Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Strzelanina w Magdalence

Strzelanina w Magdalence

Strzelanina w Magdalence – akcja policyjna w Magdalence ( województwo mazowieckie ), w wyniku której zginęło dwóch antyterrorystów i dwóch napastników, a siedemnastu policjantów zostało rannych. Akcja została przeprowadzona w nocy z 5 marca na 6 marca 2003 . Jej celem było zatrzymanie zaliczanych do najgroźniejszych przestępców w Polsce - Roberta Cieślaka i Białorusina Igora Pikusa, członków tzw. gangu "Mutantów" z podwarszawskiego Piastowa .

Spis treści

Gang Mutantów

Grupa ta miała związek z zabójstwem policjanta w Parolach w marcu 2002 r. i przynajmniej kilkunastoma innymi morderstwami osób powiązanych z działalnością grup przestępczych jak i członków gangu pruszkowskiego, mokotowskiego, piaseczyńskiego i wołomińskiego na Mazowszu. W trakcie próby zatrzymania poszczególnych członków gangu zginęło kilka osób, w tym członek gangu, były warszawski antyterrorysta używający pseudonimu "Fragles". Jedna z najgłośniejszych mafijnych egzekucji dokonana została przez "Mutantów" w szpitalu MSWiA w Warszawie, gdzie zamachowiec przebrał się za księdza. Inne zabójstwa dokonane zostały przez "Mutantów" w Pruszkowie, Walendowie pod Nadarzynem, Warszawie i okolicach podstołecznego Piastowa.

Grupa piastowska, zwana też gangiem "Mutantów", zrzeszająca czołowych stołecznych zawodowych morderców i złodziei samochodów, do której należeli Igor Pikus (znany także jako Aleksander Wołodin) i Robert Cieślak, próbowała przejąć wpływy grup przestępczych z Pruszkowa, Raszyna, Janek, Ożarowa Mazowieckiego, Wołomina, Ząbek, Marek, Wyszkowa, Góry Kalwarii i poszczególnych dzielnic Warszawy. Efektem działalności gangu z Piastowa była także śmierć trzech funkcjonariuszy Policji i trwały uszczerbek na zdrowiu kilkunastu innych adeptów wydziałów realizacyjnych AT stołecznej Policji.

Przebieg akcji

Białorusin Igor Pikus vel Aleksander Wołodin i Robert Cieślak używający pseudonimu "Cieluś" za pomocą fugasów , min, granatów i innych ładunków wybuchowych zaminowali ogród przy domu w Magdalence przy ul. Środkowej, w którym się ukrywali. Podczas akcji w nocy z 5 marca na 6 marca 2003 gdy funkcjonariusze o godz. 00:44:24 weszli do domu ładunki wybuchowe eksplodowały, zabijając jednego z komandosów na miejscu. Przestępcy praktycznie cały czas prowadzili ostrzał z 28 jednostek broni, w tym krótkiej, długiej, automatycznej i maszynowej. Poległo dwóch funkcjonariuszy: podkom. Dariusz Marciniak i nadkom. Marian Szczucki. 17 innych funkcjonariuszy zostało rannych[1]. Na skutek wymiany ognia budynek częściowo się zawalił, spłonął, a obaj przestępcy zginęli. Jeden wysadzając się granatem, a drugi zastrzelony przez jednego z komandosów. Kilku policjantów po akcji w Magdalence w wyniku szoku rozstało się na zawsze ze służbą w formacjach policyjnych[2].

Procesy

Pierwszy proces

Od października 2005 r. trwał proces trzech policjantów, którzy zostali oskarżeni o niedopełnienie obowiązków przy planowaniu i przeprowadzeniu akcji oraz nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia antyterrorystów. Akt oskarżenia obejmował naczelnika wydziału ds. walki z terrorem kryminalnym KSP Grażynę Biskupską, dowódcę pododdziału antyterrorystycznego KGP Kubę Jałoszyńskiego , oraz zastępcę komendanta stołecznego Jana P. Żadnemu z członków piastowskiego gangu "Mutantów" po dziś dzień (2008 r.) nie udało się udowodnić zabójstwa żadnego z policjantów.

Szczegóły sprawy sąd utajnił. Wśród najczęściej wymienianych przez media zarzutów był brak odpowiedniego rozpoznania, brak policyjnych strzelców wyborowych , brak czekającej karetki pogotowia . W procesie przesłuchano ponad 100 osób. W czerwcu 2006 sąd okręgowy , uniewinnił troje oskarżonych przełożonych policjantów.

W rezultacie strzelaniny w Magdalence policyjne oddziały antyterrorystyczne zmieniły taktykę oraz otrzymały nowe uzbrojenie, m.in. samochody pancerne AMZ Dzik .

5 kwietnia 2007 r. sąd apelacyjny zdecydował, że przesłucha dwóch świadków – funkcjonariuszy oddziału antyterrorystycznego. 6 czerwca 2007 r. sąd apelacyjny uchylił wyrok sądu okręgowego uniewinniający troje policjantów. Sprawa będzie ponownie rozpatrzona.

Drugi proces

W drugim procesie na ławie oskarżonych zasiedli ponownie dowódcy: (mł. insp. Grażyna Biskupska; obecnie naczelnik w CBŚ ), mł. insp. Kuba Jałoszyński ; obecnie dziś dr hab. nauk wojskowych, wykładowca w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie ) oraz insp. Jan P., który nie wyraził zgody na ujawnienie personaliów; obecnie na emeryturze. Prokuratura zarzuciła im niedopełnienie obowiązków, a przez to narażenie członków grupy szturmowej na niebezpieczeństwo i śmierć oraz zażądał dla nich dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Obrońcy oskarżonych wnioskowali o uniewinnienie . Proces zakończył się 23 lipca 2010 [1]. W wyroku z dnia 28 lipca 2010 Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił troje policjantów oskarżonych o niedopełnienie obowiązków podczas akcji[3].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Historia BOA ( pol. ). policyja.pl. [dostęp 2010-08-21].
  2. Discovery Channel: Elitarne Służby Specjalne: Polska ( pol. ). /www.teleman.pl. [dostęp 2009-03-18].
  3. Wyrok ws. akcji w Magdalence: oskarżeni policjanci niewinni ( pol. ). policyjni.gazeta.pl. [dostęp 2010-07-28].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Strzelanina w Magdalence":

1988 ...

Tadeusz Mazowiecki ...

Lumpenliberalizm ...

1989 ...

2003 ...

Konin ...

Żory ...

1997 ...

Pawiak ...

Obcy - decydujące starcie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Strzelanina w Magdalence":

231 Upadek komunizmu w Polsce. Początki III RP (plansza 7) ...

231 Upadek komunizmu w Polsce. Początki III RP (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie