Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Aszur (miasto)

Aszur (miasto)

Na mapach: 35°27'24″N 43°15'45″E / 35.45667, 43.2625

Mapa Bliskiego Wschodu z zaznaczonym położeniem miasta Aszur (Assur) i innych stanowisk archeologicznych związanych z Asyrią
stolice Asyrii

Aszur – Kar-Tukulti-Ninurta  – Kalchu  – Dur-Szarrukin  – Niniwa

Aszur (Qal'at aš-Šarqat)a
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Kraj  Irak
Typkulturowe
Spełniane kryterium III, IV
Charakterystyka# 1130
Regionb Azja
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę2003
na 27. sesji
Obiekt zagrożony2003-
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Plan podwójnej świątyni bogów Anu i Adada w Aszur

Aszur ( akad .

- aš-šurki ) - starożytne miasto w północnej Mezopotamii , leżące nad Tygrysem ; w III i II tysiącleciu p.n.e. główne miasto i stolica Asyrii , święte miasto boga Aszura ; obecnie stanowisko archeologiczne Qal'at aš-Šarqat na terenie Iraku .

Spis treści

Miasto

Aszur wybudowane zostało na skalistym cyplu, utworzonym ptzez rzekę Tygrys i jeden z kanałów nawadniających. Tygrys wyznaczał wschodnią, a kanał północną granicę miasta. Od zachodu i południa otaczały miasto mury miejskie. Aszur obejmowało powierzchnię ok. 80 ha[1]. Składało się ze "Starego Miasta" ( akad . libbi Ali, tłum. "serce/wnętrze miasta"), mieszczącego dzielnicę świątynno-pałacową i dzielnicę mieszkalną, oraz z "Nowego Miasta" ( akad . alu eššu, tłum. "nowe miasto"), mieszczącego dzielnicę handlową.

"Stare Miasto" ( akad . libbi Ali)

"Stare Miasto" obejmowało obszar ok. 50 ha. To tu znajdowały się dzielnica pałacowo-świątynna i dzielnica mieszkalna. Pierwsza z nich zajmowała północną część "Starego Miasta". Osobliwością tej dzielnicy było jej "wtopienie" w strukturę miasta. W Aszur - w przeciwieństwie do innych stolic asyryjskich, takich jak Kalchu , Niniwa czy Dur-Szarrukin - nie powstała nigdy odrębna cytadela, odcięta murami od pozostałej zabudowy. Część świątyń - Isztar, Sina i Szamasza - przylegała do domów prywatnych, zaś pałace dostępne były bezpośrednio "z ulicy", choć wiemy, że dostęp do nich był ściśle określony. "Stare Miasto" otoczone było wewnętrznym murem, wzniesionym za czasów Salmanasara III w IX w. p.n.e.

"Nowe Miasto" ( akad . alu eššu)

"Nowe Miasto" obejmowało obszar ok. 30 ha. Początkowo stanowiło ono południowe przedmieście Aszur. W obręb miasta weszło w XVI w. p.n.e., gdy król asyryjski Puzur-Aszur III rozkazał otoczyć je murami. W "Nowym Mieście" znajdowało się nabrzeże portowe ( akad . karum) i magazyny kupców, co doprowadziło do powstania i rozwinięcia się tutaj dzielnicy handlowej.

Mury miejskie

Dostępu do miasta Aszur broniły dwa pasy umocnień: mur zewnętrzny (chroniący "Stare Miasto" i "Nowe Miasto") oraz mur wewnętrzny (chroniący "Stare Miasto"). Przed murem zewnętrznym znajdowała się dodatkowo potężna fosa o szerokości 20 metrów i głębokości 15 metrów. Do miasta wiodło kilkanaście bram, z których najważniejszą była Brama Tabira ("Brama Rękodzielników") - główna brama wiodąca na zachód.

Historia

Miasto założono na początku III tysiąclecia p.n.e. na skalistym wybrzeżu zachodniego brzegu Tygrysu . Zostało otoczone murami, tworzącymi trójkąt o bokach długosci 1 km. Rozbudowa nastąpiła około 1530 p.n.e., kiedy wzniesiono Nowe Miasto i włączono w pas umocnien Aszur. Około 1240 p.n.e. Tukultininurta I wzniósł Nowy Pałac oraz wzmocnił ufortyfikowanie miasta od strony lądu poprzez wykopanie fosy. Po śmierci Tukultininurty pałac został prawdopodobnie zniszczony i zabudowany dzielnicą mieszkaniową. Do miasta prowadziło kilkanaście bram ochranianych masywnymi wieżami. W 614 r. p.n.e. dawna stolica Asyrii została zdobyta i zburzona przez Medów .

W czasie wyprawy dziesięciu tysięcy czyli odwrotu Greków po bitwie pod Kunaksą z terenu Mezopotamii ruiny były widoczne, ponieważ wzmiankę o Aszur podaje Ksenofont w Anabazie .

W okresie partyjskim na miejscu Aszur istniała niewielka osada.

Badania

Prace archeologiczne na terenie pozostałości miasta Aszur prowadzone są od 1903 roku. W ich trakcie odkryto między innymi resztki starych murów miejskich, kompleksy pałacowe, świątynie bóstw: Aszura i Inany , podwójną świątynię bogów: Szamasza i Sina oraz wzniesiony przez króla Tukultininurtę I ziggurat .

Przypisy

  1. Franciszek M. Stępniowski, Bóg Aszur..., s. 52

Bibliografia

  • Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy , 2005, Wielka Historia Świata Tom 2 Stary i Nowy Świat od "rewolucji" neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 287-288, .
  • Franciszek M. Stępniowski, Bóg Aszur, miasto Aszur, kraj Aszur, [w:] "Archeologia Żywa" 1(24) 2003, s. 50-53

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Aszur (miasto)":

Dzień Zmarłych ...

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Tiumeń ...

Xiamen ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Aszur (miasto)":

008c. Grecja (plansza 12) ...

008c. Grecja (plansza 5) ...

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie