Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kaplica Czartoryskich na Wawelu

Kaplica Czartoryskich na Wawelu

Kaplica Męki Pańskiej w Krakowie
nr rej. A7 (nr rej. wzgórza wawelskiego )

Okno w ścianie zachodniej
Zbudowanook. 1364 [1]
Data poświęcenia 1884
Wyznanie Łaciński Kościół katolicki
ParafiaParafia archikatedralna św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie
Rodzaj Kaplica publiczna
Wezwanie Męki Pańskiej
Architekt Teofil Żebrawski
Budulec ciosy
Obecnieistnieje

Kaplica pod wezwaniem Męki Pańskiej, zwana Czartoryskich, pierwotnie kapitularzrzymskokatolicka świątynia o charakterze zabytkowym , należąca do parafii archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie [2]. Jest jedną z kaplic publicznych bazyliki archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie na Wawelu . Znajduje się w przyziemiu wieży Zegarowej, przy północnej nawie bocznej katedry, na zachód od sieni , prowadzącej do kapitularza.

Z początku kaplica pełniła funkcję kapitularza katedralnego, przeniesionego w XVII w. do osobnego budynku. Na mauzoleum rodowe Czartoryskich zaadaptowano ją w XIX w. Wówczas także przebito wejście do pomieszczenia po dawnej kaplicy Hińczy z Rogowa, w której to zrobiono zejście do Grobów Królewskich .

Spis treści

Historia

Wybudowaną ok. 1364 r. wieżę Zegarową przeznaczono na kapitularz w 1420 r. W 2. ćwierci XV w. pomieszczenie nakryto sklepieniem , a z zewnątrz dolną kondygnację wieży pokryto kamiennym laskowaniem . Kapitularz poniesiono do nowego budynku ok. 1603 r.[3] W latach 1873 - 1884 wnętrze przekształcono na kaplicę sumptem księcia Władysława Czartoryskiego , wg projektu Teofila Żebrawskiego . Wówczas postawiono obecny ołtarz , na mensie którego ustawiono nastawę w formie tryptyku , wykonaną przez Władysława Brzostowskiego. Wykorzystał on przy tym rzeźby Stanisława Stwosza , pochodzące z tzw. tryptyku Jana Olbrachta z 1501 r. ( kaplica Jana Olbrachta ), a pozyskane przez księcia Władysława Czartoryskiego. Epitafium Czartoryskiego wykonał Antoni Madeyski . Kolejnej, acz ostatniej przebudowy dokonał architekt Zygmunt Hendel w 1906 r. W 1909 r. Karol Maszkowski wykonał obecną polichromię sklepienia, a rok później wstawiono kratę projektu Zygmunta Hendla.

Architektura

Bryłę kaplicy tworzy kondygnacja dolna wieży Zegarowej na kwadratowym rzucie. Elewacja pokryta jest kamiennym laskowaniem. Do wnętrza prowadzi neogotycka krata z posążkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem . Przy ścianie południowej znajduje się ołtarz. W tryptyku umieszczone są późnogotyckie rzeźby. W części środkowej usytuowano ukrzyżowanego Jezusa Chrystus oraz Najświętszą Maryję Pannę , św. Jana Ewangelistę , św. Stanisława ze Szczepanowa i św. Piotra Apostoła , polecających Ukrzyżowanemu klęczącego króla Jana I Olbrachta . Na skrzydłach umiejscowiono sceny Męki Pańskiej . Na ścianie wschodniej znajduje się epitafium księcia Władysława Czartoryskiego i wejście do Grobów Królewskich, natomiast na zachodniej otwór okienny. Kaplica nakryta jest sklepieniem gwiaździstym , pokryte polichromią. W zwornikach znajdują się herby Polski , kapituły krakowskiej i Dębno kard. Zbigniewa Oleśnickiego .

Zobacz też

  • Tryptyk Jana Olbrachta

Przypisy

  1. Wówczas powstała wieża Zegarowa.
  2. KRAKÓW – WAWEL, Archidiecezja Krakowska (online). [dostęp: 5 sierpnia 2009] Dostępny w World Wide Web: http://www.diecezja.pl/pl/parafie/984-krakow-wawel
  3. Michał Rożek, Katedra Wawelska w XVII wieku. Wydanie pierwsze. Wydawnictwo Literackie. Kraków 1980.

Bibliografia

  • Czyżewski, Krzysztof J., Królewska Katedra na Wawelu. Przewodnik. Wydanie poprawione. Wydawnictwo św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej. Kraków 2002.
  • Kuczman, Kazimierz. Wzgórze wawelskie. Przewodnik. Wydanie drugie. Kraków 1988.
  • Rożek, Michał. Krakowska katedra na Wawelu. Przewodnik dla zwiedzających. Wydanie trzecie. Wydawnictwo św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej. Kraków 1989.


Inne hasła zawierające informacje o "Kaplica Czartoryskich na Wawelu":

Dziady (zwyczaj) ...

Mieszko II Lambert ...

Tampere ...

Kopiec Kościuszki ...

Zbór ...

Zygmunt III Waza ...

Pałac Błękitny w Warszawie ...

Pec pod Sněžkou ...

Kowary ...

Aleksandr Suworow ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kaplica Czartoryskich na Wawelu":

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 11) ...

213. Źródła zanieczyszczeń i zmian w środowisku (plansza 12) ...

Średniowiecze (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie