Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni Poznańskich

Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni Poznańskich

Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A. (Dalkia Poznań-ZEC S.A.) - spółka akcyjna w branży energetycznej, powstała 4 czerwca 2004 roku w wyniku prywatyzacji konsorcjum Dalkia Termika S.A. i Poznańskiej Energetyki Cieplnej S.A. W skład firmy wszedł także Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A., powstały w 1993 z przekształcenia Zespołu Elektrociepłowni Poznań (powstały w 1975 z połączenia Elektrociepłowni Garbary (EC-I) ze znajdującą się w stadium budowy Elektrociepłownią Karolin (EC-II).

Spis treści

Elektrociepłownia Poznań Garbary EC-I

Pierwsza elektrownia w Poznaniu uruchomiona została w 1904 przy ul. Grobla, lecz już wkrótce okazała się za mała na potrzeby miasta. Podjęto decyzję o budowie Elektrowni Garbary, uruchomionej w 1929 roku. Sukcesywnie rozbudowywana w okresie przed II wojną światową i po wojnie, w 1952 osiągnęła moc 65 MW. W 1959 rozpoczęły się dostawy pary technologicznej z elektrowni, a w 1965 zaczęła się przebudowa elektrowni na elektrociepłownię.

W 1967 do miejskiej sieci ciepłowniczej Poznania dostarczono po raz pierwszy energię cieplną w wodzie gorącej, a 1969 zakończyła się modernizacja wszystkich turbin kondensacyjnych na ciepłownicze. W związku ze wzrostem produkcji energii cieplnej kosztem energii elektrycznej powstała potrzeba budowy EC-II Karolin.

Dane techniczne

Dane techniczne na rok 2002:

  • moc cieplna: 165 MW
  • moc elektryczna: 0 MW
  • produkcja ciepła: 632 TJ
  • produkcja energii elektrycznej: 4954 MWh

Elektrociepłownia Poznań Karolin EC-II

Decyzję o budowie elektrowni podjęto w 1970 wobec coraz mniejszych możliwości rozbudowy EC-I Garbary. W 1975 miejska sieć ciepłownicza Poznania otrzymała pierwsze dostawy pary z EC-II z kotłów wodnych, w 1985 uruchomiono blok energetyczny nr 1 elektrociepłowni, składający się z dwóch kotłów BC-50 oraz turbozespołu 13UP65 umożliwiającego rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej. W 1991 w EC-II Karolin uruchomiono blok ciepłowniczy BC-100 (blok nr 2), a w grudniu 1998 roku blok ciepłowniczo-kondensacyjny BK-100 (blok nr 3).

Odbiorcą energii elektrycznej elektrociepłowni jest Grupa Energetyczna ENEA . Dostarcza ciepłą wodę mieszkańcom bloków oraz kamienic w części Poznania , Czerwonaka , Koziegłów i Swarzędza .

Na teren elektrociepłowni prowadzi bocznica kolejowej obwodnicy Poznania , po której wjeżdżają pociągi dostarczające paliwo: węgiel oraz mazut .

Dane techniczne

  • moc cieplna osiągana 843 MW
  • moc elektryczna osiągana 276 MW
  • ilość spalonego w ciągu roku węgla 825 tys. ton
  • wysokość komina 200 m

Komin

Charakterystyczny komin, o wysokości 200 metrów jest najwyższą budowlą w Poznaniu. Widoczny z daleka, zwłaszcza po zmroku za sprawą czerwonych świateł ostrzegawczych tzw. Oświetlenie Przeszkodowe dla samolotów zamontowanych w pięciu rzędach (z czego trzy rzędy od kilku lat mrugają). Na kominie zamontowane są anteny nadawcze kilku stacji radiowych.[1].

Stacje radiowe nadawane z nadajnika na kominie

Radio
Program Częstotliwość Moc nadajnika
Radio Złote Przeboje 88,40 MHz5 kW
Radio Eska 93,00 MHz10 kW
RMF MAXXX 93,50 MHz0,10 kW
Radio PiN 93,90 MHz0,10 kW
TOK FM 97,70 MHz0,15 kW
Radio Blue FM 103,40 MHz0,20 kW
Radio Roxy 105,40 MHz1 kW
Eska Rock 107,40 MHz1 kW

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni Poznańskich":

Pęcice ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Brno ...

Klasztor w Pożajściu ...

Wittenberga ...

Dzielnica miasta ...

Katarzyna Klich ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni Poznańskich":

02b Pojęcia podstawowe - część 2 (plansza 16) ...

02b Pojęcia podstawowe - część 2 (plansza 13) ...

33. Postępowanie administracyjne (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie