Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Parytet siły nabywczej

Parytet siły nabywczej

W ekonomii parytet siły nabywczej (ang. purchasing-power parity, PPP) – PPP opiera się na teorii jednej ceny , która mówi, że za określoną liczbę jednostek danej waluty można kupić w każdym kraju w tym samym czasie dokładnie tyle samo dóbr . Jeśli np. 1 kg ziemniaków byłby tańszy w Polsce niż w Niemczech, to bardziej opłacałoby się kupować ziemniaki w Polsce i sprzedawać je w Niemczech. To powodowałoby wzrost popytu w Polsce (a zatem i wzrost ceny ziemniaków w Polsce) i wzrost podaży w Niemczech (a zatem spadek ceny w Niemczech), co w konsekwencji prowadziłoby do wyrównania się cen, zgodnie z teorią jednej ceny. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy spełnione są założenia teorii jednej ceny, m.in. brak barier między poszczególnymi rynkami , dobra powinny być doskonałymi substytutami i powinny być doskonale mobilne.

Parytet siły nabywczej pozwala na rozwiązanie problemu dokonywania porównań międzynarodowych PKB . Polega na dokonaniu przeliczenia kursu waluty według siły nabywczej . Kurs waluty może się różnić od parytetu . Mają na to wpływ takie elementy jak:

  • różne ceny towarów i usług w porównywanych krajach,
  • różny stopień pomocy publicznej i jej zakres.

Zasadniczą sprawą jest zebranie danych o cenach z zagregowanej listy towarów, która zawiera towary porównywalne i reprezentatywne dla analizowanych krajów. Parytet siły nabywczej jest właściwszym wskaźnikiem od kursu walutowego, gdyż uwzględnia siłę nabywczą.


Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Parytet siły nabywczej":

Mieszko II Lambert ...

Oddychanie komórkowe ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Akcja (prawo) ...

Nowa Anglia ...

Rekatolicyzacja ...

Związek organiczny ...

Restauracja Stuartów ...

Orlęta Lwowskie ...

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Parytet siły nabywczej":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 20) ...

Idealny rycerz - Roland (plansza 10) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie