Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hetmańszczyzna

Hetmańszczyzna

Гетьманщина
Hetmańszczyzna
1649-1764
Flaga Hetmańszczyzny
Godło Hetmańszczyzny
Flaga HetmańszczyznyGodło Hetmańszczyzny
Położenie Hetmańszczyzny
Język używany ruski , polski
Stolica Czehryń
Ustrój polityczny republika wojskowa
Liczba ludności  (1762)
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia

1,027,928
osób/km²
To jest artykuł z cyklu
Historia Ukrainy

Hetmańszczyzna ( 1649 - 1775 ), zwana także Wojskiem Zaporoskim – w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów system autonomicznych rządów terytorialnych na Lewobrzeżnej i Prawobrzeżnej Ukrainie , oparty o system demokracji wojennej Kozaków Zaporoskich , powstały w wyniku zawartej w roku 1649 ugody zborowskiej wojska zaporoskiego z królem i Rzecząpospolitą, potwierdzony w roku 1654 w ugodzie perejasławskiej pomiędzy wojskiem zaporoskim a rosyjskim carem Aleksym I i ponownie (w rozszerzonej formie) w unii hadziackiej (króla i Rzeczypospolitej z Kozaczyzną zaporoską, 1658 ).

Po przejęciu lewobrzeżnej Ukrainy przez Rosję w konsekwencji traktatu Grzymułtowskiego ( 1686 ) system autonomii hetmańskiej został utrzymany na Ukrainie lewobrzeżnej (podległej carowi) i od czasów hetmana Iwana Mazepy systematycznie ograniczany, aż do całkowitej likwidacji w 1775 [1]. Po roku 1775 zostały w ramach Cesarstwa Rosyjskiego utrzymane jednak specyficzne przywileje Ukrainy lewobrzeżnej (dotyczące statusu języka ruskiego i pozycji szlachty kozackiej).

Spis treści

Ustrój Hetmańszczyzny

Władze centralne

Ustrój Państwa Kozackiego był właściwie niezmienny od utworzenia przez Bohdana Chmielnickiego . Na czele Hetmańszczyzny stał hetman (pochodzący z wyboru), wokół niego skupiał się organ doradczy - Rada starszyzny generalnej, w skład której wchodziła starszyzna kozacka: pisarz generalny, sędzia generalny, oboźny generalny, esauł generalny, buńczuczny generalny, chorąży generalny. Władzę wykonawczą sprawowała Generalna Kancelaria Wojskowa, a instancją apelacyjna dla sędziów pułkowych i sotennych był Generalny Sąd Wojskowy. Siedziba hetmana znajdowała się początkowo w Czehryniu , potem w Buturynie , a po jego zburzeniu w Głuchowie .

Władze lokalne

Władzę lokalną sprawowali pułkownicy i setnicy. Cała kozacka ludność Hetmańszczyzny podzielona na 10 okręgów, nazywanych pułkami. Stanowiły one jednocześnie jednostkę administracyjno-terytorialną i wojskową. Były to pułki: hadziacki, kijowski (z siedzibą w Kozielcu na lewym brzegu Dniepru), Lubieński, mirhorodzki, nizyński, perejasławski, połtawski, pryłucki, starodubski i czernihowski.

W wyprawach wojennych uczestniczyli Kozacy, a lud wiejski stanowiła czerń .

Mieszkańcy rządzili się w swoich miastach prawem magdeburskim przyniesionym z Polski[], natomiast własne prawo zwyczajowe zostało skodyfikowane na podstawie statutów litewskich oraz w niewielkim stopniu prawa magdeburskiego[].

Historia

Hetmańszczyzna 1649-1653

Hetmańszczyzna powstała po ucieczce Chmielnickiego wczesną wiosną 1648 na Sicz , gdzie – szermując hasłami wyzwolenia spod władzy magnatów sprzeciwiających się woli królewskiej – przejął władzę z rąk atamana koszowego i stanął na czele powstania jako hetman kozacki.

Zobacz też

Przypisy

  1. Na Ukrainie prawobrzeżnej został faktycznie zlikwidowany w trakcie najazdu tureckiego na Rzeczpospolitą i wojny turecko-polskiej ( 1672 - 1698 ).

Literatura


Inne hasła zawierające informacje o "Hetmańszczyzna":

Czernihów ...

Ukraina Lewobrzeżna ...

Ugoda perejasławska ...

Hetmańszczyzna ГетьманщинаHetmańszczyzna ← 1649-1764 → Flaga HetmańszczyznyGodło HetmańszczyznyFlaga HetmańszczyznyGodło HetmańszczyznyPołożenie HetmańszczyznyJęzyk używany ruski , polski Stolica Czehryń Ustrój polityczny republika wojskowa Liczba ludności  (1762) • całkowita  •  gęstość zaludnienia 1,027,928osób/km²To ...

Wojna o Księstwo Halicko-Włodzimierskie w latach 1340-1392 ...

Herb Ukrainy ...

Podbój Rusi przez Mongołów ...

Rozbicie dzielnicowe Rusi ...

Chrzest Rusi ...

Narodziny Rusi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hetmańszczyzna":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie