Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

kordoba

kordoba (hiszp. Córdoba, wcześniejsza polska pisownia Kordoba) – miasto w płd. Hiszpanii, nad rzeką Gwadalkiwir, 321 164 mieszkańców (2005). Stolica prowincji Kordowa, w regionie Andaluzja. Ośrodek przemysłowy, naukowy oraz turystyczny o znaczeniu światowym.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Córdoba.

Historia

  • Pierwotnie osada iberyjska.
  • W III w. p.n.e. pod panowaniem kartagińskim.
  • Od ok. 200 r. p.n.e. kolonia rzymska, stolica prowincji Hispania Ulterior.
  • Za czasów Oktawiana Augusta jako Corduba była stolicą prowincji Betyka. Urodzili się tutaj wielcy rzymscy poeci i filozofowie – Lukan, Seneka Starszy i Młodszy.
  • Od 544 r. n.e. pod panowaniem Bizancjum.
  • W 572 r. zdobyta przez Wizygotów, siedziba biskupstwa.
  • W 711 r. zdobyta przez Arabów.
  • Od 719 r. siedziba arabskich gubernatorów.
  • Od 756 stolica niezależnego emiratu utworzonego przez Abd ar-Rahmana I, ostatniego potomka Omajjadów, który uciekł w czasie przewrotu z Bagdadu. Za jego panowania i jego następców z dynastii Omajjadów rozpoczął się okres intensywnego budownictwa i wielkiego rozkwitu miasta. W 929 r. Abd ar-Rahman III ogłosił Al-Andalus (mauretańską Hiszpanię) osobnym kalifatem, niezależnym od Bagdadu. Za jego czasów Kordowa była największym miastem w basenie Morza Śródziemnego, ważnym ośrodkiem nauki, kultury i sztuki. Miasto liczyło od 800 tys. do 1 mln mieszkańców, miało ponad 300 meczetów, 300 publicznych łaźni, 50 szpitali, 20 publicznych bibliotek, 80 szkół i 17 wyższych uczelni. Biblioteka Al-Hakama posiadała ok. 400 000 tomów. Okres ten charakteryzowało pokojowe współistnienie i wzajemna tolerancja trzech cywilizacji – islamu, chrześcijaństwa i judaizmu.
  • Czas świetności Kordowy trwał do śmierci Al-Mansura w 1002 r., później nastąpił okres walk o władzę i powolny upadek metropolii a w 1031 r. rozpad kalifatu Kordowy. Kordowa została stolicą jednego z 30 niewielkich państewek zwanych taifas, z których największymi były Sewilla i Saragossa.
  • W XII w. władza przypadła dogmatycznym Almohadom, czasy tolerancji zakończyły się. Rozpoczęły się prześladowania, których ofiarą padli dwaj wielcy synowie Kordowy: Awerroes (1126-1198), arabski filozof i komentator dzieł Arystotelesa oraz Majmonides (1135-1204), żydowski teolog i filozof.
  • W 1236 r. miasto zajęli chrześcijanie pod wodzą Ferdynanda III Kastylijskiego. Kordowa awansowała do rangi ośrodka handlu suknem i jedwabiem; jednak po okresie rozwoju gospodarczego, od końca XVI w. nastąpił zastój. Spowodowały go: wypędzenie ludności arabskiej i żydowskiej, epidemie i powstania.
  • W 1808 r. zdobyta przez Francuzów w okresie wojen napoleońskich.
  • Podczas hiszpańskiej wojny domowej 1936–39 opanowana przez siły frankistowskie.
  • Uprzemysłowienie miasta od lat pięćdziesiątych XX w.


Inne hasła zawierające informacje o "kordoba":

Fez ...

Gwadalkiwir ...

Władcy Kastylii ...

Almería przez Abd ar-Rahmana III (powstanie fortecy Alcazaba);W XI w. po rozpadzie kalifatu kordobańskiego stolica emiratu Taifa ;W XIII w. wchłonięta przez Emirat Grenady ;W 1489 zdobyta ...

I bitwa pod Dyrrachium ...

Europejska Stolica Kultury ...

Bitwa pod Akcjum ...

Bitwa pod Filippi ...

Bitwa pod Farsalos ...

Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO w Europie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "kordoba":

012. Islam (plansza 10) ...

205 Charakterystyka polityki państw totalitarnych. Geneza II Wojny Światowej (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie