Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Eksploracja zabytków ruchomych

Eksploracja zabytków ruchomych

Eksploracja zabytków ruchomych - w trakcie prowadzenia eksploracji stanowiska archeologicznego badacz może natrafić na zabytki ruchome. Przedmioty te powinny być odkrywane wraz z warstwą w której zalegają. Niedopuszczalne jest wyciąganie zabytków kiedy jeszcze znajdują się w ziemi ponieważ może się okazać, że przedmiot zalega w niższej warstwie niż ta widoczna w danej chwili.

Odkrywane w czasie prac wykopaliskowych zabytki ruchome dzielą się na :

  • zabytki wydzielone - które dokumentowane są bezpośrednio w miejscu znalezienia (dokumentacja rysunkowa, fotograficzna, szczegółowa lokalizacja).
  • zabytki masowe - pochodzące z tej samej warstwy, znajdowane w dużych ilościach (kości zwierzęce, fragmenty polepy, skorupy). Zbierane są razem i dokumentowane w obrębie jednostek podziału powierzchni wykopu lub danego obiektu. Nie jest możliwa w przyszłości dokładna lokalizacja zabytków. Nie jest to jednak konieczne w przypadku zabytków występujących masowo.

Drobne zabytki mogą zostać przeoczone przez badaczy i znaleźć się na hałdzie . Można tego uniknąć przesiewając wyeksplorowaną ziemię przez sito. Nie jest możliwa dokładna lokalizacja zabytków, ale przynajmniej można określić ją w przybliżeniu i przypisać zabytki do konkretnej warstwy oraz obiektu. Sama czynność przesiewania wymaga zaangażowania dodatkowych sił i dlatego nie zawsze ma to miejsce.

Zabytki zbierane są do specjalnie przygotowanych pojemników / pudełek / wiaderek / kuwet. Każda powierzchnia na której prowadzone są badania ma przypisany, odpowiednio oznaczony pojemnik przeznaczony na zabytki. Metryczka pojemnika zawiera informacje o numerze warstwy, dane lokalizacyjne, datę, opis zawartości. Każdy wydzielony zabytek posiada swoją własną metryczkę. Metryczki pozwolą w przyszłości w trakcie analizy danych na korelację zabytków z warstwami archeologicznymi.

Zobacz też

Bibliografia

  • Dorota Ławecka "Wstęp do archeologii", Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Kraków 2003


Inne hasła zawierające informacje o "Eksploracja zabytków ruchomych":

Brescia ...

Tampere ...

Klasztor w Pożajściu ...

Wittenberga ...

Kopiec Kościuszki ...

Mantua ...

Kowary ...

Przesieka (województwo dolnośląskie) ...

Archeologia ...

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Eksploracja zabytków ruchomych":

001. Początki cywilizacji (plansza 11) ...

20. Samorząd terytorialny w Polsce (plansza 14) ...

205. Krainy geograficzne Polski. Niziny Środkowopolskie (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie