Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Łysa Polana

Łysa Polana

Łysa Polana, wjazd do Słowacji
Białka w pobliżu Łysej Polany
Budynek dawnego urzędu celnego

Łysa Polana ( słow. Lysá Poľana) – duża polana w Dolinie Białki , pierwotnie hala pasterska , a zarazem niewielka osada położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jego słowackiego odpowiednika TANAP . Przez Walerego Eljasza nazwana Bramą Tatr . Polana miała w 1955 powierzchnię ok. 10 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia, jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 40%[1].

Przedzielona granicą polsko - słowacką , która biegnie środkiem rzeki Białki . Nieliczne zabudowania, w tym pochodzące sprzed II wojny światowej budynki urzędów celnych: polskiego (po polskiej stronie) i czechosłowackiego (po słowackiej stronie), zastąpionych wybudowanym wspólnym urzędem celnym położonym po polskiej stronie, a zbudowanym wg projektu architekta Z. Gołąbka. Obiekt został wzniesiony w 1961 przed Narciarskimi Mistrzostwami Świata FIS w Zakopanem w 1962 . Przez Łysą Polanę biegnie Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka , do której w tym miejscu dochodzi słowacka obwodnica tatrzańska ( Droga Wolności ). Po stronie słowackiej zaczyna się szlak biegnący Doliną Białej Wody na Rohatkę .

Do 21 grudnia 2007 było tu międzynarodowe przejście graniczne dopuszczone, pomimo protestów ekologów , do ciężkiego ruchu drogowego. Przejście zostało zniesione na podstawie Układu z Schengen .

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 , w dniu wejścia obu państw do Unii Europejskiej wójt Bukowiny Tatrzańskiej oraz burmistrz (primator) miasta Wysokie Tatry (Słowacja) dokonali symbolicznego przecięcia szlabanu granicznego.

Ponownie, w nocy z 20 na 21 grudnia 2007, marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara wraz z wiceprzewodniczącym kraju preszowskiego Milanem Baranem, po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen już definitywnie zlikwidowali przejście graniczne i dokonali symbolicznego aktu przecięcia szlabanu.

Szlaki turystyczne

– niebieski szlak z Łysej Polany biegnący Doliną Białej Wody i Doliną Litworową na Rohatkę , stamtąd w dół na wschód do Schroniska Zbójnickiego .
  • Czas przejścia z Łysej Polany na Rohatkę: 5:40 h, ↓ 5 h
  • Czas przejścia z Rohatki do schroniska: 55 min, ↑ 1:15 h

Przypisy

  1. Marcin Bukowski, M. Guzik (red.): Dynamika zarastania polan tatrzańskich. Zakopane: Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, 2009. . 

Bibliografia

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka Encyklopedia Tatrzańska. Wyd. Górskie, 2004. . 
  2. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. . 
  3. Józef Nyka : Tatry polskie. Przewodnik. Wyd. XIII. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2003. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Łysa Polana":

Jakuszyce ...

Murawa bliźniczkowa ...

Łabski Szczyt ...

Słonecznik (Karkonosze) ...

Czeski Grzbiet ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Sopot ...

Beskid Żywiecki ...

Wiślanie ...

1927 polskiego automobilizmu, samochodowo-motocyklowy wyścig górski ( Wyścig Tatrzański przeprowadzony na odcinku górskiej szosy Łysa Polana - Morskie Oko ). 4 września – Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w rzucie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Łysa Polana":

210. Szata roślinna Polski (plansza 10) ...

241. Charakterystyka regionów geograficznych. Tatry i Bieszczady (plansza 5) ...

204. Klimat Polski (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie