anektowanych w 1908 roku Bośni i Hercegowiny. Ogółem terytorium Austro-Węgier obejmowało ok. 667 tys. km2, 52.8 mln mieszkańców. Było to drugie co do obszaru państwo (po Rosji) na kontynencie europejskim.

Stan gospodarczy obu części państwa był nierównomierny. Ekonomika Austro-Węgier wykazywała znaczne opóźnienie w stosunku do innych rozwiniętych krajów Europy i Stanów Zjednoczonych. Rozwój gospodarczy hamowały liczne przeżytki feudalne, broniąca ich polityka ekonomiczna ziemiaństwa oraz zależność od kapitału zagranicznego (głównie niemieckiego). Po wyparciu Austrii z Niemiec i Włoch (przegrane wojny w 1859 i 1866) pozostała Austro-Węgrom jedynie możliwość ekspansji w kierunku Bałkanów, co powodowało narastanie antagonizmów między Austrią a Rosją. W tej sytuacji nastąpiło zbliżenie między monarchią austro - węgierską a Niemcami podczas berlińskiego kongresu w 1878, podczas którego zawarto trójprzymierze. Aneksja Bośni i Hercegowiny wywołała napięcie w stosunkach z Serbią i jej protektorką – Rosją. Zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w 1914 roku podczas zamachu sarajewskiego stało się bezpośrednim powodem wybuchu I Wojny Światowej, w której Austro - Węgry wzięły udział jako główny sojusznik Niemiec. Niepowodzenia wojenne pogłębiły kryzys w tym państwie. Wzmogły się dążenie odśrodkowe narodów słowiańskich oraz opozycja wewnętrzna. W 1918 roku Austro-Węgry rozpadły się, a na ich obszarze powstały państwa narodowe.


Inne hasła zawierające informacje o "Austro-Węgry":

Canelli ...

Mieszko II Lambert ...

Grenoble ...

Tampere ...

Brno ...

Wittenberga ...

1749 ...

Dezercja ...

Rekatolicyzacja ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Austro-Węgry":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 13) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 4) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie