Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Flandria (region)

Flandria - (hol. Vlaanderen, fr. Flandres) - kraina historyczna, położona w północno-wschodniej Francji, północnej Belgii i południowo-zachodniej Holandii, nad Morzem Północnym, na zachód od ujścia Skaldy.

Historia

Początkowo zasiedlona przez plemiona Celtów, następnie część Imperium Rzymskiego. Począwszy od III wieku zasiedlana przez plemiona germańskie, głównie Franków, Fryzów i Flamandów. W VIII wieku znalazła się w państwie Karola Wielkiego, następnie po jego rozpadzie stanowiła niepodległe państwo, lenno Francji. W okresie od XII–XV wieku była najbogatszą i najgęściej zaludnioną częścią Europy oraz największym ośrodkiem gospodarczym kontynentu. Mieszkańcy regionu zajmowali się tkactwem, handlem i produkcją sukienniczą. W 1204 roku hrabia Flandrii, Baldwin IX został władcą Cesarstwa Łacińskiego w Konstantynopolu (jako Baldwin I). Rycerstwo flandryjskie licznie brało udział w wyprawach krzyżowych. W latach 1301-1320 toczyła się wojna w obronie niepodległości regionu, który usiłowali włączyć do swojego władztwa królowie francuscy. W wyniku tej wojny jedynie część Flandrii znalazła się w granicach francuskich.

Od XV wieku rozwijało się we Flandrii Odrodzenie, kraj stał się centrum rozwoju malarstwa, działali tu, m.in. Jan van Eyck i Rogier van der Weyden). Spór o dominację nad regionem był jedną z przyczyn wybuchu pomiędzy Anglią i Francją wojny stuletniej. Po śmierci Karola Zuchwałego w 1477 roku, dzięki małżeństwu z jego córką Marią, władzę nad prowincją objął arcyksiążę habsburski Maksymilian. W 1556 Flandria przeszła pod rządy hiszpańskiej linii Habsburgów. W czasie wojny o niepodległość Niderlandów, toczonej w latach 1566-1581, Flandrię podzielono na katolicką część południową, która przystąpiła do unii w Arras w 1579 i protestancką część północną, która przystąpiła do unii w Utrechcie. Od roku 1714, po pokoju w Rastatt znalazła się w rękach Habsburgów austriackich, w 1794 zajęta przez Francję, która utworzyła na jej terenie Republikę Batawską. Pomiędzy 1814 i 1830 wchodziła w skład Niderlandów, zaś od 1830 istnieje obecny podział pomiędzy Belgię, Francję i Holandię. Podczas I wojny światowej stanowiła teren walk między wojskami niemieckimi i państwami Ententy.


Belgijska część Flandrii w granicach Regionu Flamandzkiego


Inne hasła zawierające informacje o "Flandria (region)":

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Canelli ...

Odense ...

Grenoble ...

Linköping ...

Växjö ...

1972 ...

Tapiseria ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Flandria (region)":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 10) ...

027a. Ssaki – sukces złożoności (plansza 3) ...

032. Jezioro Bodeńskie (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie