Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Riazań

Riazań - (ros.: Ряза́нь) – miasto obwodowe w Rosji nad rzeką Oką położone 196 km na południowy wschód od Moskwy. W 2002 jego populacja wynosiła 521,560 mieszkańców.

Historia Riazania sięga XI wieku. Udokumentowane jest, iż w 1095 ruscy osadnicy założyli tu Kreml aby wspomóc swoją ekspansję na te tereny. W 1237 zostaje zniszczony przez Tatarów. W XIII w. biskupstwo riazańskie przeniesiono do odległego o ok. 50 km na północ Perejasławia Riazańskiego, który znajdował się na miejscu obecnego Riazania ( stary Riazań stracił na znaczeniu). Perejasław Riazański w XIV w. był stolicą księstwa riazańskiego; wielokrotnie był niszczony przez najazdy wojsk moskiewskich (1371) i tatarskich (1372, 1378), a w 1521 został przyłączony do księstwa moskiewskiego. Obecna nazwa miasta pochodzi od 1778.

22 września 1999 roku miastem oraz całą rosyjską opinią publiczną wstrząsnęła nieudana próba zamachu bombowego na dom przy ulicy Nowosiołow 14/16, sprowokowana przez Federacyjną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Wieczorem rzeczonego dnia Aleksiej Kartofielnikow zatelefonował na milicję i poinformował, że trójka podejrzanych ludzi, w samochodzie z zaklejoną tablicą rejestracyjną, kręci się w pobliżu zejścia do piwnicy bloku mieszkalnego przy ulicy Nowosiołowa. Kiedy (po ponad półgodzinie) milicjanci zjawili się w rzeczonej piwnicy odkryli trzy pięćdziesięciokilogramowe worki z napisem "cukier". Jeden z milicjantów, zaintrygowany odkryciem, rozciął jeden z worków. W środku zauważyli urządzenie detonujące. Ostatecznie okazało się, że worek nie zawiera cukru, tylko heksogen. Ogólnokrajowa opinia publiczna została poinformowana o "udaremnieniu zamachu terrorystycznego". Dwa dni później, to jest 24 września, gdy riazański oddział FSB trafił na trop zamachowców, który powiódł go do siedziby głównej FSB w Moskwie. Tego samego dnia dyrektor FSB poinformował, że w Riazaniu odbyły się ćwiczenia mające ocenić współdziałanie między służbami specjalnymi a służbami publicznymi. Wydarzenie to sprowokowało wybuch II wojny czeczeńskiej.

Polacy w Riazaniu

W 1943 z rozkazu gen. Berlinga utworzono tu szkołę oficerską. To właśnie w Riazaniu rozpoczęło się formowanie pierwszej jednostki polskich ludowych sił Zbrojnych: I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W sumie Centralną Szkołę Podchorążych i Oficerską Szkołę Piechoty I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR opuściło 2 tys. polskich oficerów.

W latach 1944-1947 w pobliskim Diagilewie internowano kilka tys. żołnierzy AK z Wileńszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Lwowa; w czerwcu i lipcu 1947 większość internowanych wywieziono, m.in. do obozu w Griazowcu, po czym zwolniono do kraju.


Inne hasła zawierające informacje o "Riazań":

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

Wasyl III Rurykowicz ...

Nikołaj Spiridonow ...

Michaił Filimonow ...

Wasilij Czernyszow ...

Obwód riazański ...

Podbój Rusi przez Mongołów ...

Historia Rosji ...

Aleksander Sołżenicyn ...

Timur Chromy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Riazań":

032 Najazdy mongolskie w XIII w. (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie