Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nowy Sad

Nowy Sad

Na mapach: 45°15'N 19°51'E / 45.25, 19.85

Nowy Sad
Herb
Flaga
Herb Nowego SaduFlaga Nowego Sadu
Państwo   Serbia
Okręg południowobacki
Burmistrz Igor Pavličić
Powierzchnia 129,4 km²
Położenie45° 15' N
19° 51' E
Wysokość80 m n.p.m.
Ludność (2002)
•  liczba ludności
•  gęstość

367 449[1]
428.2[1] os./km²
Nr kierunkowy +381 (0) 21
Kod pocztowy 21000
Tablice rejestracyjne NS
Miasta partnerskie * Dortmund , Niemcy
Położenie na mapie Serbii

Nowy Sad
Strona internetowa miasta

Nowy Sad ( serb. Novi Sad, Нови Сад, węg. Újvidék, słow. Nový Sad, chorw. Novi Sad, rum. Novi Sad, niem. Neusatz (an der Donau), łac . Neoplanta) – miasto w północnej Serbii . Stolica okręgu autonomicznego Wojwodina , ważne centrum gospodarcze i kulturalne. Położony nad Dunajem , u wylotu kanału Dunaj- Cisa -Dunaj (kanał DTD).

Przez Serbów Nowy Sad jest często nazywany Serbskimi Atenami (Srpska Atina).

Spis treści

Historia

Założony w końcu XVII wieku jako osiedle związane z budową twierdzy Petrovaradin , swoją nazwę obecną otrzymał 1 lutego 1748 , kiedy mieszkańcy kupili na dworze w Wiedniu status wolnego miasta królewskiego za kwotę 95 tysięcy forintów . Już pod koniec XVIII wieku posiadał browar, fabrykę jedwabiu i zakład tytoniowy. Od 1826 działa w nim nieprzerwanie "Matica Srpska" instytucja edukacyjna z gazetą o najdłuższym stażu w Europie.

W 1849 Nowy Sad był po raz pierwszy bombardowany i ocalało tylko 808 budynków z 2812. W 1892 miała miejsce epidemia cholery wywołana złą jakością wody pitnej. W okresie po II wojnie światowej teren miasta uległ znacznemu powiększeniu w tym poprzez zasypanie bagnistych terenów otaczających przez wieki twierdzę. W 1999 bombardowania NATO zniszczyły wszystkie trzy mosty i główne wodociągi przeprowadzone pod nimi.

Charakterystyka

Miasto jest wielokulturowe – poza Serbami zamieszkują je Węgrzy i Rusini ; działa też wielojęzyczne radio. Uniwersytet w Nowym Sadzie ma ponad 43 000 studentów, a wykłady są umożliwione i w językach obcych[2]. W Nowym Sadzie działają szkoły języka serbskiego dla cudzoziemców, zarówno uniwersyteckie, jak i samodzielne (Azbukum). W zachowanej do dnia dzisiejszego synagodze odbywają się koncerty filharmoniczne.

Obecnie jest to bardzo szybko rozwijające się miasto, powstaje wiele nowych budynków, odbudowano także zniszczone w 1999 mosty, wzmaga się ruch turystyczny.

W pobliżu Nowego Sadu znajduje się niskie pasmo górskie Fruška gora , na którego terenie założono park narodowy. Na teren parku można dojechać autobusami podmiejskimi. Od ponad 20 lat w każdą niedzielę organizowany jest maraton górski. Impreza jest organizowana przez towarzystwo górskie "Żelezničar" dla miłośników turystyki górskiej.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Nowy Sad .

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Statistike iz opštih podataka ( serb. ). JP Informatika. [dostęp 2009-06-25]. Petrovaradin (16658) i Sremska Kamenica (12550) zaliczone do populacji miasta
  2. Univerzitet u Novom Sadu

Linki zewnętrzne

Panorama Nowego Sadu


Inne hasła zawierające informacje o "Nowy Sad":

Terabajt ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

I wiek ...

Uznam ...

Meczet w Kownie ...

XVI wiek ...

Astrolabium ...

Augustinas Voldemaras ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nowy Sad":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 6) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie