Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Park Wiatrowy Tymień

Park Wiatrowy Tymień

Park Wiatrowy Tymieńelektrownia wiatrowa zlokalizowana w miejscowości Tymień koło Kołobrzegu , gmina Będzino w województwie zachodniopomorskim .

Spis treści

Historia

Lokalizację tego typu elektrowni planowano tu od roku 1999 , jednak przygotowania do rozpoczęcia inwestycji trwały ponad 4 lata. Kamień węgielny pod budowę wmurowano latem 2005 , a 8 maja 2006 roku nastąpiło jej otwarcie. Zlokalizowana została na terenie byłego PGR ; wybudowała ją polska spółka – EEZ, spółka zależna amerykańskiej Invenergy Wind Europe. Wybudowanie elektrowni było możliwe dzięki grantowi Ministerstwa Gospodarki i Pracy, EkoFunduszu i kredytowi z Banku Ochrony Środowiska .

Koszt inwestycji zamknął się kwotą 235 mln zł, a odbiorcą energii jest Zakład Energetyczny Koszalin wchodzący w skład koncernu ENERGA . Do 2008 roku była to największa elektrownia wiatrowa w kraju, z mocą do 50 MW, większa niż otwarta w 2003 farma wiatrowa w Zagórzu na wyspie Wolin o mocy 30 MW. Obecnie największy park wiatrowy w Polsce to farma wiatrowa Margonin o mocy 120 MW (60 turbin, każda o mocy 2,0 MW), zrealizowana przez firmę Neolica Polska Sp. z o.o. należąca do koncernu Energias de Portugal (EdP).

Dane techniczne

  • liczba wiatraków: 25
  • moc zainstalowana: 50 MW
  • turbiny: Vestas V80 o mocy 2,0 MW każda
  • wysokość kolumny: 100 m
  • średnica wirnika: 80 m
  • odbiór energii: ENERGA przez stację transformatorową 20/110 kV w Tymieniu i linię 110 kV Tymień- Dunowo

Opis

Konstrukcja wiatraków zoptymalizowana jest pod kątem wydajności w szerokim zakresie warunków wietrznych oraz niskiej emisji fal dźwiękowych . Turbiny mają sterowany mikroprocesorowo system regulacji kąta nachylenia łopat w zależności od prędkości napływającego strumienia powietrza. Szacuje się, że moc maksymalna turbin osiągana jest przy wiatrze o prędkości około 12 m/s. Typowe warunki w Tymieniu: na wysokości 100 m prędkość wiatru wynosi 7,3-7,4 m/s. Każda z turbin jest zabezpieczona odgromowo od końcówek łopat do podstawy wieży.

Budowa elektrowni nie wzbudziła protestów mieszkańców; inwestor zobowiązał się w miarę możliwości zatrudnić pracowników spośród miejscowej ludności .

Park Wiatrowy Tymień, widziany z latarni morskiej w Gąskach
Park Wiatrowy Tymień, widziany z latarni morskiej w Gąskach

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Park Wiatrowy Tymień":

Pęcice ...

Tampere ...

Uznam ...

Meczet w Kownie ...

Zamek w Kownie ...

Poniemoń (dzielnica Kowna) ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Maine ...

Alfred Lityński ...

Staw (akwen) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Park Wiatrowy Tymień":

070. Bielefeld (plansza 8) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

005. Formy czasu teraźniejszego (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie