Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Eocen

Eocen

Epoka
poprzedzająca 

Epoka 
omawiana
(mln lat temu)

Epoka 
następna

paleocen

eocen
(56-34)

oligocen

tabela stratygraficzna

Eocen ( ang. Eocene)

Nazwa pochodzi od połączenia greckich słów eos - jutrzenka i kainos - nowy (w nieformalnym tłumaczeniu: "świt nowych czasów").

Eocen zawdzięcza swą nazwę faktowi, że w czasie jego trwania pojawia się wiele występujących do dziś rzędów ssaków, a także niektóre istniejące nadal rodziny. Do najbardziej wyspecjalizowanych należą: nietoperze , walenie i syreny . Wtedy też pojawiają się lemurowate i wyrakowate . Parzystokopytne reprezentowane są m.in. przez maleńkiego "jelenia" Diacodexis, a nieparzystokopytne przez pierwszego konia - Hyracotherium .

Spis treści

Fauna

Powstają wyspecjalizowane formy ryb jak iglicznie i koniki morskie oraz makrele , mieczniki, barrakudy , płastugi .

Nowości ewolucyjne

Eocen w Polsce

W późnym eocenie ponownie nastąpiła transgresja morska , która objęła północną i wschodnią Polskę. Powstały tam piaski kwarcowo-glaukonitowe o miąższości dochodzącej do 10 m, z liczną fauną małżoraczków , mięczaków i otwornic (głównie bentonicznych) oraz licznymi kokolitami . Na obszarze współczesnej Zatoki Gdańskiej utworzyła się szeroka delta z osadów naniesionych z północy przez hipotetyczną rzekę Eridan . Rzeka niosła również materiał roślinny wraz z żywicami drzew iglastych, które osadzone w delcie utworzyły tzw. ziemię niebieską – obecnie złoże bursztynu .

Na obszarze dzisiejszych Tatr w eocenie nastąpiła transgresja morska . Początkowo powstawały zlepieńce i piaskowce zbudowane z materiału dostarczonego z niszczonego masywu tatrzańskiego, a później wapienie i dolomity z licznymi numulitami (wapienie numulitowe). Pod koniec eocenu nastąpiło pogłębienie i poszerzenie zbiornika. Cały obszar Tatr znalazł się pod wodą, a w zbiorniku, obejmującym oprócz Tatr także obszar Podhala i Spiszu , osadzały się utwory fliszu podhalańskiego (głównie: piaskowce , mułowce , łupki ilaste , niekiedy dolomit żelazisty) o miąższości powyżej 2000 m.

Bibliografia

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Eocen":

Orogeneza alpejska ...

Beskid Żywiecki ...

Sowy ...

Historia Ziemi ...

Antropogeneza ...

Wyspy Owcze ...

Góry Dynarskie ...

Bieszczadzki Park Narodowy się z kompleksu łupkowo-piaskowcowego z przewagą łupków ilastych,warstwy ciśniańskie (późna kreda – palEocen) składające się głównie z gruboławicowych piaskowców,warstwy Majdanu (palEocen) zbudowane z ciemnoszarych ...

Trzeciorzęd ...

Rów Podtatrzański ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Eocen":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie