Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Józef Glemp

Józef Glemp

Józef Glemp
kardynał prezbiter
Józef Glemp
Caritati in Iustitia
Przez sprawiedliwość ku miłości[1]
Kraj działania   Polska
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1929
Inowrocław
arcybiskup warszawski
Okres sprawowania1981–2006
prymas Polski
Okres sprawowania 7 lipca 1981 - 18 grudnia 2009
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 25 maja 1956
Nominacja biskupia 4 marca 1979
biskup warmiński
Sakra biskupia 21 kwietnia 1979
Kreacja kardynalska 2 lutego 1983
przez Jana Pawła II
Kościół tytularny św. Marii na Zatybrzu
Odznaczenia
Order Orła Białego
Komandoria Missio Reconciliationis
Sukcesja apostolska
Data konsekracji21 kwietnia 1979
Miejscowość Gniezno
Miejsce archikatedra gnieźnieńska
Konsekrator Stefan Wyszyński
Współkonsekratorzy Franciszek Macharski
Jan Obłąk
Kościół tytularny Bazylika NMP na Zatybrzu w Rzymie

Józef Glemp (ur. 18 grudnia 1929 w Inowrocławiu ) – duchowny katolicki, arcybiskup senior warszawski , prymas senior Polski, kardynał prezbiter .

Spis treści

Biografia

Syn Kazimierza Glempa i Salomei z Kośmickich urodzony i ochrzczony tego samego dnia, wychowywany w Rycerzewie . Przed wybuchem II wojny światowej ukończył 4 klasy szkoły powszechnej w Kościelcu Kujawskim . W latach 1939 - 1945 robotnik przymusowy w niemieckim gospodarstwie rolnym. W latach marzec 1945 - 1950 uczeń Gimnazjum i Liceum w Inowrocławiu . Po maturze ukończył 2-letnie studia filozoficzne w PWSD w Gnieźnie i 4-letnie teologiczne w ASD w Poznaniu .

25 maja 1956 otrzymał święcenia kapłańskie w Gnieźnie . W latach 1967 - 1979 osobisty sekretarz Stefana kardynała Wyszyńskiego , prymasa Polski. 4 marca 1979 mianowany biskupem diecezjalnym warmińskim . 21 kwietnia 1979 otrzymał święcenia biskupie w Archikatedrze Gnieźnieńskiej . 7 lipca 1981 mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim , a 12 września 1981 prymasem Polski . W latach 1981- 2004 przewodniczący KEP . 2 lutego 1983 kreowany kardynałem w Rzymie . Od 25 marca 1992 metropolita warszawski (po rozwiązaniu unii personalnej metropolii gnieźnieńskiej i warszawskiej) i prymas Polski. W latach 1992-2009 kustosz relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie.

W 2004 osiągnął wiek emerytalny 75 lat. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego[2] złożył dymisję z urzędu metropolity warszawskiego, jednak Jan Paweł II przedłużył mu pełnienie tej funkcji do lipca 2006 .

Dopiero 6 grudnia 2006 , na skutek dwukrotnego fiaska procedury wyboru następcy abp Stanisław Wielgus został ogłoszony metropolitą warszawskim przez Benedykta XVI i objął urząd 5 stycznia 2007 , jednak 7 stycznia po przyjęciu przez Benedykta XVI rezygnacji abpa Stanisława Wielgusa z funkcji metropolity warszawskiego mianowany administratorem apostolskim archidiecezji warszawskiej, stając ponownie na jej czele.

Podczas homilii wygłoszonej w czasie mszy, bezpośrednio po rezygnacji abpa Wielgusa, kard. Glemp ostro potępił negatywne stanowisko wielu różnych środowisk wobec arcybiskupa, stanowczo krytykując też postępowanie IPN .

9 czerwca 2007 zrezygnował z funkcji ordynariusza wiernych obrządków: ormiańskiego i bizantyjsko-słowiańskiego w Polsce, przekazując funkcję abpowi Kazimierzowi Nyczowi i bpowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu .

18 grudnia 2009 ukończył 80 lat i tym samym stracił prawo wybierania papieża w konklawe . Tego samego dnia, zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI zakończył 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski.

Jego następcą został abp Henryk Muszyński . Od tej chwili tytuł prymasa powrócił do gnieźnieńskiej stolicy biskupiej, z którą jest historycznie związany. Od tego czasu przysługuje mu dożywotni tytuł prymasa seniora.

Odznaczony m.in. Missio Reconciliationis oraz Orderem Orła Białego , który otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego .

Krytyka

Kontrowersje oraz krytykę ze strony prasy (m.in. Trybuny i Tygodnika Powszechnego [3]) i wiernych wzbudziło zachowanie kardynała Glempa po śmierci Jana Pawła II. Przebywał wówczas z wizytą duszpasterską wśród Polonii w Argentynie[4], jednak na wieść o śmierci nie przerwał wizyty i nie wrócił natychmiast do Polski lub Watykanu. Naprędce przeprowadzone badanie opinii publicznej pokazało, że 79 procent ankietowanych popierało szybki powrót prymasa[5]. Sam kardynał podkreślał, że wypełniał w Argentynie obowiązki zlecone mu przez papieża, ten zaś kazał mu opiekować się Polonią za granicą. Krytykę prasową Glemp odrzucił słowami: żaden dziennikarz "lichego pisma" nie będzie mi narzucał swoich poglądów[6]. Później, podczas narodowej mszy żałobnej na pl. Piłsudskiego w Warszawie dziękował Bogu, że śmierć Jana Pawła II mógł przeżyć wśród rodaków za granicą, bo oni kochają Polskę wielką miłością.

Świątynia Opatrzności Bożej

Kard. Józef Glemp jest inicjatorem powrotu do idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W wywiadzie udzielonym Katolickiej Agencji Informacyjnej 27 lutego 2006 na pytanie, czy Kościół powinien być wspierany w budowie świątyni przez samorząd czy państwo, odpowiedział: Przepis, który nie pozwala państwu wspomóc budowy Świątyni Opatrzności Bożej, jest dziwny. Budżet państwa składa się m.in. ze środków wypracowanych przez obywateli, którzy w ponad 90% są katolikami. [7]

Tytuły

Zobacz też

Przypisy

  1. Zob. J. Glemp, „A wołanie moje niech do Ciebie przyjdzie”: wybór homilii i przemówień 1981-1987, Warszawa: Wydaw. Archidiecezji Warszawskiej, 1988, s. 40. Warto tu przytoczyć wyjaśnienie prymasa: „W moim biskupim zawołaniu umieściłem słowa: Caritati in Iustitia, co tłumaczę: »Przez sprawiedliwość ku miłości«. Dwie wielkie jakby przeciwstawne wartości: sprawiedliwość i miłość. Sprawiedliwość – to miara tego, co słuszne, co się komu należy, co jest wyrażone prawem. Miłość zaś – to bezmiar, to nieoglądanie się na słuszność, to ofiarne dawanie siebie, to służba. Jeśli przejście od sprawiedliwości do miłości dokonało się w Chrystusie, owszem, w Chrystusie wypełnia się sprawiedliwość przez miłość na krzyżu, to i kościół powinien te wartości urzeczywistniać, a więc jest to zadanie i biskupów, i kapłanów, i wszystkich wiernych”.
  2. w myśl kan. 401 $ 1 KPK
  3. Adam Boniecki, Nie muszę rozumieć , Tygodnik Powszechny, 2005-04-05
  4. Jako prymas Polski jest też zwierzchnikiem religijnym Polonii
  5. por. np. Hanna Wieczorek, Kardynał Józef Glemp przeszedł na emeryturę Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2006-08-05
  6. por. notatka Informacyjnej Agencji Radiowej, np. [1]
  7. Wywiad dla Katolickiej Agencji Informacyjnej z 27 lutego 2006
  8. Santa Maria in Trastevere
  9. M.P. z 2010 r. Nr 29, poz. 402

Linki zewnętrzne


Poprzednik
Józef Drzazga
Biskup Warmiński
1979 - 1981
Następca
Jan Obłąk
Poprzednik
Stefan Wyszyński
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
1981 - 1992
Następca
Henryk Muszyński
Poprzednik
Stefan Wyszyński
Arcybiskup Metropolita Warszawski
1981 - 2006
Następca
Stanisław Wielgus
Poprzednik
Stefan Wyszyński
Prymas Polski
1981 - 2009
Następca
Henryk Muszyński
Poprzednik
Stefan Wyszyński
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
1981 - 2004
Następca
Józef Michalik
Poprzednik
Stefan Wyszyński
Ordynariusz wiernych
Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego w Polsce

1981 - 2007
Następca
Kazimierz Nycz
Poprzednik
Stefan Wyszyński
Ordynariusz wiernych
Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Polsce

1981 - 2007
Następca
Zbigniew Kiernikowski
(delegat apostolski)
Poprzednik
Stefan Wyszyński
Ordynariusz wiernych Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego w Polsce
1981-1991
Następca
Jan Martyniak
( ordynariusz eparchii przemyskiej )
Poprzednik
Wielki Przeor
Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego w Polsce

1995 -nadal
Następca
---


Inne hasła zawierające informacje o "Józef Glemp":

Adwentyzm ...

Tampere ...

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1749 ...

1884 ...

Karl Philipp Schwarzenberg ...

Klemens Maria Hofbauer ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Józef Glemp":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie