Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

wszawica

wszawica - (łac. pediculosis) – jest to choroba ludzi i zwierząt powodująca zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy. U ludzi wszawica dzieli się na głowową (pediculosis capillitii), odzieżową (pediculosis vestimenti) – obie wywoływane przez nieco różniące się ekotypy wszy ludzkiej i łonową (pediculosis pubis s. phitirasis) – wywoływaną przez wesz łonową.

Wszawica głowy to choroba pasożytnicza spowodowana zarażeniem się wszą ludzką. Wszy bytują na skórze owłosionej głowy. Choroba ta obecnie najczęściej występuje u przedszkolaków i młodzieży szkolnej, jak również u bezdomnych oraz u osób, które nie przestrzegają zasad higieny. Do zakażenia dochodzi w wyniku używania wspólnych nakryć głowy, szczotek oraz grzebieni i w wyniku kontaktów fizycznych. W okresie wszawicy występuje silny świąd skóry owłosionej głowy, a wszy w czasie ruchu są widoczne gołym okiem. Składają jaja zwane gnidami.

Wszawica odzieżowa jest dolegliwością głównie ludzi bezdomnych, a w normalnych warunkach występuje rzadko. Pojawia się w czasie klęsk żywiołowych i miejscach przeludnionych. Zarazić się można poprzez kontakt fizyczny z osobą już zarażoną lub przez nocleg w złych warunkach. Wesz nie bytuje na skórze. Żyje i rozmnaża się w odzieży oraz pościeli. Żywi się krwią (człowiek jest dla niej jedynie źródłem pokarmu). Wśród objawów wszawicy odzieżowej jest intensywny świąd skóry, a także pojawienie się na niej grudek, przeczosów, rzadko może prowadzić do posocznicy. W następstwie drapania dochodzi do pogrubienia i łuszczenia skóry. Częste są brunatne przebarwienia skóry i wtórne zakażenia ropne.

Zmiany we wszawicy odzieżowej najczęściej są ulokowane w okolicach, gdzie ciało pozostaje w bezpośrednim kontakcie z odzieżą, czyli głównie na ramionach, szyi, klatce piersiowej oraz wokół pośladków.

Osoba zarażona najczęściej powraca do zdrowa po kąpieli i zmianie odzieży na czystą. Stare ubranie należy wyprać i osuszyć ciepłym powietrzem. Wskazane jest także zdezynfekowanie ubrania zasypką do odzieży.

Wszawica łonowa jest zazwyczaj przenoszona drogą płciową, lecz możliwe jest także zarażenie się przez noszenie odzieży osoby zainfekowanej.

Głównym objawem jest silny świąd wzgórka łonowego, a sama wesz i jej jaja są widoczne w okolicy łonowej, a także sino-fiołkowe lub szarawe plamy, powstające wskutek hemolizy erytrocytów w miejscu ukłucia przez owady. Wesz może również rozprzestrzeniać się na inne części ciała, głównie kończyny dolne i zająć może także rzęsy, lecz nigdy nie zasiedli skóry owłosionej głowy.

W leczeniu wszawicy stosuje się preparaty zawierające permetrynę, w postaci szamponu lub kremu, nakładanych na włosy, preparaty zawierające lindan w postaci emulsji, żelu, szamponu lub proszku, preparaty zawierające 4-procentowy roztwór dimetikonu i cyklometikonu 5 do wcierania we włosy.

Wszawica koni czasami nazywana jest hematopinozą – powodowana jest przez wesz końską (Haematopinus asini). Efektem zarażenia pasożytami jest świąd. Zwierzęta ocierają się o przeszkody, ogryzają się wzajemnie. Czasem koń może być niespokojny.

Wszawica bydła powodowana jest przez wesz bydlęcą (Haematopinus eurysternus).

Wszawica świń – powodowana jest przez wesz świńską (Haematopinus suis). Głównym objawem chorobowym jest świąd, szczególnie nasilający się nocą. Zwierzęta ocierają się o przeszkody oraz ogryzają.

Rozpoznanie wszawicy opiera się na stwierdzeniu obecności pasożytów na skórze zwierzęcia lub gnid wszy przyklejonych do włosów. Należy jednak pamiętać że nie wyklucza to możliwości dodatkowego występowania świerzbu.


Inne hasła zawierające informacje o "wszawica":

Wszawica przez Pediculus humanus capitisB85.1Wszawica wywołana przez Pediculus humanus corporisB85.2Wszawica, nie określonaB85.3Wszawica łonowaB85.4Mieszana wszawicaWesz łonowa (Pthirus pubis) na rzęsach człowiekaWszawica ( łac. pediculosis) – choroba ludzi ...

Świąd na różnych częściach ciała, gdzie przyczyną mogą być:głowa: łupież , grzybica , wysuszenie skóry, wszawica dłonie: świerzb , infekcja grzybiczastopy: grzybica pochwa: drożdżyca, wysuszenie śluzówek, niski poziom hormonów podczas ...

Świerzb na nadgarstkach, pośladkach, w okolicach nosa. Rozpoznanie różnicowe świąd skóry na innym tle (pruritus) wszawica odzieżowa (pediculosis vestimenti) LeczenieZaleca się stosowanie kąpieli i zmianę bielizny. Bieliznę, ...

Choroby zakaźne także przez robaki (np. owsica ), pierwotniaki (np. malaria ) i małe stawonogi (np. wszawica ). Obecnie te choroby nazywane są chorobami pasożytniczymi .Choroba zakaźna, która może łatwo ...

Stutthof (KL) ...

Wesz ludzka ...

Wszy ...

Choroby przenoszone drogą płciową genitaliów , opryszczka wargowa WZW ( HBV , HCV ) kłykciny kończyste HTLV 1 i 2 Choroby grzybicze kandydoza Choroby pasożytnicze rzęsistkowica świerzb wszawica łonowa ameboza ZapobieganieZapobieganie wiąże się z przecięciem dróg szerzenia poprzez zaniechanie stosunków ...

wszawica align=justify> wszawica - (łac. pediculosis) – jest to choroba ludzi i zwierząt powodująca ...


Inne lekcje zawierające informacje o "wszawica":

Skóra (plansza 19) ...

Przegląd i znaczenie bakterii (plansza 5) ...

Skóra (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie