Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy

Na mapach: 52°45'07.66″N 23°52'44.86″E / 52.7521278, 23.8791278

Białowieski Park Narodowy
Rezerwat biosfery UNESCO wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości

Logo parku
Położenie woj. podlaskie
Data utworzenia17 sierpnia 1932
Powierzchnia
- leśna
- uprawna
- wodna
105,17 km²
95,94 km²
0,74 km²
0,09 km²
Pow. ochrony
- ścisłej
- częściowej
- krajobrazu

57,25 km²
44,38 km²
3,53 km²
Powierzchnia otuliny 32,24 km²
Długość szlaków turystycznych34,5 km[1]
Odwiedzających rocznie140 tys.[2]
Siedziba Białowieża
Położenie na mapie Polski

Białowieski Park Narodowy
Na mapach: 52°45'07.66″N 23°52'44.86″E / 52.7521278, 23.8791278
Commons
commons:{{{galeria_commons}}}|Multimedia w Wikimedia Commons
Wikinews
n:{{{wikinews}}}|Wiadomości w Wikinews
q:{{{wikiquote}}}|{{{wikiquote}}} w Wikicytatach
Strona internetowa parku
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Kraj   Polska   Białoruś
Typprzyrodnicze
Spełniane kryterium VII
Charakterystyka# 33
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1979
na 3. sesji
Dokonane zmiany 1992
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO

Białowieski Park Narodowy - park narodowy położony w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim , utworzony 17 sierpnia 1932 roku jako Park Narodowy w Białowieży[3], restytuowany w obecnej formie z mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1947 roku[4]. Pierwszy park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych parków narodowych w Europie[3][5]. Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej , ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra [6].

Siedzibą dyrekcji parku jest Białowieża . Obecnie w skład parku wchodzą trzy jednostki administracyjne: Obręb Ochronny Orłówka, Obręb Ochronny Hwoźna i Ośrodek Hodowli Żubrów (z trzema rezerwatami hodowlanymi i Rezerwatem Pokazowym Żubrów )[6].

Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego w 1979 z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO . W 1992 r. UNESCO rozszerzyło status obiektu dziedzictwa światowego na przylegający doń od wschodu fragment białoruskiego parku narodowego "Bieławieżskaja Puszcza", podlegający ochronie ścisłej (4500 ha). W ten sposób powstał w Puszczy Białowieskiej jeden z siedmiu na świecie i trzech w Europie transgraniczny obiekt dziedzictwa światowego.

Spis treści

Historia

Najstarsze ślady obecności człowieka w Puszczy Białowieskiej pochodzą z neolitu, czyli sprzed około 4500 lat. Są to proste narzędzia z krzemienia, toporki kamienne oraz resztki naczyń[7][8]. Z neolitu pochodzą także dwie osady, odkryte w 1923 roku w pobliżu wsi Rudnia oraz pomiędzy miejscowościami Krynica i Kupicze[7].

W okresie od I wieku p.n.e. do Vwieku n.e. na terenie puszczy istniały osady noszące ślady mieszanych wpływów kultur ceramiki kreskowanej i przeworskiej , a następnie kultury wielbarskiej . Jedna z takich osad, pochodząca z przełomu I wieku p.n.e. i I wieku n.e., została znaleziona na polanie łowieckiej Berezowo (Nadleśnictwo Białowieża). Odkryto tam także pozostałości dymarek do wytopu żelaza z rudy darniowej, zabytki żelazne i ceramiczne oraz kości bydła domowego i jeleni. Wskazuje to na to, że oprócz łowiectwa i hodowli, ludność tego terenu zajmowała się lokalnym pozyskiwaniem rudy oraz wypalaniem węgla drzewnego niezbędnego do wytopu żelaza. Doprowadziło to do nieznacznego ubytku w powierzchni lasów, jednakże po okresie starożytnym nastąpiła przerwa w osadnictwie, co umożliwiło ich regenerację[9].

Z tego okresu pochodzą dwa znalezione do tej pory puszczańskie cmentarzyska pozostawione przez przedstawicieli kultury wielbarskiej. Pierwsze z nich to odosobniony grób szkieletowy dziecka z III-IV wieku, znaleziony w żwirowni na uroczysku Hajduki, przy drodze z Białowieży do Narewki. Może być to jednak tylko fragment cmentarzyska, które zostało zniszczone podczas wykopywania piasku. Drugie znalezisko to cmentarzysko ciałopalne z III-V wieku, znalezione na terenie uroczyska Wielka Kletna w samym Białowieskim Parku Narodowym. Prawdopodobnie zawiera ono 60-70 grobów płaskich rozmieszczonych na dawnej śródleśnej polanie. W pobliżu Puszczy Białowieskiej znajdują się jeszcze trzy inne cmentarzyska kultury wielbarskiej, zawierające ciałopalne groby kurhanowe lub płaskie[10].

Duża ilość przedmiotów obcego pochodzenia znaleziona w grobach może świadczyć o istniejącej wówczas sieci dróg, z kolei stały, kilkuprocentowy udział pyłków roślin rosnących na terenach otwartych (głownie traw) oraz antropogennych w danych palinologicznych z I-IV wieku, wskazuje na niewielki stopień jej odlesienia w tamtym okresie[10].

Pierwsze plany utworzenia parku narodowego na terenie Białowieży powstały w 1916 roku, głównie z inicjatywy gdańskiego botanika i jednego z twórców ruchu ochrony przyrody, doktora Hugo Conwentza . Nie zyskały one wówczas dużego poparcia. Idea ochrony chociaż części puszczy powróciła w 1919 roku, podczas liczenia białowieskich żubrów. Jej orędownikami byli wtedy polski botanik, profesor UJ, Władysław Szafer , profesor Eugeniusz Kiernik oraz inżynier Jan Kloska. Wysiłki te, tak jak i poprzednie, okazały się bezowocne[11].

29 grudnia 1921 roku, na terenie Puszczy Białowieskiej, z inicjatywy i dzięki usilnym staraniom grona polskich przyrodników i leśników z profesorem Władysławem Szaferem na czele, utworzone zostało leśnictwo "Rezerwat"[12], które 13 kwietnia 1924 roku zostało podniesione do rangi nadleśnictwa o tej samej nazwie. 1 stycznia 1929 roku nadleśnictwo to zostało objęte ochroną ścisłą.

4 sierpnia 1932 roku zostało ono przemianowane na "Park Narodowy w Białowieży". W roku 1947 21 listopada reaktywowano go pod obecną nazwą. 26 października 1996 roku powierzchnia parku zostaje powiększona do 10 502 ha przez przyłączenie części powierzchni dwóch sąsiadujących nadleśnictw, a wokół parku utworzono otulinę o powierzchni 3224 ha.

Wody

Białowieski Park Narodowy leży przy wododziale Wisły i Niemna . Na terenie parku nie ma żadnych jezior ani większych rzek. Najcenniejszy obszar parku leży w widłach rzek Hwoźnej i Narewki. W puszczy ma swoje źródło rzeka Orłówka. Ponadto przez obszar parku przepływają dopływy Narewki : Łutownia , Przedzielna i Braszcza.

Szata roślinna

Przewalony pień w Puszczy Białowieskiej
Szata roślinna

Puszcza Białowieska jest najlepiej zachowanym lasem naturalnym na Niżu Europejskim. Ponad 2/3 powierzchni parku zajmują lasy liściaste. Największą powierzchnię zajmują lasy grądowe ( dębowo - grabowe ), które rosną na najżyźniejszych glebach puszczy. W miejscach zalewanych przez kilka miesięcy wodą, rosną olsy i łęgi , składające się głównie z olszy czarnej i jesionu . W suchszych miejscach rosną natomiast bory sosnowe , świerkowe i mieszane. Występuje tu 20 zespołów leśnych. Ogólnie flora parku liczy 1000 gatunków roślin, w tym 728 gatunków roślin naczyniowych , 277 gatunków porostów . Spośród szczególnie rzadkich roślin należy wymienić pełnika europejskiego , kosaćca syberyjskiego , arnikę górską i fiołka bagiennego .

Grądy

Bogactwo tutejszej puszczy najlepiej widać w piętrowości tutejszych lasów grądowych. Najwyższe piętro zajmują, przekraczające nierzadko 50 m wysokości, pojedyncze świerki . Niższą wysokość (40 m) osiągają dęby , lipy i klony . Najniżej, bo do wysokości 20 m, dorastają graby .

Martwe drewno

Butwiejące martwe drewno w rezerwacie ścisłym

Białowieski Park Narodowy charakteryzuje się dużą ilością martwego drewna. W obszarze ochrony ścisłej zajmuje ono około 25% masy wszystkich drzew. Dzięki rozkładowi martwych pni do gleby wracają cenne substancje odżywcze, przywracające jej żyzność. Ponadto, martwe drewno staje się siedliskiem dla niezliczonej ilości organizmów saproksylicznychgrzybów , bakterii i bezkręgowców . Wiele z nich to gatunki zagrożone wyginięciem, niewystępujące nigdzie indziej w Europie .

Fauna

Puszcza Białowieska jest środowiskiem życia dla olbrzymiej jak na naszą strefę klimatyczną liczby gatunków zwierząt. Poczynając od bezkręgowców: pierwotniaków, płazińców, obleńców, brzuchorzęsków, mięczaków, dżdżownic, niesporczaków, pająków, roztoczy, wijów, owadów i wielu innych, aż po kręgowce: ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki – dotychczas stwierdzono w Puszczy obecność ponad 12 tysięcy gatunków zwierząt. W całej Polsce jest ich około 35-40 tysięcy. Szacuje się, że puszczańska fauna jest rozpoznana w około 50%, a więc rzeczywista liczba gatunków zamieszkujących ten masyw leśny może liczyć około 25 tysięcy.

O wartości i unikatowości Puszczy stanowi nie liczba a jakość występujących w niej gatunków zwierząt. Mało jest tu gatunków związanych ze środowiskami przekształconymi przez człowieka a bardzo dużo gatunków charakterystycznych dla lasów naturalnych. Charakterystyczne jest również to, że gatunki bardzo często występują w małych zagęszczeniach osobników, przy jednoczesnej bardzo wysokiej różnorodności na danym terenie. W Puszczy Białowieskiej żyje około 12 000 gatunków zwierząt, wśród których przeważają bezkręgowce , a w szczególności owady (8 000 gatunków). Ponadto występuje tu 120 gatunków ptaków , 7 gatunków gadów i 11 gatunków płazów .

Brama wejściowa do Obszaru Ochrony Ścisłej BPN wybudowana w 1930 r. według projektu inż. arch. H. Jasieńskiego z Krakowa .

Symbolem parku jest żubr , gdyż właśnie w tym parku ocalono od zagłady to zwierzę. Żubry wyginęły już prawie całkowicie w XVIII wieku. Ich nieliczne populacje przeżyły jedynie na Kaukazie i w Puszczy Białowieskiej. W 1919 zabity został ostatni osobnik w Puszczy Białowieskiej. Wyginęła również populacja kaukaska. Do Białowieży zaczęto ściągać osobniki z ogrodów zoologicznych. Początkowo hodowane były na osobnym dziedzińcu. Dopiero w 1952 roku pierwsze okazy zostały wypuszczone na wolność. Obecnie w Białowieskiej Puszczy żyje około 750 żubrów (z czego około 440 po stronie polskiej), spośród 3000 na całym świecie; wszystkie pochodzą właśnie z białowieskiej hodowli.

Turystyka

Do Białowieskiego Parku Narodowego co roku przyjeżdża ok. 140 000 turystów. Najczęściej zwiedzanymi obiektami są Rezerwat Pokazowy Żubrów, muzeum BPN i Obszaru Ochrony Ścisłej BPN. Do obszarów ochrony ścisłej (Obręb Ochronny Orłówka) i muzeum mogą wejść turyści jedynie pod opieką uprawnionego przewodnika. Na tym obszarze udostępnione są szlaki do Dębu Jagiełły i dalej do sosen bartnych (czas zwiedzania około 3 godzin). W Obrębie Ochrony Hwoźna biegną dwa znakowane szlaki piesze i rowerowe o długości 6,5 km i 11,5 km. W dolinie Narewki wybudowano wieżę do obserwacji zwierząt.

Przypisy

  1. Białowieski Park Narodowy - Piesze Szlaki Białowieskiego Parku Narodowego - Parki Narodowe Polski - informator i przewodnik - www.parki.pl ( pol. ). [dostęp 2010-04-16].
  2. wg danych ze stycznia 2005
  3. 3,0 3,1 Agata Dudek: Parki Narodowe w Polsce - przewodnik # Białowieski Park Narodowy ( pol. ). Ogólnopolski Dziennik "BIOLOG", 2004-10-19. [dostęp 2010-04-16].
  4. Internetowy System Aktów Prawnych - Dz.U. 1947 nr 74 poz. 469 ( pol. ). Kancelaria Sejmu RP. [dostęp 2010-04-16].
  5. Białowieski Park Narodowy ( pol. ). [dostęp 2010-04-16].
  6. 6,0 6,1 Bialowieski Park Narodowy - Białowieski Park Narodowy ( pol. ). Białowieski Park Narodowy. [dostęp 2010-04-18].
  7. 7,0 7,1 O Białowieży inaczej... ( pol. ). [dostęp 2010-05-09].
  8. Białowieża Historia puszczy ( pol. ). [dostęp 2010-05-09].
  9. Tomasz Samojlik, Bogumiła Jędrzejewska, Dariusz Krasnodębski, Marek Dulinicz, Hanna Olczak: Człowiek w Puszczy ( pol. ). [dostęp 2010-05-09].
  10. 10,0 10,1 Puszcza Białowieska - kalendarium - Pradawne czasy ( pol. ). 2009-05-05. [dostęp 2010-05-09].
  11. Białowieża Białowieski Park Narodowy ( pol. ). [dostęp 2010-04-22].
  12. BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY ( pol. ). [dostęp 2010-04-22].

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Białowieski Park Narodowy":

Pęcice ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Tampere ...

Uznam ...

Meczet w Kownie ...

Romas Kalanta ...

Szkoci ...

Zamek w Kownie ...

Poniemoń (dzielnica Kowna) ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Białowieski Park Narodowy":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 13) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie